Προς το περιεχόμενο

Παραμόρφωση σήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται , έχω το εξής πρόβλημα: κλασικό μεν δεν ξέρω πως να το λύσω δε. Όταν συνδέω το μπάσο μου στο PC ο ήχος ειδικά στις χαμηλότερες συχνότητες παραμορφώνεται έντονα . Έχω δοκιμάσει να χαμηλώσω το input volume από την κάρτα ήχου βελτιώνεται αλλά πάλι είναι δυσάρεστο.

 

Το μπάσο μου είναι το :Ibanez sr505

το οποίο συνδέω στο :Hartke VXL-Bass attack

και μετά στον ενισχυτή μου Ibanez Soundwave 25

Απο εκέι με την έξοδο των ακουστικών το συνδέω στο line in της κάρτας ήχου. Σκέφτομαι σαν λύση το Vox amplug bass θα κάνει δουλειά η θέλω αλλαγή κάρτας ήχου οπωσδήποτε; η κάρτα είναι η onboard Realtec HD Audio card 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Vox Amplug δε νομίζω να σε βοηθήσει όσον αφορά αυτό το θέμα.

 

Ήχο από τον ενισχυτή σου δεν ακούς; Ή από ηχεία στον υπολογιστή;

Σε ηχογράφηση ακούς παραμορφωμένες τις χαμηλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το όργανο εννοείς ενισχυτή;

Στο πισι τι ηχεία έχεις;

Δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω.

Γενικά στα 5ρια μπάσα η απόδοση της B είναι ζόρικο πράγμα σε πισι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μιας και ακούς αποκλειστικά από τα ακουστικά, δοκίμασε να βάλεις απευθείας από το bass attack στην κάρτα ήχου, αφήνοντας τον ενισχυτή εκτός αλυσίδας. Πιθανότατα θα υπάρξει μικρή βελτίωση. Ακόμα έλεγξε και τις ρυθμίσεις στο bass attack να μην δώσεις υπερβολικά σε μπάσα και gain.

 

Πάντως σίγουρα με την onboard καλό ήχο δε θα βγάλεις έυκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και με τον ενισχυτή πάλι, ελέγχοντας τις ρυθμίσεις, να μη δίνεις πολλά μπάσα από πουθενά. Δοκίμασε και με τον ενισχυτή μόνο, χωρίς το bass atack.

 

Πάντως με ρυθμίσεις στα διάφορα στην αλυσίδα, ενισχυτή, bass atk, level στην κάρτα ήχου, θα μπορεσεις να το συμμαζεψεις το κατα δύναμην, αλλά δεν θα σου βγάλει ποτέ και κανένα πολύ σωστό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και δυστυχώς μόνο με χαμηλωμένα τα μπάσα και τον ήχο απλα έχω έναν λίγο παραμορφωμένο ήχο αλλά κακό ήχο που δεν διαφέρει από οποιοδήποτε άλλο μπάσο... με λίγα λόγια πάω για κάρτα ήχου ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι δεν ξέρω μέχρι ποιό επίπεδο μπορείς να βελτιώσεις τον ήχο μέσω υπολογιστή.

Το σεταπ που σκέφτομαι ότι μπορεί να αποδώσει αξιοπρεπώς, είναι με την προσθήκη κάποιων αξιοπρεπών μόνιτορ (μάλλον tascam vla5 ή maudio bx5a) και επιπλέον σύνδεση κάποιας μπασοκαμπίνας για επιπλέον μπάσα.

 

Οπότε μετά θες κάρτα ήχου να μπορεί να δώσει αυτές τις εξόδους, κάτι το οποίο δεν έχω ψάξει καθόλου.

 

Άλλος με καμιά άποψη επί του θέματος μην το πάρω στο λαιμό μου το παιδί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου