Προς το περιεχόμενο

Ορσμένες φορές εινα απλό το να γραφτεί ενα ωραίο κομμάτι


Vintager

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να ποσοτικοποιήσεις την έμπνευση. Είναι κάτι ανεξάρτητο από τη γνώση. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο. Το ένα δε συνεπάγεται το άλλο.

 

Μιλάμε τόση ώρα για τον Μπετόβεν. Σε αυτόν συνυπάρχουν και τα δύο. Για πάμε όμως σε πιο απλές φόρμες. Τι διαχωρίζει έναν κουλό μουσικό από τον Cobain? Σίγουρα όχι οι γνώσεις, γιατί ένας τριτοετής μαθητής του ωδείου μάλλον έχει περισσότερες.  ;D

 

Και δεν τρελαίνομαι για Nirvana. Απλά λέω.

 

Anyway, αισθάνομαι περίεργα. Η έμπνευση είναι σαν τον έρωτα. Αν δεν την έχεις βιώσει, κανείς δεν μπορεί να στην εξηγήσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Πιστεύεις ότι όταν έγραφε κάποιος από τους μεγάλους τον προβλημάτιζαν αυτά; Μήπως ο Μότσαρτ ήταν δάσκαλος από τα 13; Ή μήπως πιστεύεις ότι η φόρμα ήταν εμπόδιο στην έμπνευσή τους; Μήπως ήταν ΤΟ ΟΧΗΜΑ της έμπνευσης; Μήπως η γνώση ΔΕΝ δίνει αξία στην έμπνευση; Μήπως απλά της δίνει ΜΟΡΦΗ;

Ένα απλό παράδειγμα, όχι γραμμένο απο μένα:

 

http://www.bayarea.net/~kins/AboutMe/Bartok/GIFs/SolomonNew_100prcnt.gif

 

Εμπνευσμένη μουσική, ή συστηματοποιημένη; Φυσικά και υπάρχει η ιδέα (έμπνευση, φαντασία, whatever) στο να φτιάξει μία τέτοια φόρμα, αλλά μάλλον είναι απίθανο να έγραψε το κομμάτι (το 1ο μέρος) στην τύχη, στηριγμένος στην έμπνευση. Μήπως, λοιπόν, το κομμάτι αυτό έχει γραφτεί (το 1ο μέρος) για να ακολουθήσει αυτή τη φόρμα, και όχι το αντίθετο; Μήπως ακόμη και η μελωδική του γραμμή (που έχει έκταση ένα τρίτονο, καθαρά τυχαίο, εεε;) είναι γραμμένη για να εκπληρώσει αυτή τη φόρμα; Μήπως η φόρμα ήταν ένα μαθηματικό πρότυπο, που χρησιμοποιηκε στην εντέλεια και τα πάντα ακολούθησαν αυτό το μαθηματικό πρότυπο;

 

Εγώ υποστηρίζω ότι το κομμάτι αυτό είναι ένα αριστούργημα απο κάθε άποψη! Αλλά ΔΕΝ είμαι στο μυαλό του συνθέτη, και αδυνατό να πω τι υπάρχει λόγο έμπνευσης, και τι όχι. Μπορώ όμως να αναλύσω αυτά που υπάρχουν και να υποθέσω κάποια πράγματα!

 

http://www.youtube.com/watch?v=jfdubIhGqLY

 

Θα περίμενα ένας που διατείνεται πως διδάσκει ανθρώπους να τα έχει καταλάβει αυτά. Αλλά δεν το βλέπω.
Γιατι να το δείς; Δε χρειάζεται να το δείς, μαντεύεις αντ'αυτού. Για πρόσωπα, προσωπικότητες, ικανότητες, γνώσεις, θρυσκευτικά πιστεύω και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο νους ανθρώπου. Δεν υποθέτεις για τα έργα που μιλάμε, δεν υποθέτεις καν για τους συνομιλητές σου. Απλά προσβάλεις, μιλας με το χειρότερο ειρωνικό τρόπο και νομίζεις ότι δε θα τσακωθείς έτσι...  :-X

 

Anyway, αισθάνομαι περίεργα. Η έμπνευση είναι σαν τον έρωτα. Αν δεν την έχεις βιώσει, κανείς δεν μπορεί να στην εξηγήσει. 

Ενδιαφέρον. Έχεις ζήσει, έχεις βιώσει, εσύ, την έμπνευση άραγε; Εγώ υποστηρίζω ότι την έχω βιώσει στα όσα χρόνια γράφω, έχω ζήσει, παίζω μουσική, κλπ. ;) Εσύ;

 

Γιατί αλλιώς γυρνάμε στην πολύ απλή ιδέα ότι η έμπνευση δε διδάσκεται (δεν εξηγείται) και άρα τσάμπα χαλας το σάλιο σου. Κάτσε λοιπόν δούλεψε σε όλα τα άλλα και η έμπνευση θα έρθει κάποια στιγμή (ή όχι, αν δεν είσαι τυχερός...  ???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί αλλιώς γυρνάμε στην πολύ απλή ιδέα ότι η έμπνευση δε διδάσκεται (δεν εξηγείται) και άρα τσάμπα χαλας το σάλιο σου. Κάτσε λοιπόν δούλεψε σε όλα τα άλλα και η έμπνευση θα έρθει κάποια στιγμή (ή όχι, αν δεν είσαι τυχερός...  ???)

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ Και αφού δε διδάσκεται δεν μπορούμε να την πουλήσουμε. Οπότε γιατί να μην την υποτιμήσουμε; Γιατι να μη παραμυθιάσουμε καποιον οτι θα φτάσει στο 99% του Μπετόβεν μόνο με τη δουλειά;

 

Η περίπτωση είναι εντελώς ίδια με την περίπτωση της ψυχανάλυσης. Όσο η ψυχανάλυση ήταν σε θεωρητικό επίπεδο, όλοι τη φτύνανε. Μόλις κατάλαβαν ότι μπορούσαν να βγάλουν λεφτά από αυτή την ανάγανε σε επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε αδελφέ, τι κόλλημα είναι αυτό με τα ποσοστά?  ??? Και ποιός παραμυθιάζει?

 

Πάντως, από τα λίγα που ξέρω, πάντα οι μουσικοδιδάσκαλοι πληρωνόντουσαν αδρά (όσο αδρά μπορεί να πληρώνεται κάποιος που ασχολείται με την μουσική...  ;D ). Το τζάμπα πεθανε πολύ παλιά!!!

 

Nikolas, πάλι δουλειά μας έβαλες...  :) Γιατί το έκανε αυτό ο Bartok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, παρότι το θέμα περιέχει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες απόψεις και πολύ χρήσιμες πληροφορίες, αρχίζει και γίνεται λίγο ψυχεδελικό. Τι εννοώ:

 

1. Το αρχικό post έχει να κάνει με την απλότητα κάποιων πολύ ωραίων και γνωστών κομματιών που έχουν γραφεί. Διαβάζοντάς το, το μυαλό μου - όπως και κάποιων άλλων - πήγε αυτόματα σε τύπους σαν τον Dylan και τον Lennon που είχαν αυτό το ξεχωριστό ταλέντο.

 

2. Ο Νικόλας βάζει στο παιχνίδι και την παράμετρο της συστηματικής δουλειάς και αργότερα παραθέτει παραδείγματα από την κλασική μουσική όπου ο παράγοντας "έμπνευση" δεν είναι προφανής αλλά υπάρχουν κάποια μοτίβα, φόρμες και τεχνικές που χρησιμοποιούνται για να δημιουργηθεί μια ολοκληρωμένη σύνθεση, και τα οποία μπορούν να αναλυθούν. Από όσα διάβασα, δεν αποκόμισα την εντύπωση ότι ο παράγοντας έμπνευση απαξιώνεται, αλλά το ότι στις εν λόγω συνθέσεις είναι δυσδιάκριτο πού έγκειται ακριβώς η έμπνευση και πού η δουλειά.

 

3. Ακολουθούν κάποια posts που πιάνονται από το τσιτάτο "1% έμπνευση και 99% δουλειά" και προσπαθούν να αποδείξουν ότι δεν είναι 1% αλλά 35% ή 86.33%. Σταδιακά, καταλήγουμε να διαβάζουμε παραληρήματα με μεταφυσικές προεκτάσεις τα οποία λίγα προσφέρουν στο θέμα.

 

Καλό είναι να υπάρχει κάποια αυτοσυγκράτηση και να βάζουμε την ποιότητα ενός thread πάνω από την διάθεσή μας για διαφωνία ή ιντερνετικό τσακωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως οριζεται το απλο και πως το συνθετο τραγουδι?

Δεν είναι εκεί το θέμα μας...ο καθένας μπορεί αν το ορίσει αλλιώς ανάλογως μια σειρά από παραμέτρους. Εάν θές, ήταν και η αρχική μου ερώτηση για να καταλήξουμε εδώ

Μου το εξηγείτε λίγο αυτό? Τι εννοούμε απλό? Το δεν είναι εύκολο το καταλαβαίνω

και αφορμή (υπενθυμίζω) ήταν ο Superfunk

παντοτε ειναι απλό το να γραφτεί ενα ωραίο κομμάτι,ΔΕΝ ειναι ομως καθολου ευκολο....

Νομίζω ότι, μετά από 9 σελίδες, φαίνεται ότι ούτε απλό είναι ούτε εύκολο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το απλό έχει πολλές συνιστώσες, και αφορά κατα κύριο λόγο τον δέκτη (τον ακροατή) παρά τον δημιουργού. Αυτό που φαίνεται απλό σε εσένα, μπορεί να μου φαίνεται εμένα πολυσύνθετο.

 

Απλό, φανταζομαι, χωρίς αριθμούς, προκαταλήψεις και ότι άλλο οτι αφορά τα λιγοστά στοιχεία που περιέχει η δημιουργια του, καθώς και το σύντομο (πιθανώς) του χρόνου κατασκευής του. Αλλά πάντα περιπλέκετε, γιατί κάτι πολυ απλό στη κατασκευή μπορεί να θέλει πολύ φιλοσοφικό/ιδεολογικό υπόβαθρό για να φτάσει εκεί, άρα...

 

Τρέχα γύρευε συνεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου