Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Epiphone les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα δοκιμασει τον C5 (οπως και τους Custom custom(SH11) και custom(SH5)) και πρεπει να πω οτι δε μου αρεσε καθολου....αν και εχει καλο μπασσο εχει δυο βασικα προβληματα ...το ενα ειναι τα αρκετα εντονα πριμα κατι που μπορει να αρεσει σε καποιους........Αυτο που κυριως με ενοχλουσε ειναι το σαφως scooped eq στα μεσσαια με αποτελεσμα να ακουγεται καπως αδειος ιδιαιτερα σε μιξη σε μπαντα με μπασσο και ντραμς. Oφειλω να πω παντως οτι τον ειχα φορεσει σε στρατ οποτε σε les paul μπορει οντως να ειναι πιο γεματος μια και οι les paul λογω ξυλων κ.λ.πκ.λ.π ειναι πιο "μεσαιες" απο τις στρατ.

Γενικα ολη η σειρα custom ths Duncan (custom custom' date=' C5, Custom) δεν με ειχε ικανοποιησει, για διαφορετικους λογους καθε φορα.....)[/quote']

 

Φίλε Φεντεριάρη, για μια ακόμα φορά, περί ορέξεως... :wink:

 

Τα χαρακτηριστικά αυτά του C5 που αναφέρεις, και που τον κάνουν κάπως "hi-fi" ας πούμε, είναι που οδηγούν κάποιους να τον προτιμήσουν. Ίσα ίσα σε κάποιες μπάντες (και στην ανάλογη κιθάρα βεβαίως) μπορεί αυτός ο ήχος να "κόβει" στο μιξ πολύ καλύτερα. Και προσωπικά έχω κουράσει πολύ τα αυτάκια μου με τα κομπρεσαρισμένα μεσαία για πολλά χρόνια... μ'αρέσει πολύ περισσότερο να ακούω κάτι με πιο "ελεύθερες" χαμηλές και ψηλές συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά σκεφτόμουν μήπως και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά δεν είναι τόσο καλά στην lp100 και δεν αξίζει να δώσω πάρα πολλά σε μαγνήτες..

Burstbuckers πάντως είναι respect!

 

Τα "υπόλοιπα ηλεκτρονικά" (δηλαδή τα ποτενσιόμετρα και ένας διακόπτης)' date=' κοστίζουν όσο 3 καφέδες στο Θησείο :wink: :P Αν έχεις αμφιβολίες, έτσι για σιγουριά (για να μην σου ψοφήσουν ξαφνικά δηλαδή :wink:) άλλαξέ τα κι'αυτά, κάνε ίσως και ένα απλό shielding και είσαι αρχηγός.

 

Αν η κιθάρα σου σε καλύπτει "παικτικά", δεν έχει προβλήματα με τάστα, nut, dead spots, κλπ, τότε με αυτές τις αλλαγές θα αποκτήσεις εργαλείο. :D[/quote']

 

Superfunkίζεις και συ... :D

 

Πάντως και γω συμφωνώ!

Αν σε βολεύει και δεν έχει ακριβά στην επίλυσή τους προβλήματα και καταφέρεις να βγάλεις ήχο που σ' αρέσει,τότε μη μασάς και ας κάνει και 100 ευρώ η κιθάρα!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunkίζεις και συ... :D

 

Είναι που είμαστε και οι δύο γέροι' date=' κουφοί και χωρίς γούστο στις κιθάρες. :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Muppet show το έχουμε κάνει εδώ μέσα!Σαν εκείνους τους γκρινιάρηδες γέρους,τον Γουόντροφ και τον Στάντλερ (ή κάπως έτσι)....

 

:D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Burstbuckers all the way' date=' και φυσικά δεν θα τους αγοράσεις από εδώ...

 

Αν σε παίρνει οικονομικά,μην σκεφτείς ότι η..."πρώτη ύλη" σου (LP) είναι δυσανάλογα "φτηνή". Εγώ στην G-400 τους έβαλα και έμεινα στον τόπο. Αν σου φαίνονται ακριβοί (φτηνοί μια φορά ΔΕΝ είναι), γιατί δεν κοιτάς τους Seth Lover από Seymour Duncan που έχουν και παρεμφερή χαρακτηριστικά;

 

Η πιό οικονομική προσφορά για Seth που γνωρίζω μέχρι στιγμής είναι από το http://www.zzounds.com/item--SEMSH55

 

Υ.Γ:Θα δεις και μόνος σου βέβαια ότι οι πιό πολλοί humbuckers στο zzounds παίζουν στα 100 $, οπότε ψάξου στάνταρ on-line για να σου μείνει και κανένα λεφτό στην τσέπη.[/quote']

 

Απλά σκεφτόμουν μήπως και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά δεν είναι τόσο καλά στην lp100 και δεν αξίζει να δώσω πάρα πολλά σε μαγνήτες..

Burstbuckers πάντως είναι respect!

 

 

Τότε τσιμπάς και τέσσερα ποτενσιόμετρα του 1Meg από www.stewmac.com και αφήνεις τους άλλους να ψάχνουν πού κρύβεται το τέρας της Αποκάλυψης...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κυρο για zzounds.com, μόλις τράκαρα παλαιόν post που αναλύει το παρα φύσιν sex για τις αγορές από Αμέρικα...

 

Και με Ευρώπη πάντως θα βρεις άκρη...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κυρο για zzounds.com' date=' μόλις τράκαρα παλαιόν post που αναλύει το παρα φύσιν sex για τις αγορές από Αμέρικα...

 

Και με Ευρώπη πάντως θα βρεις άκρη...[/quote']

 

Και το Stewmac αμερικάνικο δεν είναι;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κυρο για zzounds.com' date=' μόλις τράκαρα παλαιόν post που αναλύει το παρα φύσιν sex για τις αγορές από Αμέρικα...

 

Και με Ευρώπη πάντως θα βρεις άκρη...[/quote']

 

Και το Stewmac αμερικάνικο δεν είναι;

 

Yes,it is! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντώς αφού μπήκες στην διαδικασία να ψαξεις για μαγνήτες δες και αυτό: http://www.haeussel.com/

Εδω και πολύ καιρό έχω αλλάξει τους P-90 της κιθάρας μου, Gibson Les Paul Pro και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Είχα δοκιμάσει και αλλόυς συνδιασμους αλλά κατά την γνώμη μου οι μαγνήτες του Ηaessel είναι κορυφαίοι. Για αυτό τον λόγο και τους δίνει με δοκιμή. Τους παραγγειλα όπως τους ήθελα, τους "φόρεσα" , τους δοκίμασα και μετά τους πλήρωσα !! Εάν δεν μου άρεσαν μπορούσα να τους επιστρέψω !!! Και το καλύτερο από όλα ? Ποιο φθηνoς από Gibson !

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κυρο για zzounds.com' date=' μόλις τράκαρα παλαιόν post που αναλύει το παρα φύσιν sex για τις αγορές από Αμέρικα...

 

Και με Ευρώπη πάντως θα βρεις άκρη...[/quote']

 

Και παρεπιπτόντως δεν στέλνει στην Ευρώπη απ'ότι είδα.

Βέβαια μπορεί να μην συμφέρει κιόλας..

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου