Προς το περιεχόμενο

Ο ρόλος της Κλίμακας στον ήχο της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mr Marathon λέω ότι αν είναι να φτιάξω Warmoth να μου τη βάψουν κιόλας. Ισως κανενα σεβρολετί 50'ς sonic blue ή surf green.

...μη δείχνεις τη ηλικία σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΥΓ - Αλλο 24" και 3/4 και άλλο 24".

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Πολλώ δε μάλλον όταν είμαι συνεχώς αποδέκτης του σχολίου "έλα μωρέ, τι 32" τι 34" ".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση; Και αν ναι, σε σύγκριση με αντίστοιχη κιθάρα (κοινους μαγνήτες κυρίως) διαφέρει ηχητικά; Μήπως δεν έχει το snap της Fender; Μήπως... μήπως;

 

Μία φορά που έτυχε να παίξω, μου άφησε μια παράξενη αίσθηση στην αρχή. Ο λόγος μάλλον ήταν επειδή είμαι σχεδόν αποκλειστικά strat style παίκτης και έχω μπολιαστεί με 25,5....Πάντως όσο περνούσε η ώρα καθόταν όλο και καλύτερα.

 

Μάλλον θα σου αρέσει. Ριξε vintage μονούς πάνω και το snap θα είναι εκεί...

 

Εξάλλου πιστεύω ότι οι πλειονότητα των κιθαρών "κάθονται" στο χέρι μας μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα.

 

off topic

 

Latin jazz κιθαρίστας (πιθανόν Carlos Rios, που είχε κάνει και session στον Lionel Richie)

 

Και ένα από τα...."session" του ήταν να παίξει στο πρώτο δίσκο Chick Corea Electric Band μαζί με το Scott Henderson...(βεβαίως βεβαίως) ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Carlos Rios. Και ένα από τα...."session" του ήταν να παίξει στο πρώτο δίσκο Chick Corea Electric Band μαζί με το Scott Henderson...(βεβαίως βεβαίως) ;D ;D ;D

Και απ' ότι μαθαίνω τελικά χρησιμοποιεί την μπάσταρδη "υβριδική" εδώ και φαίνεται του "έκατσε" σε αντίθεση με τον Carlton που δεν κάνει πια session work.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εντελως προσωπικη αποψη που εχω σχηματισει απο τα διαφορα οργανα που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι οτi η κλιμακα παιζει ρολο στο τελικο αποτελεσμα του ηχου για τον πολυ απλο λογο οτι ντεντωνει λιγοτερο η περισσοτερο μια χορδη.

παντως σιγουρα θα ακουγετε fender με μερικα"αλλα" που ισως ομως ποτε δεν ακουσεις!  ;)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

μια εντελως προσωπικη αποψη που εχω σχηματισει απο τα διαφορα οργανα που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι οτi η κλιμακα παιζει ρολο στο τελικο αποτελεσμα του ηχου για τον πολυ απλο λογο οτι ντεντωνει λιγοτερο η περισσοτερο μια χορδη.

Μα αυτό ακριβως εννοούμε όταν λέμε ότι έχει μεγαλύτερη τάση και είναι πιό σκληρές οι χορδές.

Ισως κάποιος από τους φυσικούς μας να μας πει 2 θεωρητικά λόγια; Harilatron, blue, κ.α.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς φορ δε τιπ Nestoras...

You 're welcome, γι' αυτό έχουμε επιλέξει να είμαστε εδώ, να μοιραζόμαστε τα λίγα που ξέρουμε και να εισπράτουμε τα πολλά που δεν...

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω καταρχην οτι το ζητημα της ταλαντωσης μιας χορδης ειναι τεράστιο θεμα και η γνωστη κυματική θεωρία το προσεγγίζει με παραδοχές μαθηματικοποιημενο για να πουμε τι "γενικα" συμβαινει (κατα το ανεκδοτο "δουλευει μονο στο κενο και για σφαιρικές κότες" ). Προσφατα διαβασα καπου οτι μια φυσικός εκπόνησε διδακτορική εργασία για την ταλάντωση μιας χορδής, αρα καταλαβαινουμε οτι το ζητημα ειναι πολύ πολύ περίπλοκο.

 

Στα πιο κατανοητά είναι οτι εχουμε 4 αλληλοεξαρτώμενους παράγοντες : τη θεμελιώδη συχνότητα της χορδής, την τάση της , το μήκος της και τη μάζα της.

 

Θεωρητικά λοιπόν μπορούμε να έχουμε την ίδια ακριβώς τάση σε διαφορετική σκάλα , αλλα με χορδή είτε άλλου υλικού είτε άλλης διαμέτρου. Επειδη όμως δεν θα κατσουμε να φτιαξουμε χορδες και θα βαλουμε 9αρες ή 10αρες ή 11αρες, πρακτικα δεν θα εχουμε την ιδια ταση σε διαφορετικη σκαλα, εκτος αν αλλαξουμε κουρδισμα (παλι οχι σε καποιο στανταρ κουρδισμα, αλλα ενα τελειως ξεκαρφωτο απλα για να πουμε οτι εχουμε ιδια ταση σε αλλη σκαλα).

 

Ενα αλλο θεμα ειναι πως βγαζει η χορδη τις αρμονικές της νότας : oι αρμονικές μιας νότας είναι τα ακέραια πολλαπλάσια της θεμελιώδους συχνότητας και καθε μια από αυτές αντιστοιχεί σε κάποιον διαφορετικο τρόπο ταλάντωσης της χορδής. Οι τρόποι ταλάντωσης μιας χορδής είναι οι συχνότητες συντονισμού της χορδής. Χτυπώντας τη χορδή σε διαφορετικά σημεία παίρνουμε τη σύνθεση διαφορετικών τρόπων , άρα και διαφορετικές αρμονικές.

 

image_185.jpg

 

Στο σχημα φαίνονται μερικοί από τους κανονικούς τρόπους ταλάντωσης μιας χορδής με πακτωμένα άκρα. Όταν κάποιοι από αυτούς είναι παρόντες στην ταλάντωση και σε ορισμένη αναλογία , μπορούν να υπερτεθούν ώστε να δώσουν το σχήμα της χορδής μια δεδομένη χρονική στιγμή.

 

Για παράδειγμα, αν η χορδή χτυπηθεί στο μέσο της, η ταλάντωση θα συνίσταται από τη θεμελιώδη συχνότητα και τις περιττές αρμονικές ενώ αν χτυπηθεί στο 1/5 του μήκους της, θα παρουσιαστούν όλες οι αρμονικές εκτός από την πέμπτη σε διαφορετικά πλάτη.

 

Γιατι εχουν σημασια αυτα :

 

Οι μαγνήτες τοποθετούνται σε συγκεκριμένα σημεία στο σώμα της κιθάρας , κατά μήκος των χορδών , με τέτοιο τρόπο, ώστε να συλλαμβάνουν διαφορετικές εντάσεις των διαφόρων αρμονικών των χορδών. Αρα για να παρεις το κοντινοτερο στο επιθυμητο αποτελεσμα δεν πρεπει να τους αφησεις στη θεση που τους εχει η στρατ γιατι θα πιανουν αλλες αρμονικες, αρα η εξοδος τους θα δινει αλλη χροια, ότι και να κανεις. Λεω λοιπον οτι δεν μπορεις να ενωσεις ενα σωμα στρατ με μια σκαλα gibson αν δεν κουνησεις τους μαγνητες στις θεσεις που θα ειχαν σε μια στρατ αν ειχε σκαλα gibson . To ποιες ειναι αυτες οι θεσεις θεωρητικα, το βγαζουμε ευκολα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον.  :) Η διαφορετική τάση που θα έχουν οι χορδές λόγο της σκάλας, θα επηρεάσει και το ποιες αρμονικές θα παραχθούν  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς bihlas87: Η κιθάρα που αναφέρεις απευθύνεται σε μικρά μαθητικά χέρια.

 

Για τετοια σχεδιαστηκε αλλα...τα φαινομενα απατουν. Duo Sonic for the win!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου