Προς το περιεχόμενο

I Don't Need no Doctor - 16 Strings


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι συνάδελφοι. Παραθέτω το παραπάνω τεμάχιο σε μια έκδοση extended jam για κιθαρολάγνους  η οποία προς το τέλος γίνεται και ολίγον εκτός θέματος  ;D

 

Η ηχογράφηση είναι από πρόβα αλλά παραδόξως, δεν είναι κακή σε σχέση με το τι γράφει το ψηφιακόν γραφτίριον συνήθως. Οπότε ακούστε και πείτε ό,τι σας κατέβει.

 

https://app.box.com/s/oz117h6fd6pxctgmvply1sr3jtyunjal

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το τέλος γίνεται και ολίγον εκτός θέματος  ;D

Δηλαδή?

Υπάρχει "εκτός θέματος"? ;D ;D ;D ;D

 

Μια χαρά το ξαναβάζετε στο θέμα.

Έτσι θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να είναι οι πρόβες (και τα live).

Μια προσπάθεια αλληλεπίδρασης και επικοινωνίας μεταξύ των μελών της μπάντας με αφορμή και μόνο ένα θέμα.

 

Μια μουσική κουβέντα βρε παιδί μου.

 

Μπάσο τύμπανα θα μπορούσαν να ακολουθήσουν και να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

 

Εύγε σας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Στράτο. Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα. Βέβαια όταν παίζεις live, πρέπει να έχεις υπόψη το κοινό, το οποίο συνήθως κουράζεται από τα πολλά τζαμαρίσματα. Φυσικά εξαρτάται και από το πώς πλασάρεται η μπάντα και τι κόσμο μαζεύει. Θέλω να πω αν έχεις ταμπέλα "instrumental fusion" π.χ. λογικό είναι το κοινό να έχει έρθει για να ακούσει μεγάλους αυτοσχεδιασμούς και κομμάτια των 8 λεπτών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παίζεις live, πρέπει να έχεις υπόψη το κοινό, το οποίο συνήθως κουράζεται από τα πολλά τζαμαρίσματα. Φυσικά εξαρτάται και από το πώς πλασάρεται η μπάντα και τι κόσμο μαζεύει. Θέλω να πω αν έχεις ταμπέλα "instrumental fusion" π.χ. λογικό είναι το κοινό να έχει έρθει για να ακούσει μεγάλους αυτοσχεδιασμούς και κομμάτια των 8 λεπτών.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Ο διάλογος (αφού μάλιστα είναι και δημόσιος) πάντα γίνεται στα πλαίσια της κατανόησης και αποδοχής από το ακροατήριο.

 

Σκέψου να πάει ο άλλος θέατρο να δει Σεφερλή, και να βγαίνει για διάλεξη ο Βέλτσος. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρον.

Εντελώς ακαδημαϊκά, λίγα λόγια για εξοπλισμό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου να πάει ο άλλος θέατρο να δει Σεφερλή, και να βγαίνει για διάλεξη ο Βέλτσος. ;D

 

;D ;D

 

Εντελώς ακαδημαϊκά, λίγα λόγια για εξοπλισμό?

 

Οι ενισχυτές είναι δύο κεφάλια Marshall. Ο ένας πρέπει να είναι κάποιος JCM (λίγα σχετικά κουμπιά) και ο άλλος κάποιος JVM νομίζω (πάρα πολλά κουμπιά). Και οι δύο κουμπωμένοι σε καμπίνες 4χ12 αν δεν κάνω λάθος. Σόρρυ για την ασάφεια αλλά τους marshall δεν του ξέρω καθόλου. Οι κιθάρες είναι κai οι δύο στρατ με φουλ μονούς. Για μπάσο και τύμπανα, μη με ρωτήσεις, ξέρω λιγότερα απ' ό,τι για τους masrhall.

 

Γι αυτο περναω ωραια στις προβες...!! Λες να φερνουμε και κανα ποτακι....?

 

Έτσι ξεκινάει η διάλυση των συγκροτημάτων.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεύρω αν φταίνε οι ενισχυτές*, ή ο τρόπος εγγραφής, αλλά προτιμώ έτσι τον ήχο της Στρατ, σε σχέση με το κλασσικό Σπύριο Στρατ ήχο  :D

 

Έχω την αίσθηση πως πρέπει να φταίνε οι Μαρσάλλιδες , γιατί κάποτες που έπαιζα με μια Στρατ και μια θηριοκεφαλή και καμπίνα Μάρσαλλ, κάπως έτσι έβγαινε ο ήχος..............εάν φυσικά εξαιρέσουμε το γεγονός πως δεν έχω τα χέρια των καλλιτεχνώνενε ταύτων .

 

Για το άσθμα δεν έχω να πιω τπτ, το έχω χιλιοακούσει, το ανέχτηκα, απλά γιατί με άρεζε ο ήχος  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεύρω αν φταίνε οι ενισχυτές*, ή ο τρόπος εγγραφής, αλλά προτιμώ έτσι τον ήχο της Στρατ, σε σχέση με το κλασσικό Σπύριο Στρατ ήχο  :D

 

Δεν είναι θέμα ενισχυτή Σάμυ αλλά πεταλιού περισσότερο. Δηλαδή ο ήχος είναι στα όρια του breakup και είναι μια ρύθμιση που χρησιμοποιώ πολύ στις πρόβες και στα live. Αυτό που λες "Σπύριο στρατ ήχο" (κορυφαίος τίτλος btw) το crystal clear/καρφί fender ξέρω γω, είναι καθαρά ήχος ηχογράφησης και δεν υφίσταται σε πρόβες/live κυρίως γιατί στην μπάντα είμαστε ολίγον κάφροι και παίζουμε πολύ δυνατά. Τουτέστιν οι "ακαδημαϊκοί" ήχοι δεν έχουν καμία τύχη να ακουστούν. Και μια που κάνει και ομοιοκαταληξία να το πω και ποιητικά  ;D:

 

Οι ακαδημαϊκοι ήχοι

δεν έχουν καμιά τύχη

γιατί μου τα υψώσατε

του θύρυβου τα τείχη.

 

Πάρα πολύ ωραίο παιδιά! Και το τελείωμα άψογο. 8)

 

Ευχαριστούμε πολύ Δημήτρη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου