Προς το περιεχόμενο

Moυσική τεχνολογία: επαγγελματική αποκατάσταση;


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περα απο τη πλακα "φιλτατοι" συμφορουμιτες καποιοι προσπαθουν να απαντησουν σοβαρα εσεις απλα μπαινετε και γραφετε αμπελοφιλοσοφιες και κανετε πλακα και πνευμα και προφανως spamming θα προσπαθησω να αγνοησω οσα αχρηστα μυνηματα οσο μου το επιτρεπει η λογικη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

φιλε μανωλη μην μπερδευεσαι δεν φιλοδοξω να γινω μουσικος τουλαχιστον οχι σαν και αυτους που θαυμαζω απλα μια που η μουσικη ειναι η ζωη μου θα θελα να ασχοληθω με αυτο επαγγελματικα οχι να παιξω απλα να βοηθησω και γω πχ στη παραγωγη σαν αφανης ηρωας βεβαια αλλα το θεωρω λιγοτερο πεζο απο το να στεινω δυκτια μιας και αυτη ειναι η τωρινη ειδικοτητα μου

Αυτό το κατάλαβα πολύ καλά εξ'αρχής.

 

Γι'αυτό σου είπα ότι μπορείς να κάνεις κάτι που έχει άμεση σχέση μ'αυτό που πιστεύεις κι'αγαπάς. Αρκεί να έχεις όρεξη και θέληση.

 

Φίλε (συγνώμη για τον ύφος μου), δεν ξέρω ποιός είσαι, αλλά άκουσέ με πολύ προσεκτικά. Κανείς δεν γεννήθηκε με γνώσεις. Όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε. Πολλοί από εμάς κυριολεκτικά από το μηδέν. Για να μη σου πω πολλούς που ξεκίνησαν πολύ πιό κάτω από το μηδέν και ανέβηκαν. Ανέβηκαν επειδή είχαν όραμα, πίστη, θέληση, αγαπούσαν την δουλειά τους και την μελέτησαν. Όλοι από κάπου και κάπως μάθαμε.

 

Αν και δεν είμαι "ειδικός" σ'αυτόν τον τομέα, θα σου προτείνω κάποιους τομείς, στο περίπου.

Για παράδειγμα: ηχοληψία, προγραμματισμό, παραγωγή (αυτό καλό).

Κάποιος άλλος πιό ειδικός, ίσως σε κατατόπιζε πολύ καλύτερα από εμένα.

 

Παρένθεση. Καλό θα ήταν να έχεις και κάποια σχέση με την ίδια την μουσική. Για παράδειγμα με κάποιο όργανο. Θα σε βοηθούσε πολύ έως αρκετά. Όχι τίποτα extreme, βασικά πράγματα.

 

Εγώ πάντως σου ξαναλέω. Να τολμήσης και καλή επιτυχία προκαταβολικά.

 

Κάποτε είχε συμβεί κάτι παρόμοιο με κάποιον μουσικό. Πριν 20βάλε χρόνια περίπου. Τελευταία έμαθα ότι είμαι μαέστρος γνωστού τραγουδιστή.

Λες να ξαναδώ το ίδιο έργο; Ποτέ δεν ξέρεις...

Καλή επιτυχία ♪♫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο τη πλακα "φιλτατοι" συμφορουμιτες καποιοι προσπαθουν να απαντησουν σοβαρα εσεις απλα μπαινετε και γραφετε αμπελοφιλοσοφιες και κανετε πλακα και πνευμα θα προσπαθησω να αγνοησω οσα αχρηστα μυνηματα οσο μου το επιτρεπει η λογικη μου

Φίλε μου, ακόμα και οι "αμπελοφιλοσοφίες" έχουν ένα νόημα. Το νόημα αυτό είναι ότι με βάση αυτά που περιγράφεις, δεν υπάρχει καμία δεδομένη απάντηση στα ερωτήματά σου αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις μάλλον.

 

Τα όσα (πολύ σωστά) λέει ο Μανώλης είναι πράγματα που γενικά ισχύουν. Αν έχεις θέληση και στόχους, πάντα θα έχεις την ευκαιρία να δείξεις τί αξίζεις, όποιον κλάδο κι αν επιλέξεις ως πεδίο βιοπορισμού, απόλυτα λογικά όλα αυτά.

 

Από εκεί και πέρα όμως, κανείς από μας δεν είναι σε θέση να ξέρει τί δυνατότητες έχεις και τί μπορείς να κάνεις ή τί θα μπορείς να κάνεις στο μέλλον. Και υποψιάζομαι ότι αν δεν κάνεις την απόπειρα να κυνηγήσεις το όνειρό σου, ούτε κι εσύ θα μάθεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να απαντήσω κι εγώ τώρα, να δουμε μήπως βοηθηθεί το παιδί! :)

 

Κάθε δουλειά είναι δύσκολη, αυτή είναι η αλήθεια!

 

Η μουσική έχει το επιπλέον "κακό" ότι δεν έχει πτυχία και τέτοια πράγματα (σε μεγάλο % τουλάχιστον) και έτσι μένει κανείς ξεκρέμαστος. Να το θέσω σε προσωπικό επίπεδο: Έχω δίπλωμα πιάνου, πτυχία αρμονίας και αντίστιξης απο ωδεία, καθώς και μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη σύνθεση απο (αναγνωρισμένο 100%) πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Τι απο αυτά είναι αναγνωρισμένο; ΤΙΠΟΤΑ! Τί έκανα last year με τον ΑΣΕΠ; Έπινα μπύρες (τίποτα). Τι δουλειά κάνω τώρα... Ελεύθερος επαγγελματίας συνθέτης (ευτυχώς που (πιστεύω) ότι είμαι καλός και τα βγάζω πέρα έτσι). 32 ετών "ακόμη" σπουδάζω. (ξεκίνησα με την μουσική στα 5). (Βέβαια υπάρχει και η μουσικολογία, αλλά και πάλι).

 

Alchemist: Ναι, αλλά το παιδί βοήθεια ζήτησε. Και μπορεί και σε αυτό να χρειάζεται βοήθεια (στο πώς να ζητάει βοήθεια). Κανείς δε τα ξέρει όλα. Μην πέσουμε πάνω του. Συμβουλές ψάχνει...

 

Άρα; Υπάρχει ασφάλεια στη ζωή μου; ΚΑΜΜΙΑ! Υπάρχει ικανοποίηση; 11000%! Θα το άλλαζα ποτέ για να γίνω δικηγοροιατροπληροφορικαριολης; ΑΔΥΝΑΤΟΝ! Θα είχα πηδήξει απ'το παράθυρο!

 

Πόσο χρονών είσαι, αν επιτρέπεται; Παίζει και αυτό το ρόλο του.

 

Η διαφορά ανάμεσα σε κάποιον που έχει δουλειά και σε αυτόν που δεν έχει είναι τελικά η επιμονή, ο ιδρώτας, η προσπάθεια, ίσως τα πτυχία (υπάρχουν και αυτά για κάποιον λόγο), κλπ. ΟΧΙ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ! Δεν πιστεύω στο ταλέντο!

 

Όπως λέει και ο Μανώλης, αν έχεις αγάπη για αυτό που κάνεις, πάθος, καίγεσαι, θα τα καταφέρεις! Γιατι οι άλλοι 10 ΔΕΝ θα τα έχουν αυτά!

 

Και, όπως λέει ο Μανώλης, μάθε και μουσική. Ο κόσμος όλος υποφέρει απο τους "μουσικούς" που δεν ξέρουν την τύφλα τους! Και όχι ότι είμαι ενάντια στον αυτοδίδακτο, αλλά να είναι ...δίδακτος, όχι αρτίδια! Κοίταζα τις αγγελείες στην Αμερική της Activision και ανέφερε ότι για Audio Lead θέλει να έχεις εκτενείς γνώσεις C++. Δε μου έφτανε το διδακτορικό, θα διαβάζω και C++ τώρα (ούτε κάν XNA μαμώτο). Και τη δουλειά θα την τσιμπήσει Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ, όχι ο μουσικός. Και φαντάσου τη μουσική θα γράψει αυτός ο άνθρωπος, τι Lead θα δώσει και τη καθοδηγήσεις θα προσφέρει... Τα ίδια και στη διαφήμιση (όλα τα media δηλ), που τη τελική γνώμη την δίνει ο brand/project manager τελικά και παθαίνεις ντελίριο με αυτά που ακούς

 

Ούφ αυτά...

 

Μη σε αποθαρύνω, απλά να ξέρεις τα πράγματα όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταζα τις αγγελείες στην Αμερική της Activision και ανέφερε ότι για Audio Lead θέλει να έχεις εκτενείς γνώσεις C++

 

η C++ ειναι σα την coca cola. Παει παντου...  :)

 

υπαρχει βεβαια και η αλλη εκδοχη

 

ΠΟΥΤ@Ν@ coca cola, εσυ φταις για ΟΛΑ!

 

anyway, σοβαρα τωρα τουλαχιστον εδω στην αγγλια ξερω κοσμο που ειναι ασσοι σε music tech αλλα δε ξερουν μουσικη. Το ενα δεν αναιρει το αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΟΥΤ@Ν@ coca cola, εσυ φταις για ΟΛΑ!

 

 

ωπα, ωπα!

μην τα βαζουμε και με αυτους που δεν πρεπει!!! ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

anyway, σοβαρα τωρα τουλαχιστον εδω στην αγγλια ξερω κοσμο που ειναι ασσοι σε music tech αλλα δε ξερουν μουσικη. Το ενα δεν αναιρει το αλλο...

Μα ακριβώς! Αυτό δε σημαίνει ότι γράφουν "καλή" μουσική (ότι και να σημαίνει αυτό), αλλά ότι τα υπόλοιπα θέματα (παραγωγή, mastering, και coding) είναι γαμαουάου...

 

τέλος πάντων, παραγκρίνιαξα λίγο στο παραπάνω ποστ, αλλά νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι σχετικά ακριβείς η περιγραφή.

 

Όσο για την Coke... Άσε Αλέξανδρε. Βγήκα εχτές έξω (μικρολίμανο... πανικός γινόταν) και μου λέγαν όλοι πόσα κακά έχει η Κόκα κόλα, και πρέπει να την απαγορέψουν κλπ... Και σε σκεφτομουνα ρε φίλε... Τους είπα ότι το 90% των πληροφοριών τους είναι παπαριές απο e-mail, αλλά τους φαίνετε λογικό (και μάλιστα μου ανέφεραν ένα τύπο στην αμερική που ήπιε 10 κουτάκια και πέθανε (και καλά...) Hoax, αλλά άντε να το εξηγήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου