Προς το περιεχόμενο

The Dead Weather-Horehound


Vintager

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ενώ ξέρει να παίζει τόσο τίμια ντραμς, ανέχεται να έχει ντραμμερ την ανίκανη Meg στους Stripes.

Η Alison Mosshart φοβερή, όπως άλλωστε είναι και στους Kills.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ανέχεται να έχει ντραμμερ την ανίκανη Meg στους Stripes.

 

Καταρχην ειναι η πρωην συζυγος του... ;D

 

Κατα δευτερον ειναι οντως ΕΝΤΕΛΩΣ κουλη (αν και δεν χανει καθολου, ειναι βραχος) αλλα αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι που κανει τους W.S. αυτο που ειναι...

 

Θυμαμαι σε μια συνεντευξη του Jack οταν τον ειχαν ρωτησει ακριβως αυτη την ερωτηση (τι θες εσυ τετοια μουσικαρα με την κουλη?) ειπε οτι ο Ντυλαν του ειχε πει: "Megan is the key man,you loose her,you loose everything"...ε,κατι ξερει ο παππους... ;D

 

Δεν θα μπορουσα να φανταστω τους W.S με "καλο" ντραμμερ (& δοξα τω θεω ο Jack εχει στη διαθεση του πολλους μεγαλους ντραμμερ με κορυφαιο το τερας που παιζει στους Raconteurs)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρελειπόμενα όσν αφορά την σχέση του White με την drummer των W.S. δεν τα ήξερα. Παρολαυτά εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν είναι καλή ή κουλή drummer. Δεν μπορώ να το κρίνω κιόλας καλά. Αλλά πιστεύω πως δεν έχει καμμία σημασία. Η μουσική ικανότητα δεν είναι αμελητέο στοιχείο σε έναν μουσικό αλλά δεν είναι και το πρωτεύων. Βασικά πράγματα είναι η μουσική επικοινωνία, το δέσιμο, η κοινή μουσική γλώσσα, η διάθεση να πειραματιστούνε και το πιο σημαντικό η δημιουργικότητα. Και νομίζω πως η Megg White έχει βασικό ρόλο στην σύνθεση και διαμόρφωση των κομματιών. Αυτό θέλει κανείς από έναν μουσικό πιστεύω όχι τεχνική αρτιότητα σε πρώτη φάση. Επίσης μην ξεχνάμε πως οι White Stripes κάνανε mainstream την μέχρι τότε κατα κύριο λόγο underground garage blues rock σκηνή στην Αμερική. Σε αυτή την μουσική η τεχνική αρτιότητα δεν είναι το πρώτο ζητούμενο. Ακόμα και o White δεν νομίζω πως έχει κάνει επιτυχία σαν βιρτουόζος κιθαρίστας, χωρίς να θεωρώ πως είναι κουλός το κάθε άλλο, αλλά με τις τρομερές συνθέσεις και ενορχηστρώσεις του. Σίγουρα πάντως δεν θεωρείται shred κιθαρίστας.

Αυτά τα λίγα

;D

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρελειπόμενα όσν αφορά την σχέση του White με την drummer των W.S. δεν τα ήξερα.

 

Celebrity gossip αγαπητέ vintager! Γενικά υπήρχε μια ολόκληρη ιστορία σχετικά με το αν ήταν αδέρφια ή ζευγάρι... Την οποία τεχνιέντως φυσικά καλλιέργησαν, no publicity is bad publicity

 

Σχετικά με την κουλαμάρα, to each his own.

Επιπλέον,  εξαιτίας κάποιων μουσικών σαν τον Jack, οι πιτσιρικάδες ξεροσταλιάζουν χαλβαδιάζοντας ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ βιντατζοκιθάρες, αντί να έχουν ονειρώξεις με τερατουργήματα! Αισθητική αναβάθμιση! Εκτός απ'όλα τα άλλα δλδ.

 

 

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιπλέον,  εξαιτίας κάποιων μουσικών σαν τον Jack, οι πιτσιρικάδες ξεροσταλιάζουν χαλβαδιάζοντας ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ βιντατζοκιθάρες, αντί να έχουν ονειρώξεις με τερατουργήματα! Αισθητική αναβάθμιση!

 

 

Αυτο να λεγεται  ;D ;D ;D +1111111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νομίζω ότι από τα 80s και μετά οι κιθάρες τερατουργήματα χάνουν σε δημοτικότητα.

Αν και δεν ξέρω ακριβώς με τι κιθάρες παίζει ο White τον έχω δει γενικά να παίζει με vintage κιθάρες σε surf στυλ.

Ξέρει κανείς αν έχει καμμιά προτίμηση στις κιθάρες που χρησιμοποιεί; Δν νομίζω να τον έχω δει πάντως με lp,tele, strat.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι έχουν χάσει σε δημοτικότητα, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα. Εννοώ ότι είναι πολυ ευκολότερο να βρεις ας πουμε μια τερατομεταλοκιθάρα , από μια Kay , ή μια Eastwood ή μια Harmony ( όλες αυτές έχουν reissues, που είναι απλά λαχταριστά!)

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν έχει καμμιά προτίμηση στις κιθάρες που χρησιμοποιεί;

 

Με τους White Stripes συνηθως με μια vintage Airline,με ολους τους αλλους με διαφορες GRETSCH.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου