Προς το περιεχόμενο

γνώμες για les paul studio faded;


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι βοήθεια για την αγορά μίας les paul, καθώς λόγω stratocasterικής ανατροφής το θέμα δεν το γνωρίζω καθόλου...

 

Είδα στην κατηγορία τιμής που αντέχει το πορτοφόλι μου αυτήν: http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wbcr.htm

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να την έχει ή να έχει παίξει με αυτή ώστε να μου πει τη γνώμη του; Υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε αυτή την κατηγορία;

 

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε βοήθεια.

 

Σας ευχαριστώ,

Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε μου.

πιστευω οτι σε τιμη-ποιοτητα μπορεις να βρεις πολυ καλυτερες κιθαρες απο τις φτηνες gibson.

Αλλιως μετα πας σε υψηλες τιμες αλλα και υψηλου επιπεδου οργανα.

Tokai και Edwards ειναι πολυ καλυτερες και σχετικα πιο φθηνες les paul.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Edwards LP κοστίζουν πιο ακριβά, είναι κοντά στα 800-900 ευρώ...αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση θα αξίζει --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_js_finish.asp Tokai μπορείς όντως να βρεις πιο φθηνά, τώρα το αν θα είναι καλύτερη παίζεται! Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία τότε πήγαινε για τη Gibson, ώστε αν στο μέλλον θελήσεις να την πουλήσεις να μη χάσεις πολλά λεφτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικά έχω την ίδια κιθάρα χωρίς το καπάκι maple (η δική μου είναι όλη mahogany) και είναι σποουδαίες κιθάρες. Οι low-end Gibson είναι τρομερά υπο-εκτιμημένες. Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και υλικά αλλά τίποτα από look. Αν και εμένα μου αρέσει ΚΑΙ εμφανισιακά.

 

Την αναβάθμισα στα ηλεκτρονικά στη συνεχεια και ειναι τρομερή βαση για αναβαθμισεις επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που την είχα παίξει την συγκεκριμένη δεν με είχε ενθουσιάσει για τα λεφτά της, κυρίως σε αίσθηση αλλά και ο ήχος της ήταν κάπως μουντός. Υπάρχουν και οι κανούριες LPJ σ'αυτήν την κατηγορία με rosewood ταστιέρα και ενδιαφέρουσα εμφάνιση, αλλά δεν έχω δει καμία από κοντά και δεν ξέρω αν έχει φέρει κανείς Ελλάδα. http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_lpj_vintage_satin.htm

 

Θες μόνο les paul ή κοιτάς και αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γώ βρίσκομαι στην ίδια φάση ..εχω μαζέψει 700ε και σκευτόμουν αυτη την κιθαρα ..βασικα γενικοτερα τις studio αλλα αρχισα και πορόνομαι και με τις fender (τελε ή στρατ) :P ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ που την είχα παίξει την συγκεκριμένη δεν με είχε ενθουσιάσει για τα λεφτά της, κυρίως σε αίσθηση αλλά και ο ήχος της ήταν κάπως μουντός.

 

Γεγονός είναι ότι κι εμένα που έπιασα μία τώρα κοντά που φάνηκε πως χρειάζόταν refret και καινούργιο nut από το εργοστάσιο. Λογικά αυτό διορθώνει το θέμα της μουντάδας (του τετράγωνου τάστου και του άθλιου nut) αλλά και της αίσθησης φυσικά.

 

Αυτό φυσικά κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ, αλλά σίγουρα αν πάρεις την κιθάρα μετά από refret απ' τον Κουρμπή ή τον Οικονομάκη η κιθάρα άνετα θα ξεπερνάει οποιαδήποτε κιθάρα στην τετραπλάσια τιμή σε playability. Στα συν ότι εγώ δεν βρήκα κανένα λόγο να αλλάξει κάποιος άμεσα τα ηλεκτρικά της. Και λέω άμεσα, γιατί οι μαγνήτες είναι πάντα προσωπικό θέμα. Αλλιώς μια χαρά είναι.

 

Με τους κινεζοκορεάτικους καπλαμάδες τα 'χω πει σε πλείστα post, να μην τα ξαναλέω κατά τη γνώμη μου αυτές κιθάρες με παραδοσιακό LP ήχο δεν γίνονται με καμία μόντα, εκτός ίσως αν δώσεις 3000 ευρώ για να τους κάνεις retopping...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.petelacis.com/2008/11/05/gibson-les-paul-vos-1960-vs-edwards-les-paul-lp130/

 

Δώστε βάση σε αυτό --> "A few interesting points to note. First off, the Edwards was considerably lighter in weight and rang much more loudly when strummed acoustically. The body seemed to just resonate much more than the Gibson. To that point, when I bought the Gibson, it was after playing about 30 Les Pauls and this one was the lightest and most resonant of the bunch, so take that into consideration."

 

Από θέμα ήχου δε μπορείς να πεις τίποτα γιατί οι κιθάρες έχουν διαφορετικούς μαγνήτες, οπότε αν πας να συγκρίνεις τον ηλεκτρικό τους ήχο έχεις βγει off κατευθείαν! Δε μπορείς να μιλήσεις για την κιθάρα γενικότερα συγκρίνοντας της πως έχει πχ. πιο μπάσο ήχο από μια άλλη όταν έχουν διαφορετικούς μαγνήτες, είναι άκυρο!

 

Συγκρίνετε τιμές και απόδοση...και μιλάμε για VOS 1960, όχι για την πιο φθηνή studio που μπορείς να βρεις...

 

Και άλλο ένα review άμα θέλετε --> http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/75467-edwards-lp-vs-gibson-studio-comparison.html

 

Toυλάχιστον μη γελιέστε πως παίρνετε ποιότητα Gibson με αυτά τα λεφτά...baked maple, richlite και granadillo (καμία σχέση με armadillo; :P) ταστιέρες...μιλάμε για τραγικά πράγματα...συνεχίστε να δίνετε λεφτά σε μια εταιρία που άλλαξε τα ξύλα με αμφιβόλου ποιότητας και παρ'όλα αυτά οι τιμές παραμένουν ίδιες...τι ebony τι richlite ε; Gibson να 'ναι και ότι να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου