Προς το περιεχόμενο

Ο ρόλος της Κλίμακας στον ήχο της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Afto ine!

 

Έχω κι εγώ ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό με τον yameth... Strat fan, αλλά σε gibsonoδιαστάσεις τα χέρια μου πάνε καλύτερα...

Δεν βρίσκω λόγω να μην ακούγεται σαν στρατ το όραγανο εν τέλει... Πολύ πιθανόν να μην έχει 100% τον ίδιο χαρακτήρα (μόνο 99,9%), αλλά τελείως απίθανο να σε ακούνε σε ηχογράφηση και να σε ρωτάνε αν είναι 24,75 η κλίμακα... :P

 

Αφεντικό, άμα πετύχει, πες μας και μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eπειδη υπαρχει μια παρεξηγηση μετα τις "ενστασεις" γυρω απο το οτι αυτα ισχυουν μονο για ανοιχτες χορδες, να εξηγησω κατι.

 

Αν η διαφοροποιηση στον ηχο εξαιτιας της μετακινησης των μαγνητων είναι ακουστή σαν διαφοροποιηση στη χροια των ανοιχτων χορδων (οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, η διαφοροποιηση αυτη θα ειναι μικροτερη απο τη διαφοροποίηση στη χροια δυο γειτονικων ταστων σε δυο διαφορετικα κουρδισματα ωστε να βγαζουν την ιδια νοτα σε καθε μετρηση) , τοτε η ιδια διαφοροποιηση θα παρατηρειται και σε νοτες σε πατημενα ταστα (φυσικα το πως παταμε τα ταστα και το πως χτυπαμε τη χορδη εχει συντριπτικα μεγαλυτερη επιδραση).

 

Αν εχουμε μια κιθαρα με την Α σκαλα και παιζουμε σε ανοιχτες χορδες, οι μαγνητες θα πιανουν καποια αναλογια αρμονικων. Αν παμε στην κιθαρα με τη Β σκαλα και την καταλληλη μετακινηση των μαγνητων, (και χτυπησουμε τη χορδη στην ιδια θεση με τον ιδιο ακριβως τροπο), τοτε θα παρουμε παλι την ιδια αναλογια αρμονικων.

 

Αν στην Α κιθαρα πατησουμε στο 5ο ταστο , οι μαγνητες θα πιασουν μια διαφορετικη αναλογια αρμονικων απο αυτη που πιανουν σε ανοιχτη χορδη. Στη Β κιθαρα στο 5ο ταστο οι μαγνητες θα πιασουν την ιδια αναλογια που πιανει η Α κιθαρα στο 5ο ταστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου