Προς το περιεχόμενο

Ο ρόλος της Κλίμακας στον ήχο της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σχεδόν πάντα (για πάνω από 20 χρόνια δηλαδή) έπαιζα με κιθάρες Gibson ή σχέδια στημένα στην ίδια λογική. Οι Gibson έχουν κλίμακα (δηλαδή, μετρώντας από το nut μέχρι τη γέφυρα) 24 ίντσες και 3/4.

Αργότερα και με πολλές ενδιάμεσες απόπειρες να παίξω με Fender που ήθελα ήχο μονοπήνιου, κατέληξα στην Paul Reed Smith. Ο λόγος; Οι Fender έχουν κλίμακα 25 1/2" ίντσες ενώ οι Paul Reed Smith 25.Στη μέση δηλαδή. Αλλά ο ήχος δεν είναι ούτε Gibson, ούτε Fender. Είναι PRS και καλά κάνει.

 

Με τις 25 1/2 ίντσες της Fender η ταση των χορδών είναι μεγαλύτερη (φαίνονται σκληρές) και τα χέρια μου για να κανουν, για αρκετό διάστημα τα σηκώματα που θέλω, απαιτούν χορδές .009, σε αντίθεση με τις .010 που βάζω στις Gibson . Η αίσθηση φυσικά δεν είναι η ίδια και είμαι σε αδιέξοδο αφού θέλω ήχο Stratocaster αλλά Gibson feel.

 

Η λύση που βρήκα λέγεται Warmoth και σκέφτομαι να συναρμολογήσω μια partcaster με 24 3/4" Scale Conversion. Δηλαδή κοντύτερο μπράτσο. Ετσι θα έχω μια παρτκάστερ με ήχο Fender και κλίμακα Gibson.

 

Το ερώτημα είναι το εξής: Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση; Και αν ναι, σε σύγκριση με αντίστοιχη κιθάρα (κοινους μαγνήτες κυρίως) διαφέρει ηχητικά; Μήπως δεν έχει το snap της Fender; Μήπως... μήπως;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχει κάποιος δοκιμάσει αυτη τη λύση;

Μου φαίνεται ότι πάλι θα πρωτοπορήσεις και θα μάθουμε και εμείς.

Τι χρώμα θα τη βάψεις? (Sorry μόνο εδώ μπορώ να σε βοηθήσω...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει μερικες τελε με short scale necks & ...ακουγονταν σαν tele..... :)

 

Αλλωστε δυο κλασσικα μοντελλα της Fender (Jaguar & Mustang) εχουν 24" scale necks & ακουγονται ΚΑΡΑ-Fender.. ;D

 

It's all in the pickups babe... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλιό Guitar player είχα διαβάσει ότι ένας Latin jazz κιθαρίστας (πιθανόν Carlos Rios, που είχε κάνει και session στον Lionel Richie) είχε ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Έπαιζε Gibson κιθάρες αλλά ο ήχος της εποχής ('80'ς) ήταν strat. Και επειδή με τίποτα δεν του καθόταν το scale της Fender ζήτησε να του φτιάξουν στρατοκιθάρα με gibson scale. Θα ψάξω να βρώ το συγκεκριμένο τεύχος και θα σου δώσω έξτρα πληροφορίες. Αν παρεπιπτόντως δεν το βρω ίσως το όνομα που σου έδωσα σε βοηθήσει σε περαιτέρω ψάξιμο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε δυο κλασσικα μοντελλα της Fender (Jaguar & Mustang) εχουν 24" scale necks & ακουγονται ΚΑΡΑ-Fender.. ;D

Υπάρχει και μια πολύ φτηνή και ακόμα πιο εναλλακτική (σαν σχήμα) squier με 24''

scale. Είναι και της σειράς classic vibe.

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-duo-sonic-50s--54849

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θενκς φορ δε τιπ Nestoras αλλά το ίδιο έκανε και ο Larry Carlton με την Valley Arts. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ήταν ο πραγματικός τους ήχους (ούτε του Rios) και δεν συνέχισαν να παίζουν με αυτές.

 

Οπότε κύριε Superfunk λέτε να βουρ στον πατσά... Δεν υπάρχει άλλη λύση πάντως και μου κάνει εντύπωση πως δεν το έχει αντιμετωπίσει σοβαρά κάποια εταιρεία μαζικής κατασκευής.

 

 

ΥΓ - Αλλο 24" και 3/4 και άλλο 24".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Mr Marathon λέω ότι αν είναι να φτιάξω Warmoth να μου τη βάψουν κιόλας. Ισως κανενα σεβρολετί 50'ς sonic blue ή surf green.

Για τους μαγνήτες έχω καταλήξει στους Tonerider City Limits. Αααααυτοί... με φτιάχνουν!

Αν έβαζα noiseless πάντως, οι Lace Holy Grail είναι πιό κοντά στο μονοπήνιο από οποιοδήποτε άλλο άκουσα.

 

Προς bihlas87: Η κιθάρα που αναφέρεις απευθύνεται σε μικρά μαθητικά χέρια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ - Αλλο 24" και 3/4 και άλλο 24".

 

ακριβως.....ΑΚΟΜΑ χειροτερα... ;D

 

Παντως μη πας μακρια δες και τα 25 1/2 " μοντελλα της Gretsch που πανω κατω τον ιδιο κλασσικο Gretsch ηχο εχουν με τα 24 3/4" μοντελλα της ιδιας εταιρειας.

 

Προσωπικα παντως λατρευω την 25 1/2 " κλιμακα η 24 3/4" δεν με βολευει καθολου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει μερικες τελε με short scale necks & ...ακουγονταν σαν tele..... :)

 

Αλλωστε δυο κλασσικα μοντελλα της Fender (Jaguar & Mustang) εχουν 24" scale necks & ακουγονται ΚΑΡΑ-Fender.. ;D

 

It's all in the pickups babe... ;)

 

Ι agree

 

Έχω παίξει με strat-like κιθάρα 24 και3/4 και οι single coil ακούγονταν όπως έπρεπε απλά έχει λίγο πιο παράξενη αίσθηση λόγω της διαφορετικής απόστασης των τάστων. Εφόσον όμως έχεις συνηθίσει σε Gibson δεν νομίζω να έχει θέμα με αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου