Προς το περιεχόμενο

Behringer glowing tubes... ανέκδοτο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Τον έχω αυτόν τον preamp (βέβαια δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου...)!

Έτσι μου 'ρχεται να τον ανοίξω να το δω με τα μάτια μου!!!

 

Πω πω...Έπαθα πλάκα ειλικρινά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρόμοια ιστορία διάβασα παλιότερα σε κάποιο forum για το Tonelab.

Οτι ναι μεν υπάρχει λάμπα άλλα λάμπει γιατι απο πίσω υπάρχει led. Φαντάζομαι ότι δεν είναι και πολυ δυσκολο να το διαπιστώσει κανεις ...

 

Και μάλιστα τότε μου είχε δημιουργηθεί η απορία πως είναι δυνατόν η VOX να μπορεί να κάνει modeling σε όλους αυτούς τους προενισχυτές (με τις όποιες λαμπες τους) και να μην μπορεί να κάνει modeling τον τελικό (ετσι ώστε να χρειάζεται να βάλει μια λάμπα εκει μέσα) ???!!!

 

Βεβαια αν ένα μηχανημα ακουγεται καλά τι σημασία έχει αν υπάρχει και ενα marketing κολπο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο superfunk ειπε πως εχει αλλαξει την λαμπα του tonelab και ειδε διαφορα στον ηχο..

αλλα καλυτερα ας μας πει εκεινος.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω το συγκεκριμενο μηχανημα..Μεχρι τη μεση του αρθρου, επεσα απο τα συννεφα, ομως απο την αλλη θα σταθω σε αυτο που λεει σε καποιο σημειο προς το τελος...Η λυχνια αυτη, δεν "αναβει", εξαιτιας της μικρης χρησης της σε θερμοκρασια...Βεβαια η πατεντα με τα 3LED ειναι υποπτη σιγουρα, ομως αυτο δεν με ικανοποιει σαν αιτιολογηση..οτι η λυχνια δεν δουλευει! Και ο ιδιος υποστηριζει κατι τετοιο...

Παντως με 70Ε, σιγουρα κανεις δεν περιμενε να εχει ενα λαμπατο προενισχυτη..Ομως με 70Ε, καποιος θα περιμενε να εχει μια καλη προενισχυση για μικροφωνο και ενα DI box για ενα live ή μια σπιτικη ηχογραφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρόμοια ιστορία διάβασα παλιότερα σε κάποιο forum για το Tonelab.

Οτι ναι μεν υπάρχει λάμπα άλλα λάμπει γιατι απο πίσω υπάρχει led. Φαντάζομαι ότι δεν είναι και πολυ δυσκολο να το διαπιστώσει κανεις ...

 

δεν θα το ειχε διαπιστωσει καποιος ομως?...σε ενα ξενο φορουμ υπαρχουν καποιοι που εχουν αντικαταστησει την υπαρχουσα λυχνια με καποιες αλλες και βλεπανε τις οποιες διαφορες στον ηχο.

καποιος απο αυτους δεν θα ειχε παρατηρησει τα ledακια?...... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο superfunk ειπε πως εχει αλλαξει την λαμπα του tonelab και ειδε διαφορα στον ηχο..

αλλα καλυτερα ας μας πει εκεινος.

8O 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν υποστηρίζω ότι η λάμπα είναι άχρηστη, σε καμμία απο τις δύο περιπτώσεις. Απλώς λέω ότι μια λάμπα που σεβεται τον εαυτό της "πρεπει να λάμπει".

Αν τώρα η τάση δεν βοηθάει ? ... βάζουμε ενα led για πουλήσουμε καλλίτερα.

Δεν είναι κακό, ιδίως όταν διαβάζουμε σε όλα τα φόρουμ το ποσο εθισμένοι είναι οι κiθαρίστες με τις λάμπες ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"My feeling is however that probably the tube is connected and run very conservatively in order to prolong its life. Hence the heater current is too small to make the tube glow. "

 

η λυχνια ΕΙΝΑΙ συνδεδεμενη & οντως "τρεχει χαμηλα" οπως ΣΕ ΟΛΑ τα stompboxes που χρησιμοποιουν λυχνιες 12AX7 (απο τα πανακριβα MATCHLESS ως τα Groove Tubes,Valvulator (το οποιο εχει ΚΑΙ αυτο Leds),VOX).

 

το οτι "δεν παίρνει φωτια" δεν σημαινει οτι δεν επηρεαζει τον ηχο....

αυτο αλλωστε συμβαινει και σε πολλους ενισχυτες...

 

η αλλαγη λυχνιας σε ολα τα "πεταλακια",προενισχυτες επηρεαζει ΠΟΛΥ τον ηχο.

 

μαλλον ο τυπακος στενοχωρηθηκε που το μηχανημα του δεν εβραζε :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"My feeling is however that probably the tube is connected and run very conservatively in order to prolong its life. Hence the heater current is too small to make the tube glow. "

 

η λυχνια ΕΙΝΑΙ συνδεδεμενη & οντως "τρεχει χαμηλα" οπως ΣΕ ΟΛΑ τα stompboxes που χρησιμοποιουν λυχνιες 12AX7 (απο τα πανακριβα MATCHLESS ως τα Groove Tubes' date='Valvulator (το οποιο εχει ΚΑΙ αυτο Leds),VOX).

 

το οτι "δεν παίρνει φωτια" δεν σημαινει οτι δεν επηρεαζει τον ηχο....

αυτο αλλωστε συμβαινει και σε πολλους ενισχυτες...

 

η αλλαγη λυχνιας σε ολα τα "πεταλακια",προενισχυτες επηρεαζει ΠΟΛΥ τον ηχο.

 

μαλλον ο τυπακος στενοχωρηθηκε που το μηχανημα του δεν εβραζε :lol:[/quote']

 

 

Ώπα, μισό λεπτό. Αν θυμάμαι καλά η 12ΑΧ7 παίρνει γύρω στα 6,7 (?) Βολτ, πόσα δηλαδή της δίνει το Behringer? Ακόμα και 4 ή και 3 βόλτ να περνούσαν, θα έπρεπε να λάμπει και μάλιστα με χρώμα ΚΟΚΚΙΝΟ και όχι κίτρινο όπως αναφέρθηκε. Στην 12ΑΧ7 τα νήματα είναι τελείως εμφανή.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι διαφορά θα έκανε το να δίνει στη λάμπα μισό βολτ, για παράδειγμα... :roll:

 

edit: για παράδειγμα, τόσο στο προενισχυτάκι Tubepre που έχω, όσο και στο Tonebone, η λάμψη της λυχνίας είναι εμφανέστατη αμέσως μόλις τα ανάψεις. Σε ΚΟΚΚΙΝΟ χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου