Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο μικρόφωνο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα βοήθεια για την αγορά ενός ασύρματου μικροφώνου. Τραγουδούσα για 2 χρόνια σε κουτούκι όπου το συστήμα του ήχου δεν ήταν και ότι καλύτερο, οπότε δεν μπορούσα να έχω μεγάλες απαιτήσεις από κανένα μικρόφωνο. Πέρυσι αγόρασα το SHURE BETA58A (καλωδιακό) από το οποίο μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη. (όταν βρίσκω κάποιον που να ξέρει να μου φτιάξει σωστά τις ρυθμίσεις!) Πρόσφατα πήγα σε ένα μεγάλο μαγαζί όπου το καλωδιακό μικρόφωνο θεωρείται ντεμοντέ και πρέπει να αγοράσω  ασύρματο. Το θέμα είναι πως δεν έχω γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Βρίσκω μικρόφωνα στο ίντερνετ αλλά όταν πάω στην περιγραφή του κάθε μοντέλου δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει? Τι θα πρέπει να έχει ένα μικρόφωνο έτσι ώστε να έχω ένα καλό αποτέλεσμα? Α!!Και να δείξετε λίγο κατανόηση.. Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι budget μιλάμε? Θέλεις μόνο το μικρόφωνο ή και δέκτη? (γιατί αυτό ανεβάζει την τιμή) Γενικά καλά είναι τα shure, akg, senheiser. Παρ'όλα αυτά μπορείς να πας σε κάποιο μαγαζί και να δοκιμάσεις νομίζω να δεις ποιο σου κάνει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To SHURE BETA58A είναι σημείο αναφοράς στα live φωνητικά. Αν λοιπόν το έχεις ήδη και περαν του παραπάνω αξιώματος, σου αρέσει και κάνει στη φωνή σου (δεν βλέπω κιολας γιατί να μην σου κάνει) δοκίμασε την ίδια συνταγή σε ασύρματο. Είναι αυτό που σου πρότεινε ο Audiokostas και δουλεύει σωστά και δοκιμασμένα. Δυστυχώς η δοκιμή μικροφώνων και κυρίως ασυρμάτων δεν είναι η απλούστερη υπόθεση στα μαγαζιά, εκτός και αν υπάρχει τόπος που να μπορεί να σου προσφέρει με την ιδια μικροφωνική εγκατάσταση, διαφορετικούς τύπους μικροφώνου για δοκιμή. (Χλωμό το βλέπω) Οπότε καλό είναι να εμπιστευθείς την εμπειρία των άλλων αλλά και το μικρόφωνο που ήδη ξέρεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχας καλησπερα maraki!!

δεν βλεπω κανενα λογο να παρεις ασυρματο μικροφωνο επειδη καποιοι υποστηριζουν πως το καλωδιακο ειναι παλιο και ντεμοντε και διαφορα αλλα....

Εγω σου συστηνω με πολυ σιγουρια ενα καλο καλωδιακο σαν αυτο που εχεις

και σου λεω οτι εχεις και καλυτερα αποτελεσματα απ οτι το ασυρματο οπου πολλες φορες μεταβαλλονται οι συχνοτητες του και αλλοιωνει το αποτελεσμα

π.χ να μην βλεπει τον δεκτη και να μην ακουγεσε η να σου τελιωσει η μπαταρια

 

Εκτος κι αν υπαρχει ηχοληπτης στο μαγαζι η καποιος που να ξερει πολυ καλα για τον ηχο και να σε ρυθμισει επ ακριβως και οχι οπως του καθετε του καθενα

γιατι αυτα τα μικροφωνα ας μην ξεχνουμε απαιτουν κονσολα και γνωσεις....

 

Οποτε με ενα καλωδιακο εισαι μια χαρα!!!

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jmone καλησπερα....

Το καλωδιακο δεν θελει γνωσεις τοσες οσο ενα ασυρματο

το κουμπονεις στην XLR η jack υποδοχη του και απλα με ενα εκουαλαιζερ της κονσολας βλεπεις πως σου αρεσει ο ηχος στο αυτι...

 

Αντιθετος το ασυρματο εχει την εξης διαδικασια:

 

1) Πρεπει να παρεις τον δεκτη να κουμποσεις τις κεραιες

2)να βρεις τις συχνοτητες του εκαστοτε μικροφωνου και να το "πιανει" στον χωρο  οπου θα κινεισαι

3)καθε τοσο αλλαγη μπαταριας γτ η μπαταρια διαρκει μονο 45 λεπτα

 

οποτε βλεπεις την χρηστικοτητα του ενος και του αλλου

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jmone καλησπερα....

Το καλωδιακο δεν θελει γνωσεις τοσες οσο ενα ασυρματο

το κουμπονεις στην XLR η jack υποδοχη του και απλα με ενα εκουαλαιζερ της κονσολας βλεπεις πως σου αρεσει ο ηχος στο αυτι...

 

Αντιθετος το ασυρματο εχει την εξης διαδικασια:

 

1) Πρεπει να παρεις τον δεκτη να κουμποσεις τις κεραιες

2)να βρεις τις συχνοτητες του εκαστοτε μικροφωνου και να το "πιανει" στον χωρο  οπου θα κινεισαι

3)καθε τοσο αλλαγη μπαταριας γτ η μπαταρια διαρκει μονο 45 λεπτα

 

οποτε βλεπεις την χρηστικοτητα του ενος και του αλλου

 

για τη μπαταρία τα είπε ο audiobox

η διαδικασία είναι πολύ απλή αν έχεις ένα καλό σετάκι

και αν δεν παίζουν πολλά ασύρματα εκεί που είσαι δεν σετάρεις και τίποτα

κονσόλα και ηχολήπτη της προκοπής θες πάντα

και θέλω να πιστεύω ότι πάμε στην ασύρματη επιλογή γιατί θέλουμε να μετακινούμαστε, χορεύει ο κόσμος κτλ που δεν μπορούμε να έχουμε

καλώδιο γιατί τραβιέται-πατιέται

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jmone αν το περνεις απ αυτην την αποψη ναι εχεις πολυ δικιο

αν ειναι για χωρο και γλεντι...

Παντος εγω προτιμω τα καλωδιακα αν προκειτε για ενα απλο κουτουκακι

απ την αλλη παντως και τα ασυρματα ειναι ωραια ειδικα κατι

 

shure

senhaiser

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου