Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες Gibson Les Paul σε Jackson Soloist S2H ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

 

Κατευθείαν στο ψητό: έχω μια Jackson Soloist S2H, η οποία με βολεύει τρελά, αλλά με ξενερώνει ο ήχος των μανίσιων Seymour Duncan μαγνητών της. Πολλή ψηφιακίλα (για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον), ρε παιδάκι μου! Από την άλλη λατρεύω τον ήχο των μανίσιων μαγνητών της Gibson Les Paul Standard μου(χρονιάς 1991).

 

Έρχεται η απορία μου, λοιπόν (και ελπίζω όχι και οι ντομάτες από το εξαγριωμένο πλήθος):

Μπορώ να αντικαταστήσω τους SD της Jackson μου με τους μαγνήτες που φοράνε γενικά οι Gibson LP Standard (Alnico, αν δεν κάνω λάθος;;;;);

Μπορεί να γίνει αυτό ή λέω μαμακίες; Αν ναι, μπορώ να κάνω εγώ την αντικατάσταση; Είναι εύκολο ή να την πάω σε μάστορα; Έχω περάσει μαγνήτες σε Tele πολλάκις.

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για τις απαντήσεις σας ιν αντβάνς.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορείς τεχνικά, αλλά oi 490R και 498Τ που πιθανότατα φοράει η Gibson στην οποία αναφέρεσαι, έχουν αρκετά πριμομεσαία τα οποία ταιριάζουν σε αρκετά μπάσες ή μεσαίες κιθάρες.Για την ακρίβεια εγώ τους προτιμώ σε SG.

 

Σε μια πιο πρίμα κιθάρα όπως η Jackson καλύτερα αν σε ενοχλούν οι υπάρχοντες μαγνήτες να πας σε κάτι που της πηγαίνει καλύτερα σε ΕQ,

πιο dark δηλαδή, όπως π.χ οι Seymour Duncan Custom Custom.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποφύγω όμως αυτήν την ρημάδα την ψηφιακίλα των SD που έχω τώρα στην Soloist; Αυτό είναι που με χαλάει σ'αυτούς τους μαγνήτες. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τώρα ξέρω ότι μπορεί και να ανοίξω τους ασκούς του αιόλου αλλά....)

 

Αν και αυτό που θα πω είναι αυτονόητο,πέραν των πρακτικών θεμάτων (πχ string spacing),βάζοντας τους μανγήτες της Les Paul στην Soloist δεν πρόκειται να ακούσεις αυτό που σου αρέσει στην Gibson σου.Προτιμότερο είναι να δοκιμάσεις κάποιον Custom Custom ή παρόμοιο,όπως είπε και ο kpeyos.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό και ήταν αναμενόμενο. Το ζητούμενό μου δεν είναι να πάρω τον ίδιο ήχο με την Gibson,αλλά να ξεφορτωθώ αυτόν τον ψηφιακό (για τα αυτιά μου τουλάχιστον) ήχο και να δώσω στην Jackson μου έναν πιο "φυσικό" ήχο, όπως μου ακούγεται δηλ. ο ήχος της Gibson μου.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις και τις 2 κιθάρες κάνε την τράμπα με τους μαγνήτες,δες αν σ'αρέσει ο ήχος ,και αν δεν σου κάνει ψάξε για κάτι αλλο.

 

Αν δεν το κατέχεις το άθλημα,πήγαινε την σε μάστορα.

Αλλα αφού λες οτι το έχεις κανει σε τέλε τοτε μάλλον δεν θα δυσκολευτείς.

Σημείωσε πιο καλώδιο παει που και θα είσαι εντάξει

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να δημιουργησω προβλημα αλλα γιατι θες να κανεις μια κιθαρα να ακουγεται σαν αλλη μια που εχεις? Εγω στην θεση σου θα πειραματιζομουν με κατι που να ταιριαζει πιο πολυ στην jackson. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν μας πεις τι setup έχεις, και προς τί ήχο προσανατολίζεσαι (ρίξε καναν καλλιτέχνη), θα βοηθήσουμε περισσότερο.

 

Πιστεύω να εννοείς ότι σε ενοχλεί ο JB που φοράει στο bridge, γιατί για τον '59 στο Neck λίγο βαρετός μπορεί να 'ναι αλλά "ψηφιακός";;;

 

(μάλλον εννοείς ότι "ξύνει" λίγο στα πρίμα, ή ότι "κόβει" πολλά μπάσα.)

 

Σοβαρά τώρα, γιατι βάζουν τον JB σε strat, superstrat, epiphone κλπ ποτέ δεν το κατάλαβα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου