Προς το περιεχόμενο

squier p-bass: classic vibe vs special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το tele έχει mudbucker και είναι αρκετά μακριά από τον κλασσικό ήχο του precision. Προσωπικά μ'αρέσει, αλλά αν ψάχνεις για precision μάλλον δεν είναι αυτό που θές. Πάντως για τα affinity δεν έχω και την καλύτερη γνώμη, αλλά υπάρχουν μερικά φθηνότερα μοντέλα όπως το special κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς) που βγαίνει σε iron pewter κάτι χρώμα (sorry αλλά μου διαφεύγει εντελώς) το οποίο είναι μια χαρά μπασσάκι. Και πάλι όμως, τα VM και CV είναι σε άλλη κατηγορία εντελώς, άσχετα αν λένε squier.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, τα VM και CV είναι σε άλλη κατηγορία εντελώς, άσχετα αν λένε squier.  ;)

αυτό υποψιάζομαι

 

Αν βγείς στην αγόρα για δοκιμές και το πετύχεις πουθενά, ενημερωσέ μας :)

μάλλον θα πραγγείλω από dv247, στην αθήνα ζητάνε κανα 100ρι παραπάνω 8)

Εναλλακτικά, υπάρχει και το 60's precision της classic vibe σειράς με τον "μονοκόμματο" sc που επίσης ακούγεται σαν precision.

 

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0303080502

εννοείς το 50s μάλλον; Έχει δηλαδή p ήχο; ???

 

ξέχασα να πω ότι ένας λόγος που σκέφτομαι το special πλην της μούρης είναι και το J μπράτσο

 

μπέρδεμα :-\

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Εντάξει, 4 μήνες δεν είναι και πολλοί.

 

Λοιπόν, να προσθέσω λίγα πράγματα από μικρή εμπειρία που είχα πρόσφατα.

Αυτά που ακολουθούν είναι προσωπικές εκτιμήσεις  8)

 

1) Το Squier Vintage Modified TΒ είναι κουκλί για τα γούστα μου. Και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Και ο mudbucker έχει τρελλό γούστο (μόνο και για λίγο). Δεν θα το έπαιρνα με τίποτα. Και αυτό εξαιτίας του mudbucker. Δεν ξέρω πως μπορεί να επιβιώσει κανείς σε γκρουπ με τέτοιο ήχο. Οχι μονο είναι one trick pony αλλά μούντα στα όρια της λάσπης.

Από την άλλη (πάμε πάλι) αμα αλλάξεις τα σπειρώματα ή ακόμα καλύτερα να του βάλεις έναν dark star και τον βοηθήσεις (blend) με ένα route στη γέφυρα (που λόγω της vintagιάς της θα το σκεφτόμουν αν θα την άλλαζα) βάζοντας έναν MM που να σπλιτάρει ....  ;D

 

2) Αυτό που με εξέπληξε είναι το Squier Classic Vibe P-Bass '50s LPB. Ωραίος μαγνήτης (και δεν του τοχα) σκαστούλης & ψιλοογκώδης (λόγω τοποθέτησης) , γλυκό το μπλε του και γενικά καλοστημένο όργανο. Του έλειπε όμως λίγο ο (thunder) όγκος και το versatility.

 

3) Πιστεύω όμως ότι ο συνδυασμός P & J είναι ο ιδανικός και επιμένω σε αυτή τη διάταξη. To Squier P-bass deluxe το δοκίμασα χωρίς ενισχυτή. Οχι ότι πιο ποιοτικό έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα και σε αυτά τα λεφτά. Επειδή με ενδιαφέρει (και θέλω να μου αρέσει) όμως θα του δώσω άλλη μία ευκαιρία και με ενισχυτή πιθανόν τις επόμενες μέρες. Και θα επανέλθω.

 

Παρεμπιπτόντως όλα (μα όλα ?) τα Bach στα παραπάνω σχέδια είναι out of stock. Γνωρίζει κανείς γιατί;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Λοιπόν θα πήγαινα αρχικά γι' αυτό:

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Squier-60s-Classic-Vibe-P-Bass-Fiesta-Red/art-BAS0004921-000?recId=f308ef34-ff7f-456f-92c0-c3a918232aaa&campaign=EPOQ

 

Αλλά είδα αυτό και ψάρωσα  :o :

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Squier-Vint.-Mod.-Jaguar-Bass-Black/art-BAS0005130-000

 

Με ενδιαφέρει ο P-ήχος κυρίως και θα είναι το πρώτο μου μπάσο. Επίσης το θέλω πιο πολύ για ηχογραφήσεις. Η μουσική που με ενδιαφέρει είναι blues, funk, smooth jazz, experimental.

 

Οπτικά μ' αρέσει, το βάρος και το αν θα με βολέυει το σχήμα είναι ένα θέμα. Επίσης έχω και τις εξής απορίες:

 

1) Αν έχω καταλάβει σωστά το Jaguar έχει jazz μπράτσο. Αυτό τι διαφορά έχει από το μπράτσο του classic vibe?

 

2) Θα λειτουργεί σαν κανονικό p-bass αν έχω κλειστό τον jazz μαγνήτη ή υπάρχουν διαφορές. Γενικά οι μαγνήτες που έχει είναι αξιοπρεπείς?

 

3) Υπάρχει θήκη για Jaguar bass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρέπει να γίνει ένα thread αγάπης/μίσους για το J μπράτσο..  :D

;D Υπάρχουν J και... J μπράτσα!

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα πήγαινα αρχικά γι' αυτό:

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Squier-60s-Classic-Vibe-P-Bass-Fiesta-Red/art-BAS0004921-000?recId=f308ef34-ff7f-456f-92c0-c3a918232aaa&campaign=EPOQ

 

Αλλά είδα αυτό και ψάρωσα  :o :

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Squier-Vint.-Mod.-Jaguar-Bass-Black/art-BAS0005130-000

 

Με ενδιαφέρει ο P-ήχος κυρίως και θα είναι το πρώτο μου μπάσο. Επίσης το θέλω πιο πολύ για ηχογραφήσεις. Η μουσική που με ενδιαφέρει είναι blues, funk, smooth jazz, experimental.

 

Οπτικά μ' αρέσει, το βάρος και το αν θα με βολέυει το σχήμα είναι ένα θέμα. Επίσης έχω και τις εξής απορίες:

 

1) Αν έχω καταλάβει σωστά το Jaguar έχει jazz μπράτσο. Αυτό τι διαφορά έχει από το μπράτσο του classic vibe?

 

2) Θα λειτουργεί σαν κανονικό p-bass αν έχω κλειστό τον jazz μαγνήτη ή υπάρχουν διαφορές. Γενικά οι μαγνήτες που έχει είναι αξιοπρεπείς?

 

3) Υπάρχει θήκη για Jaguar bass?

 

δεν βρίσκω θήκη καμιά βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου