Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου Creative. Να την πετάξω;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Είμαι 99.9% βέβαιος ότι η δικαστική υπόθεση αφορούσε και την Audigy 2. Έχω βρει και κάποια link, αλλά δεν θα επεκταθώ. Το επίσημο site της υπόθεσης "έκανε φτερά", οπότε ας το σταματήσουμε εδώ  ;)

 

 

 

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι λες παπατζες μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο, μιας και την συγκεκριμενη την καρτα τη εχω και εγω και ηχογραφω (με τους asio της creative) και στα 24/48 και στα 16/48.

 

Οσο για αυτο που λες (να διαβαζεις λιγο καλυτερα αυτα που βρισκες πριν ενθουσιαστεις), ισχυαν σε αλες creative (οπως την sb aydigy live 5.1 την οποια ειχα και εγω), επισης δε νομιζω οτι ελεγε πουθενα οτι επεξεργαζονται το σημα στα 24 bit παρα μονο οτι οι d/a converters δουλευουν στα 24 bit (κι ας μην εχει και σημασια αφου η επεξεργασια γινεται στα 16/48).

 

 

 

Προκειμένου να πουλήσει κάρτες, όχι μόνο δε βγάζει drivers της προκοπής για τις παλιότερες αλλά προβάλλει και νομικά δικαιώματα αν τυχόν λειτουργήσουν! Ας δήλωνε όμως και στους χρήστες κατά την αγορά ότι "ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ".

 

 

http://support.creative.com/downloads/welcome.aspx?nDriverType=1#type_1

 

Εγω παντως βλεπω εδω οτι υπαρχουν drivers και για vista και για windows7. Μηπως τελικα λες οτι σου κατεβει?

Οσο για τον αν εναι νομιμο να βγαζει καποιος drivers για ενα προιιον καποιου τριτου, οι οποιοι δεν λειτουγουν σωστα και το δυσφημιζουν (και αναφερομαι στον Daniel_K) δε μπορω να σου απαντησω.

 

 

Α, και οσο για τους προενισχητες της (δεν τους συγκρινω με τους αντιστιχους μιας επαγγελματικης αλλα ακουγονται μια χαρα) αμφιβαλω αν εισαι σε θεση να τους αξιολογησεις μιας και την συγκεκριμενη καρτα σιγουρα δεν τη εχεις χρησιμοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φιλε, κρατα την καρτα για παιχνιδια και 7.1 ταινιες κλπ και παρε εναν ενισχυτη (για αρχη ενα marshall mg 15 η 30 δε θα σε χαλασει καθολου..). η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι σχεδιασμενη για να παιζεται με ενισχυτη.. ετσι θα δεις τρομακτικη διαφορα ακομα κ χωρις αλλαγη κιθαρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι σχεδιασμενη για να παιζεται με ενισχυτη..

Ήταν..., ο κόσμος προχωράει. Καλώς ήρθες, κάνε ένα search στο forum και θα δείς ότι σοβαροί επαγγελματίες εδώ μέσα, προτείνουν εγγραφή (ας πούμε) μπάσου direct στη κονσόλα...τη σήμερον ημέρα, το αποτέλεσμα μετράει και όχι ο τρόπος.

 

Βεβαίως και από τη συγκεκριμένη κάρτα, ο ενισχυτής που προτείνεις, θα ακούγεται καλύτερα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ότι αυτή η κάρτα (soundblaster  audigy 2 ZS) ΕΧΕΙ ΜΗΝΥΘΕΊ και μάλιστα ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ επειδή πουλάει ΦΥΚΙΑ για ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ  ;D  ;D  ;D δηλαδή λέει ότι είναι 24 bit ΧΩΡΙΣ να ΕΙΝΑΙ  :o :o :o ::) ::) :P

 

Δεν λέει τίποτε αυτό. Ο καλύτερος μετατροπέας στον κόσμο αυτή την στιγμή έχει 21 bits ωφέλιμα για audio σήμα, παρόλο που και αυτός διαφημίζεται ως 24-bit.

 

Ανάθεμα αν είναι 16 bit αυτή η blaster (και πολλά λέω)... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://support.creative.com/downloads/welcome.aspx?nDriverType=1#type_1

 

Εγω παντως βλεπω εδω οτι υπαρχουν drivers και για vista και για windows7. Μηπως τελικα λες οτι σου κατεβει?

 

Κοίτα κ εγώ έχω Soundblaster απο την εποχή της 16. Έχω αλλάξει πολλές. Όλες αν και στο hardware ήταν πολύ μπροστά, σε θέμα drivers είχαν τρελά bugs. Ειδικά με την SB Live! είχε παραγίνει το κακό...

 

Η Creative άρχισε να βγάζει σωστούς drivers ουσιαστικά μετά την είσοδο της X-Fi.Τα τελευαία χρόνια δηλαδή...

Άν και πάλι θα δείς κάποια bugs ευτυχώς όχι τόσο σημαντικά.

 

Α κ εδώ με το λειτουργικό μάλλον αναφέρεται στο θέμα με τους Alchemy γιατί κ εγώ θυμάμαι πως είχαν πεί οτι δε θα έβγαινε driver για vista. Τελικά ευτυχώς βγάλαν drivers για υποστήριξη vista και 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εχω καποιες σημειωσεις:

 

1) Δηλαδη οποιο μικροφωνο δεν εχει XLR είναι για τα πανηγυρια; Να αλλάξω και μικροφωνο;

 

2) Τελικα, θα μπορω να εχω και τις δυο καρτες ηχου, την μια για τα 7.1 και την αλλη για τα monitors;

 

3) Γιατι ΟΛΟΙ τα ριχνετε στον μικτη μου;;;; Ξερετε κάτι που δεν ξέρω;;;;

 

4) Τελικα το Tonelab SE σταματησε να κυκλοφορει; Θα κανει τοση διαφορα μια καλυτερη πεταλιερα;

 

5) Μηπως ποσταρουμε περισσοτερο απ'οτι παίζουμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν..., ο κόσμος προχωράει. Καλώς ήρθες, κάνε ένα search στο forum και θα δείς ότι σοβαροί επαγγελματίες εδώ μέσα, προτείνουν εγγραφή (ας πούμε) μπάσου direct στη κονσόλα...τη σήμερον ημέρα, το αποτέλεσμα μετράει και όχι ο τρόπος.

 

Βεβαίως και από τη συγκεκριμένη κάρτα, ο ενισχυτής που προτείνεις, θα ακούγεται καλύτερα

 

γεια σου φιλε. καλως σας βρηκα.. ναι που λες, αυτο ειναι ενα θεμα που με απασχολει κ εμενα.. σε ο,τι αφορα direct εγγραφη μπασσου η και καθαρου σηματος κιθαρας (για synths κλπ ουτε συζητηση..) ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου. Για ζεστο overdrive ηχο ομως προσωπικα πιστευω οτι ακομα η ψηφιακη τεχνολογια δεν μπορει να εξομοιωσει εναν καλο λαμπατο ενισχυτη δυναμωμενο, με την καμπινα να αλλιλεπιδρα με τους μαγνητες..κλπ.. εχω γραψει με amplitube, guitar rig κτλ και εχω μια γευση αν και δεν εχω εμβαθυνει.. αν ξερεις κατι σχετικο θα μ ενδιεφερε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!!! Πέτυχες σε όλα!!!

 

 

Ξέρεις γιατί πιστεύω ότι αφορά και τις Audigy 2? Γιατί όταν είχα αγοράσει τη δικιά μου θυμάμαι ότι έπαιζε να πάρω λεφτά  ;D  ;D  ;D Βέβαια αφήνω και ένα παράθυρο να μην είχα καταλάβει καλά, γιατί δεν το είχα ψάξει παραπάνω  ;D  ;)

 

Σε περίπτωση που δε με πιστεύεις, σου επισυνάπτω και μια φωτογραφία με την Audigy 2 ZS Platinum Pro στο background, ενώ μπροστά είναι το χέρι μου. Η Ελληνικότητα της χειρονομίας δεν νομίζω ότι αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης  ;D ;D ;D

 

 

Y.Γ. Όσο αφορά την ικανότητα για αξιολόγηση, εκεί πια έπεσες διάνα!!!! Αρκεί να σου πω ότι έχω αξιολογήσει για περιοδικό πάνω από δέκα κάρτες ήχου  ;D ;D ;D

 

 

 

DSC00668.thumb.JPG.96915ebb3599db4eba915367131eafea.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε, κρατα την καρτα για παιχνιδια και 7.1 ταινιες κλπ και παρε εναν ενισχυτη (για αρχη ενα marshall mg 15 η 30 δε θα σε χαλασει καθολου..). η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι σχεδιασμενη για να παιζεται με ενισχυτη.. ετσι θα δεις τρομακτικη διαφορα ακομα κ χωρις αλλαγη κιθαρας..

+970065000022

 

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου