Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες Gibson Les Paul σε Jackson Soloist S2H ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πιστευω οτι ο jb σε strat και σε gibson  ειναι μια χαρα γιατι εχουν ξυλο να δωσουν ηχο.......και γενικα ολοι οι duncan ειναι ετσι. Εκει που γινεται λιγο τραγωδια ειναι σε κατι ibanez που επειδη τα ξυλα τους ειναι λιγο αχρωμα...εκει παει το ξυσιμο γονατο...πιστευω οτι κατι τετοιο γινεται και στις jackson!!!!!

.....Και να πω ενα παραδειγμα....

ειχα συναντηθει με τον marillion ο οποιος εχει μια gibson απο οσο θυμαμαι με jb bridge και jazz neck......τους ιδιους μαγνητες ειχα εγω στην ibanez s 540 που εχω.....μολις ακουσα την gibson επαθα σοκ......μιλαμε για ηχαρα...και μαλιστα του το ειχα πει........οποτε καταλαβα οτι αυτος ο συνδιασμος δεν ακουγε καθολου στην δικη μου.....δυστυχως...ενω στην gibson εσπερνε......

 

ετσι πιστευω χωρις να ειμαι ειδικος..οτι σε τετοιες μεταλλοκιθαρες(οπου γενικα γουσταρω και δεν με χαλανε) οπου τα ξυλα ειναι καπως(δεν ξερω ακριβως τι) πανε πιο στενοι μαγνητες με λιγοτερα πριμα που κυριως εχει η dimarzio......γνωμη μου και τιποτα αλλο....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι κατι αλλο φταιει και ο ηχος βγαινει ψηφιακος απο τη soloist. Ισως οι ρυθμισεις στις παραμορφωσεις , ισως ο ενισχυτης. Παντως o sd jb ειναι ενας μαγνητης που σιγουρα δεν ακουγεται ψηφιακος . Και το οτι τοσοι και τοσοι κιθαριστες τον επιλεγουν για τη γεφυρα τους κατι λεει.

  Οσο για τους μαγνητες της gibson σε soloist ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα ειναι μια μεγαλη αποτυχια. Δυσκολοι μαγνητες που δεν θα κατσουν σε μια τετοια κιθαρα. Πιθανως αν θελεις να ξεφυγεις απο sd να κοιταγες κατι σε dimarzio, αλλα και παλι ο ηχος θα ειναι πολυ διαφορετικος απο les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να δημιουργησω προβλημα αλλα γιατι θες να κανεις μια κιθαρα να ακουγεται σαν αλλη μια που εχεις?

 

Επειδή η Jackson με βολεύει πολύύύύύω περισσότερο από την Gibson στο παίξιμο.

 

 

Πιστεύω να εννοείς ότι σε ενοχλεί ο JB που φοράει στο bridge, γιατί για τον '59 στο Neck λίγο βαρετός μπορεί να 'ναι αλλά "ψηφιακός";;;

 

(μάλλον εννοείς ότι "ξύνει" λίγο στα πρίμα, ή ότι "κόβει" πολλά μπάσα.)

 

Ναι, ο JB με ενοχλεί και τον '59 τον βρίσκω όντως βαρετό. Το "ψηφιακός" το έβαλα εντός εισαγωγικών επειδή δε μπορώ ακριβώς να το προσδιορίσω. Εννοώ ότι είναι κάπως μη ζωντανός, μη φυσικός. Ίσως όντως να είναι θέμα ξυσίματος στα πρίμα.

 

Μου αρέσει ο ήχος π.χ. του Black Album, αλλά και του Chaos A.D..

 

Μάλλον καλό ενισχυτή χρειάζεσαι......

 

Έχω έναν roland cube30x, αλλά αυτόν τον κωλοήχο της Jackson τον έχω όπου κι αν την δοκίμασα, ενώ και η Gibson και η Tele μου ακούγονται πολύ ωραία στον ίδιο ενισχυτή.

 

Επίσης, θα βοηθούσε να μας έλεγες το έτος και τη χώρα κατασκευής του οργάνου...

 

H Jackson είναι made in USA το έτος 2001.

 

Καλή ιδέα μου ακούγονται oi DiMarzio.

 

Sorry, για το μπέρδεμα παιδιά...

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου