Προς το περιεχόμενο

Υβριδικο σετ χορδων. Προβλημα στην ταστιερα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Με τη φιλοσοφια οτι δεν υπαρχουν ηλιθιες ερωτησεις , μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

 

Εχω μια gibson les paul std που μεχρι τωρα κουρδιζα σε ΜΙ με 10αρες. Τωρα την εριξα σε ΡΕ βαζοντας ενα υβριδικο σετ χορδων 11-54 (ernie ball beefy slinkys). Η απορια μου ειναι η εξης: Μηπως λογω της πιο ανομοιογενους κατανομης της τασης του υβριδικου σετ χορδων (12αρες μπασα, 11αρες καντινια) παρατηρηθει ΣΤΡΕΨΗ (ανομοιογενες σκευρωμα, περισσοτερο στα μπασσα απο οτι στα καντινια) της ταστιερας? Ρωτάω γιατι το εχω δει να γινεται αυτο σε μπρατσο κιθαρας αν και ο λογος στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ηταν καποιο υβριδικο σετ (δεν ειχε φορεσει ποτε τετοιο). Περιττο να πω, οτι τετοιο ειδος σκευρωματος δεν συμαζευεται με τις γνωστες μεθοδους τρας ροντ.

 

Εχει κανεις εμπειρια πανω στο θεμα???

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το 11-52 ειναι τοσο ανισσορροπο για να δημιουργησει τετοιο προβλημα,μην ανησυχεις καθολου.

Σχετικα με τα ανισορροπα gauges,εχω να δηλωσω μεγαλος πολεμιος τους για το θεμα του ηχου.Κλασσικη φαση οι 60αρες τυλιχτες να ακουγονται λασπη και οι 9αρες πριμες σαν μπουζουκι.Balance is a very important value on the quest for good tone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι θυμάμαι το σετ αυτό δεν πρέπει να είναι και τόσο ανομοιογενές όσο λες  ;)

Εγώ πάντως καμια 5 ετία που φοράω 11-52 δεν μου έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο.Λογικά δεν θα έχεις ούτε εσύ επειδή στις LP λόγο μικρότερου scale(όπου scale η απόσταση απο τη γέφυρα μέχρι το nut) ίδιου πάχους χορδές τραβάνε λιγότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες κιθάρες. ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδια... 11-54 ειναι το σετ, και συγκεκριμενα: (11, 15, 22, 30, 42, 54). Jannick αυτα που λες περι μικροτερης κλιμακας τα γνωριζω και οντως συνηγορουν στο οτι δεν υπαρχει προβλημα (αλλωστε ειναι και σε ΡΕ) αλλα φοβαμαι λιγο παρ ολα αυτα. Εκτως αυτου το κυριως σημειο του "προβληματος" ειναι η ιδια η ανομοιογενεια στην ταση και οχι το απολυτο μεγεθος της τασης. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω....

 

 

...και μιας που ειμαστε πανω στο θεμα: Αληθεια, ΠΩΣ "γιατρευεται" η ΣΤΡΕΨΗ στο μπρατσο? Υπαρχει καποιος tried and tested  τροπος ή παμε για αλλαγη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνωμη παιδια... 11-54 ειναι το σετ, και συγκεκριμενα: (11, 15, 22, 30, 42, 54). Jannick αυτα που λες περι μικροτερης κλιμακας τα γνωριζω και οντως συνηγορουν στο οτι δεν υπαρχει προβλημα (αλλωστε ειναι και σε ΡΕ) αλλα φοβαμαι λιγο παρ ολα αυτα. Εκτως αυτου το κυριως σημειο του "προβληματος" ειναι η ιδια η ανομοιογενεια στην ταση και οχι το απολυτο μεγεθος της τασης. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω....

 

Πάντως, έτσι κι αλλιώς οι χορδές (και στα standard set) δεν έχουν "ομοιογενή" τάση.

Στο ακόλουθο λινκ, μπορείς να βάλεις τα πάχη και το κούρδισμα για να δεις τις τάσεις και τις διαφορές από ένα "standard" set.

 

http://www.mcdonaldstrings.com/stringxxiii.html

 

 

Προσωπικά, (ειδικά για κοντό scale και κούρδισμα σε D) δεν θα ανησυχούσα καθόλου.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει η κιθάρα σου εγγενές πρόβλημα, το οποίο θα το εμφάνιζε έτσι κι αλλιώς, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κανενα σετ δεν ειναι ομοιογενες Harilatron, αλλα το υβριδικο εντεινει το προβλημα. Το λινκ παντως πολυ ενδιαφερον, θα το μελετησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

...και μιας που ειμαστε πανω στο θεμα: Αληθεια, ΠΩΣ "γιατρευεται" η ΣΤΡΕΨΗ στο μπρατσο? Υπαρχει καποιος tried and tested  τροπος ή παμε για αλλαγη???

 

τα ΠΑΝΤΑ γιατρευονται..ΛΕΦΤΑ να εχεις μονο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΠΑΝΤΑ γιατρευονται..ΛΕΦΤΑ να εχεις μονο.....

Ειμαι ΟΛΟΣ αυτια λεφτά!!! ;)

  :D

Συνήθως με πλανάρισμα της ταστιέρας, (μπακάλικα) τρίψιμο της ταστιέρας απο την

πλευρά που έχει 'αρπάξει'.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου