Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου και ηχεία on the go


christabel_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας συνφορουμίτες.

 

Μετά από 1.5 μήνα παραμονής στη Μ. Βρετανία, ήρθε ο πρώτος μισθός. Μαζί ήρθε και η ώρα για αγορά κάρτας ήχου (και βέβαια μόνιτορ ηχείων).

 

χρειάζομαι:

1) εξωτερική κάρτα ήχου

2) συμβατή με Mac Leopard Snow

3) χαμηλό latency

4) καλή προενίσχυση (αλλά συμβιβάζομαι να αγοράσω και προενισχυτή εξτρά)

5) stand alone

 

τη θέλω για να:

1) παίζω μπάσο και κιθάρα στο σπίτι χωρίς ενισχυτή

2) ηχογράφηση με logic pro (φωνή, κιθάρες, και ακουστικά όργανα)

 

Έχω συνηθίσει τα προϊόντα MOTU και είμαι πλήρως ικανοποιημένη με την ποιότητα του ήχου τους.

 

Μόνιτορ ηχεία:

αυτοενισχυόμενα, όχι μεγαλύτερα από 6''. Δεν θα παίξουν ποτέ σε μεγάλη ένταση.

 

Ακούω ηλεκτρονική μουσική (κυρίως κλασική, συνθέσεις για MAX/MSP και αντίστοιχα).

 

Ο λόγος που θέλω όλα αυτά είναι γιατί μένω σε διαμέρισμα με γέρους γείτονες (80 και άνω) και δεν μπορώ να έχω τίποτα δυνατά. Επίσης, η φορητότητα είναι σημαντική. Δεν μπορώ να πάρω ενισχυτή γιατί πολύ απλά δεν χωράει στο δωμάτιό μου.

 

Μου πρότιναν τη νέα focusrite Saffire pro 24 dsp αλλά δεν έχω δουλέψει ποτέ μου αντίστοιχη οπότε δεν έχω γνώμη. Η M-Audio με έχει απογοητεύσει ως ποιότητα ήχου, αλλά μπορεί να μην της έδωσα και δεύτερη ευκαιρία...

 

Μπορεί και να παρέλειψα λεπτομέρειες, οπότε ρωτήστε ό,τι σας έρθει!

 

Budget: 500 ευρώ το πολύ.

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνολικό budget 500 ευρώ το πολύ, δε νομίζω ότι μπορείς να στοχεύεις σε εξοπλισμό αξιώσεων. Προσωπικά πιστεύω ότι για home recording ένα πακέτο των 500 ευρώ θα είναι μια χαρά και θα κάνεις άψογα τη δουλειά σου αλλά με απόλυτα κριτήρια, δεν μιλάμε για κάτι που θα είναι κάτι περισσότερο από μια φτηνή και αξιοπρεπής λύση.

 

Για MOTU βέβαια ούτε συζήτηση, εκτός κι αν σε παίρνει να ρίξεις όλο το budget σου στην κάρτα ήχου και να πάρεις ηχεία κάποια άλλη στιγμή.

Επίσης, αφού θέλεις κάρτα που να λειτουργεί και stand-alone, θα πρέπει μάλλον να κοιτάξεις για κάποια κονσόλα με ενσωματωμένο USB ή firewire interface.

 

Εγώ θα έλεγα ότι για monitors μπορείς να κοιτάξεις τα Tascam VL-A5 ή τα Alesis 520 που είναι γνωστές αξίες, ίσως και τα ανανεωμένα M-Audio BX-5A.

5άρια όλα, από την Alesis υπάρχουν και τα 620 που είναι το ίδιο μοντέλο με τα 520 αλλά με 6,5άρι woofer (δεν τα έχω ακούσει για να σου πω με σιγουριά).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομέρεια που ξέχασα να βάλω:

δεν επενδύω αυτή τη στιγμή σε εξοπλισμό, γιατί βρίσκομαι προσωρινά στο εξωτερικό (3 χρόνια περίπου).

Το recording του σπιτιού προορίζεται απλά για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Θα γίνει proper recording σε στούντιο, επομένως δεν με απασχολεί να έχω την υψηλότατη ποιότητα ηχογράφησης.

ΌΜΩΣ: δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ξεκουφαθώ...

 

Θα κοιτάξω τα Alesis, τα tascam και m-audio τα έχω ακούσει (με μια ιδιαίτερη προτίμηση στα πρώτα). 

 

Τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) αλλά μου φαίνεται βλακεία εκ μέρους μου να δώσω 500-600 για μια MOTU. Είχα, και την πούλησα γιατί δεν μπορούσα να την πάρω μαζί μου λόγω όγκου (και φόβου μήπως πάθει κάτι στη μεταφορά). Δεν θέλω να βρεθώ στην ίδια θέση σε 3 χρόνια.

 

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/computer-hardware/apogee-duet-firewire-audio-interface-for-apple-logic-studio--45966

Στην ουσία φτιαγμένη για να δουλευει με logic και με ποιότητα που σίγουρα δεν θα σε απογοητεύσει. Bus powered εννοειται. Τα προβλήματα όγκου και μεταφοράς τα ξεχνάς καθώς απλά την βάζεις στην τσάντα σου και φεύγεις. Αν δεν χρείαζεσαι πολλές εισόδους ταυτόχρονα και τη stand alone λειτουργία που ανέφερε και ο alchemist κοίτα την.

 

Βέβαια δεν μένουν πολλά λεφτά για monitors οπότε πας σε M-audio BX5a και παρεμφερη με τα οποία όμως αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις θα κάνεις μια χαρά δουλεια.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apogee ε; Δεν την έχω ακούσει τη συγκεκριμένη, αλλά από όσο διαβάζω οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Δεν μου πολυαρέσει που είναι μόνο για Mac - γιατί να γίνεται branding ένα προϊόν και να μην δίνεται καν η δυνατότητα να υπάρχει λογισμικό για άλλα OS;

 

Επίσης, με ξενίζει που δεν μπορείς να ελέγχεις ξεχωριστά τα speakers και τα ακουστικά. Και σίγουρα, το γεγονός ότι δεν είναι stand alone δεν με ευχαριστεί... Όμως: καλύπτει την πλειοψηφία των αναγκών μου, επομένως μάλλον θα προχωρήσω με την αγορά της.

 

Κοίταξα λίγο τα Alesis 620, πιστεύω πως θα με καλύψουν άνετα. Αλλά θα πάω να τα ακούσω σε συνδυασμό με την Apogee (αν τελικά πάρω αυτή). Ευτυχώς έχω λεφτά για φάγωμα τώρα, οπότε είναι ευκαιρία (μην ακούσω κανέναν να μιλάει για genelec όμως και τι καλή επένδυση/προίκα είναι, γιατί δεν θέλω και πολύ).

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα alesis τα έχει ένας φίλος και τα δοκίμασα και εγώ πριν να πάρω τα maudio.

Είναι πολύ καλά άλλα το 6.5'' θέλει τον αέρα του για να ακουστεί.

Δηλαδή σε μικρό χώρο ας πούμε πάνω σε γραφείο δεν θα μπορέσεις να τα ευχαριστηθείς σε εντάσεις δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να υπάρχει θέμα.

Με τα άλλα θα τρίζουν οι ντουλάπες...σε μικρό χωρο.

τα πάντα είναι βέβαια υποκειμενικά... παιζει ρόλο ο χώρος, οι ρυθμίσεις κλπ

Σίγουρα τα alesis κατεβαίνουν πιο χαμηλα αλλα είσαι σίγουρη οτι θα κάνουν κάποια διαφορά σε αυτό που θα δουλευεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα υπάρχει διαφορά νομίζω ότι θα αφορούν μόνο την άνεση του μπάσου στο χώρο, είτε παίζουν σε εξαιρετικά χαμηλή ένταση είτε όχι. Αυτό για τις ντουλάπες είναι θέμα.

 

Για την apogee δεν υπάρχει καμία ένσταση;

 

Δεν πρόκειται να δουλέψω κάτι για "τελική μορφή", για αυτό υπάρχει το στούντιο. Όμως φοβάμαι μήπως user friendly ηχεία όπως τα bose companion δεν κάνουν για τα όργανά μου.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου