Προς το περιεχόμενο

..Επιλογή δικάναλου overdrive-distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Mιάς και δεν υπάρχει περιορισμός στο budget, γιατί να συμβιβαζόμαστε με ένα διπλοπέταλο από έναν κατασκευαστή που μπορεί να μας αρέσει πχ το od του και να μη μας αρέσει το dist του κ.ο.κ;

 

Πάρε ένα Lehle D. Loop:

http://www.lehle.com/frameset.php?country=us&lang=en

(στην Ελλάδα από τον Κουρμπή)

 

και βάλε όποιο o/d και dist σου αρέσει τα οποία μεσω του D.Loop θα μπορείς με το πάτημα ΕΝΟΣ μόνο footswitch να τα αλλάζεις σαν τρία πλήρως προγραμματιζόμενα κανάλια... (μαζί / χώρια τα gain pedals, μόνο καθαρό σήμα / buffer / dist + buffer και δεν ξέρω τι άλλο...)

 

Τότε όντως θα έχεις τό απόλυτα εύπλαστο και ταυτόχρονα εντελώς έξω από συμβιβασμούς αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για το triac μπορεί να πει κάποιος 2 λόγια? μπορεί να προγραμματιστεί ανεξάρτητα από τα 3 modes που έχει? π.χ στο 1 button tweed και στα άλλα δυο california? είναι ανεξάρτητα τα κανάλια μεταξύ τους ή κάνουν μόνο cascade?

 

 

Φυσικά και μπορείς, είναι εντελώς ανεξάρτητα. Το συγκεκριμένο πετάλι μέχρι και σαν προενίσχυση μπάσου το δοκιμάσαμε με direct input στην κονσόλα και έβγαζε ικανοποιητικά αποτελέσματα.

 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πάντως πολλά από τα προτεινόμενα πετάλια ήταν od+boost ή dist+boost άρα απορρίπτονται σαν λύσεις με αποτέλεσμα να μένουν σαν επιλογές χοντρικά τα εξής:

visual sound jekyl and hayde, sansamp double drive, και custom υλοποιήσεις από jam και crazy tube circuits..

επομένως, αν έχετε να προτείνετε οτιδήποτε άλλο ανεξαρτήτου εξωτικότητας και τιμής θα ήμουν ευγνώμων.. :)

 

Ένα od+boost ή dist+boost σου δίνουν ακριβώς αυτό που ζήτησες, δλδ. το crunch και την παραμόρφωση που θες. Ακόμη και να μην ήταν έτσι, ήμουν προσεκτικός σε αυτά που πρότεινα, και όλα ήταν od+dist, εκτός από το HBE Power Screamer που είναι ένα πιο άγριο και fat tubescreamer με boost (με το ΗΒΕ "Doomsday" σαν πιο high gain μοντέλο), και του Bad Cat που ουσιαστικά σου δίνει από ελαφρύ μέχρι τραχύ crunch και dist.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα od+boost ή dist+boost σου δίνουν ακριβώς αυτό που ζήτησες, δλδ. το crunch και την παραμόρφωση που θες. Ακόμη και να μην ήταν έτσι, ήμουν προσεκτικός σε αυτά που πρότεινα, και όλα ήταν od+dist, εκτός από το HBE Power Screamer που είναι ένα πιο άγριο και fat tubescreamer με boost (με το ΗΒΕ "Doomsday" σαν πιο high gain μοντέλο), και του Bad Cat που ουσιαστικά σου δίνει από ελαφρύ μέχρι τραχύ crunch και dist.

ναι βρε bloody, απλά ένα od+ boost π.χ, δεν μου δίνει από καθαρό σε dist με το πάτημα ενός διακόπτη αλλά με 2 πατήματα, νομίζω δηλαδή, γιατί ουδεποτέ ασχολήθηκα με τέτοιου είδους πετάλια..

για την λύση που πρότειναν τα παιδιά πριν, θα το ψάξω αύριο, τώρα έχω θολώσει..

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας και αν σας έρθει στο μυαλό κάτι ακόμα, μου το λέτε, δεν χανόμαστε.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι έτσι, είναι λίγο αργά για να θυμηθώ τα settings και των δεκαφεύγα πεταλιών που ανέφερα προηγουμένως αλλά σίγουρα στην πλειοψηφία τους μπορείς άνετα να πας από το καθαρό στο dist, γιατί η επιλογή μεταξύ crunch ή dist γίνεται ακόμη και όταν το πετάλι είναι απενεργοποιημένο (δλδ. σε bypass). Επομένως, μόλις το ενεργοποιήσεις πάνω στο καθαρό σου κανάλι έχεις τον ήχο που επιθυμείς.

 

αυτό θα με καλύπτει στις od περιοχές, αλλά από τα samples που άκουσα, το dist είναι σκέτη marshall-ίλα, την οποία σιχαίνομαι..

δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος και εξαρτάται από τις ρυθμίσεις..το έχεις ακούσει εσύ?

 

Επόμενο είναι να σου θυμίζει Μarshall γιατί με αυτόν ακριβώς το σκοπό φτιάχτηκε... επίσης, το ηχόχρωμα των Μarshall σε distortion είναι τόσο, μα τόσο διαδεδομένο που δύσκολα θα το αποφύγεις σε πετάλι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να γίνομαι γραφικός, αλλά τόσα έχουν ειπωθεί θα πω κ εγω το δικό μου ;D

 

με ένα 3PDT footswitch μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ απλό "custom" footswitch το οποίο αρχικά να έχει το 1ο κανάλι του ενισχυτή σου και όταν το πατήσεις να βάζει το 2ο κανάλι και ταυτόχρονα να βάζει και στη διαδρομή του σήματος της κιθάρας σου ένα πεταλάκι booster της επιλογής σου, το οποίο αν το έχεις ανοιχτό το αποτέλεσμα θα ειναι DIST ενω αν το έχεις κλειστό το αποτέλεσμα θα είναι crunch απο τον ενισχυτή σου

 

σκέψου το σα λύση, θα σου κοστισει ουσιαστικά μόνο το booster και το 3PDT και θα έχεις και το χαρακτηρα του ενισχυτη σου που οπως λες σου αρεσει

 

δεν είμαι βέβαια 100% σιγουρος οτι γίνεται, γιατι δε ξέρω μηπως οι boogie έχουν πολύπλοκα footswitch για την αλλαγη των καναλιών.

αν ανεβάσεις καμια φωτο απο το εσωτερικό του original footswitch, μπορω να σου πω με περισσοτερη σιγουρια ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Και εγώ ενδιαφέρομαι για μια τέτοια λύση διπλού OD-Dist και είχα υπόψη μου

το Tech 21 tri AC. Διαβάζω παντού όμως ότι για να ακουστεί καλά θέλει να το συνδέσεις σε τελικό καθώς είναι preamp και ο ήχος του χάλαει αν το στείλεις σε καθαρό κανάλι ενισχυτή. Ισχύει αυτό? μηπώς συμβαίνει λόγω της εξομοιώσης καμπίνας που εχει? (φαντάζομαι δεν απενεργοποιείται αυτο με καποιο τρόπο ετσι?)

 

 

Ισχύει  1000%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααααααααααααα......εαν υπηρχε θα το ειχα παρει........αλλα δυστυχως το triac ειναι φτιαγμενο για χρηση με τελικο...οπως εξαλου και το psa-1 που ειχα που δουλευει μονο με τελικο.......δεν ειναι οπως το classic και το gt2 που μπορεις να τα βαλεις και στο input και να αποδωσουν μια χαρα δυστυχως.....γιατι με αυτον τον τροπο αναγκαστικα χανεις το ενα preset οπου πρεπει να φτιαξεις ενα καθαρο καναλι......ετσι σου μενουν αλλα 2 για βρωμικους ηχους.....εγω οταν το αγορασα ηθελα να φτιαξω 3 ηχους για distortion......εναν rock εναν heavy και εναν solo και να χρησιμοποιω το καθαρο του ενισχυτη μου.....αλλα το project απετυχε....... :'(

 

 

To ιδιο προβλημα εχω και εγω. Παιζω πολυ με τα καθαρα απευθειας απο τον ενισχυτη (Marshall dsl 401). Οτι καθαρό ηχο εχω προσπαθησει να φτιαξω στο tri ac χαμηλωνοντας drive κτλ δε συγκρινεται με τα καθαρα που παιρνω απο τον ενισχυτη με την κιθαρα στο input ομως.

Αυτο που θα ήθελα να μάθω ειναι το αν έχετε δοκιμάσει και προτεινετε κάποιο πεταλακι distortion το οποιο όμως να αποδίδει καλα στο input και οχι στο loop, ανεξαρτήτως τιμής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πεταλάκια σου προτείνω μόνο δύο

 

http://www.wamplerpedals.com/triple_wreck.html

 

http://www.maxonfx.com/Realtube_ROD881.php

 

αν και για το προβλημά σου εγώ θα προτιμούσα να έχεις το ένα κανάλι του μπουγκιε στο καθαρό και το δεύτερο στο burn και όταν θες overdrive απλώς να κόβεις λίγο από το volume της κιθάρας σου μιας και έχεις καλό ενισχυτή και ακούει αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων και τι σε βολεύει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου