Προς το περιεχόμενο

Ο ρόλος της Κλίμακας στον ήχο της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι κε yameth δε δοκιμαζετε μια LP με σπλιτερ? ή ακομα καλυτερα απο προσωπικης καθαρα αποψης με P90 = sustein τρελο και chickαρισμε 1ης κατηγοριας. Τελος παντων καταλαβατε που το παω. Συμφωνω  με τις Valey

 

Δειτε κι αυτο :

 

http://www.hamiltone.com/

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

funny-pictures-relevant-to-my-interests.jpg

 

;D

 

 

 

Να πω μια θεωρία που μου ήρθε  ;D ;D ;D

 

 

Λοιπόν: Όσο πιο κοντά στην ταστιέρα χτυπάμε τις χορδές, τόσο πιο μπάσος- γεμάτος ο ήχος.

 

Το χέρι βέβαια αλλάζει θέσεις ΑΛΛΑ λίγο πολύ ο καθένας έχει το στυλ του. Κάποιες ψιλοστάνταρ θέσεις- πολλοί τουλάχιστον ΙΣΩΣ να τις έχουν  ;D

 

Όμως με μικρότερη κλίμακα, οι στάνταρ θέσεις μετατοπίζονται ως προς τις οκτάβες και τις αρμονικές λίγο προς τα μπάσα. Λογικά τουλάχιστον...

 

Οπότε μήπως συμβάλει και αυτό λίγο στο να θεωρούμε πιο γεμάτη και μπάσα τη Les Paul?

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι στη σφαίρα του μεταφυσικού- Λιακοπουλικού  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ!! εχουν και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ η 25αρα τελεκαστεριζει ενω 24ειναι ποιο εμμμ! πλαφ να πω?

 

εμενα παντως πανω κατω τα ιδια μου ακουγονται

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=YA3lTf-lh6E&feature=related

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι το εξής: Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση; Και αν ναι, σε σύγκριση με αντίστοιχη κιθάρα (κοινους μαγνήτες κυρίως) διαφέρει ηχητικά; Μήπως δεν έχει το snap της Fender; Μήπως... μήπως;

 

Γιατί δε βάζεις καποτάστο στο 1ο με κούρδισμα σε Eb. Μετά κλείνεις και τα φώτα να μη βλέπεις τα inlays  8). Νομίζω θα είσαι πολύ κοντά στο 24.75 feel.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

γιατι κε yameth δε δοκιμαζετε μια LP με σπλιτερ? ή ακομα καλυτερα απο προσωπικης καθαρα αποψης με P90 = sustein τρελο και chickαρισμε 1ης κατηγοριας. Τελος παντων καταλαβατε που το παω. Συμφωνω  με τις Valey

 

Δειτε κι αυτο :

 

http://www.hamiltone.com/

Βρε ELIANIOS ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά κάποιες φορές πρέπει να ξέρουμε πότε να διαβάζουμε ΜΟΝΟ.

Τι είναι αυτά που γράφεις; Για να βοηθήσεις το κάνεις, αλλά χωρίς να έχεις γνώση του θέματος. Σου γράφουν με καθε σοβαρότητα επιστήμονες, καθηγητές της Φυσικής και εσύ προσομοιώνεσαι λες και βγάλατε το ίδιο σχολείο; Ηρέμησε λιγάκι. Δηλαδή επειδή στο ιντερνετ υπάρχει ανωνυμία και δεν ξέρεις με ποιούς μιλάς, θεωρείς ότι ξέρουν όλοι ότι ξέρεις και τ' αντίθετο;

Τι να δούμε στην Hamiltone δηλαδή; Το ότι φτιάξανε μια στρατοκάστερ για τον SRV με μπράτσο Gibson Super 400; Αφού η συγκεκριμμένη κιθάρα έχει κλίμακα 25 1/2 ίντσες!

Σε παρακαλώ πολύ: ΔΙΑΒΑΖΕ και άσε το γράψιμο, για μόνο όταν είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι λες. Σε ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια να βοηθήσεις, αλλά κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, μπράβο στους επιστημονες για τις αναλύσεις-εξηγήσεις. Ένα θέμα που όντως μάθαμε πολλά.

Επιτρέψτε μου μια πιο "μπακαλίστικη"-πεζή ερώτηση.

Ο Yameth μετά από όλα αυτά τι κάνει? Αφού έχει καταλήξει στο μπράτσο που υπάρχει στη Warmoth, τι κάνει με το σώμα?

http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/Strat_ConversionNeck.aspx

1) Παραγγέλνει ένα σώμα(Strato style θα είναι αφεντικό?) χωρίς ρουτινγκ μαγνητών και ανοίγει τρύπες στην Αθήνα? Σε αυτη τη περίπτωση έχει το απόλυτο μέτρημα σύμφωνα με την Blue εξίσωση αλλά δύσκολα θα το πάρει βαμένο λουστραρισμένο γιατί αμαρτία είναι να ανοίγουμε τρύπες στα έτοιμα στολίδια της Warmoth.

2) Τους στέλνει σχεδιάγραμμα με το positioning και επιβαρύνεται το κόστος?

3) Δεν κανει τίποτα και παραγγέλνει ρουτινγκ 3 μονών (χωρίς επιβάρυνση) και ελπίζει να σταθεί τυχερός σαν τον Leo?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός περί του θέματος, αλλά νομίζω με βάση αυτά που είπαν οι παραπάνω σπουδαγμένοι επί του θέματος (παιδιά το καταχάρηκα το θέμα έτσι? τρομερές απαντήσεις) ότι η διαφορά σκάλας θα επηρεάσει τη θέση των μαγνητών όταν παίζουμε ανοιχτές χορδές. Άρα νομίζω και πάλι ότι δεν θα χρειαστεί αλλαγή θέσης των μαγνητών. Εγώ δηλαδή δεν θα άλλαζα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι το εξής: Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση; Και αν ναι, σε σύγκριση με αντίστοιχη κιθάρα (κοινους μαγνήτες κυρίως) διαφέρει ηχητικά; Μήπως δεν έχει το snap της Fender; Μήπως... μήπως;

 

Να επιστρέψουμε στην πηγή;

 

Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση;

Προφανώς όχι.

Καίτοι οι υπόλοιπες ερωτήσεις στηρίζονται στο "εάν ναι", ας πάμε παρακάτω

 

σε σύγκριση με αντίστοιχη κιθάρα (κοινους μαγνήτες κυρίως) διαφέρει ηχητικά;

Βάσει φυσικής αναλύσεως, δεν είναι δυνατόν να ακούγονται ακριβώς το ίδιο.

Από την άλλη εάν ανήκεις στην επιχειρηματολογία all-in-the-fingers-and-the-pups (δεν εξετάζω την βαρύτητα/ορθότητα της), δεν νομίζω ότι θα βρεις ουσιαστικές διαφορές.

 

Νομίζω ότι θα στηριχθώ στο επιστημονικό ήθος του Blue.   ;D

Warmoth. Αντε, να μάθουμε και εμείς.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου