Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συνδέσει τους μαγνήτες μου σωστά σύμφωνα με το manul,έκανα απανωτούς ελέγχους μήπως μου διέφυγε κάτι παρόλα αυτά έχω ένα τζζζζζζ στον ενισχυτή.Όταν ακουμπάω τα ποτενσιόμετρα ή το τζάκ σταματάει

 

Υ.Γ Κοίταξα και ένα προηγούμενο post αλλά δεν βρήκα κάτι

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

... όπως καταλαβαίνεις σίγουρα κάτι δεν πήγε καλά.

Αν ο θόρυβος δεν υπήρχε στο προηγούμενο σεταπ, ή από humbuckers έβαλες τώρα μονοπήνιους, πολύ πιθανό οι κολλήσεις σου να φταίνε. Ξαναδοκίμασε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες δηλαδή να μην έγινε καλή κόλληση ή να μου διέφυγε κάτι;Οι ίδιοι μαγνήτες(πρόκειται για EMG διπλούς)Δεν είχαν θόρυβο.Εμφανίστηκε εντελώς απρόοπτα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi.το ιδιο προβλημα με τους καταραμενους EMG ειχα παθει και εγω.δοκιμασε να ξανακανεις solder τη γειωση.

ειχα στειλει mail στην εταιρια για το προβλημα αυτο και μου το προτεινανε...και το προβλημα λυθηκε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος  μου ειχε εναν θορυβο σε EMG και εφτεγε ο τυπος που του εβαλε τους μαγνητες γιατι ακουμπαγανε κατι καλωδια και υπηρχε προβλημα με την γειωση ή κατι τετοιο....το πηγε σε καποιον αλλον και του το εφταξε δεν ηταν τιποτα...η τοποθετηση φταιει οχι ο μαγνητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi.το ιδιο προβλημα με τους καταραμενους EMG ειχα παθει και εγω.δοκιμασε να ξανακανεις solder τη γειωση.

ειχα στειλει mail στην εταιρια για το προβλημα αυτο και μου το προτεινανε...και το προβλημα λυθηκε :lol:

 

To έκανα που λες αλλα δεν είδα διαφορά :(

 

οι μαγνητες με τους οποιους εχεις το προβλημα ειναι active EMG???

 

Ναι

 

Ενας φιλος μου ειχε εναν θορυβο σε EMG και εφτεγε ο τυπος που του εβαλε τους μαγνητες γιατι ακουμπαγανε κατι καλωδια και υπηρχε προβλημα με την γειωση ή κατι τετοιο....το πηγε σε καποιον αλλον και του το εφταξε δεν ηταν τιποτα...η τοποθετηση φταιει οχι ο μαγνητης...

 

Εντέλει σκέφτομαι να τους "λύσω" και να το ξανακάνω απο την αρχή μήπως και παίζει κανένα ενδεχόμενο να ακουμπάν καλώδια

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη περιπτωση δεσ για τo εξης κλασσικo λαθos στην εγκατασταση EMG: ΔΕΝ θελουν γειωση οπως στα passive pickups.

 

Απο τον emg μαγνητη σου φευγουν δυο καλωδια.....ενα(πρεπει να ειναι κοκκινο αν θυμαμαι καλα) για τη μπαταρια και ενα αλλο το οποιο με τη σειρα του αποτελειται απο ενα "εξωτερικο περιβλημα" και μεσα απο αυτο ειναι το hot <-------- αυτο μεταφερει το σημα του μαγνητη......το εξωτερικο περιβλημα θα το "κολλησεις" με καλαι πανω στο volume h sto tone pot και το "εσωτερικο" καλωδιο παει στην εισοδο του volume.......αν το εχεις κανει ετσι οι emg θα ειναι πιο ησυχοι και απο κωφαλαλο :) :) Δες μηπως εχεις κανει κακες κολλησεις.............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τους γείωσα όπως λες.Και εγώ υποπτεύομαι κακή κόλληση.

Όταν κολλάς πάνω σε ποτενσιόμετρο έχει σημασία αν έχεις ήδη κολλήσει κάτι πριν εκεί.Ξέρεις γιατι μαυρίζει λίγο όταν ζεσταίνεις καλάι πάνω του.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα ξεκόλλησα τα ξαναέκανα απο την αρχή προσεκτικά και καθαρά αλλά το πρόβλημα παραμένει.Παρατήρησα όμως το εξής.Οταν ακουμπάω τους δύο διπλούς σταματάει αλλά δε συμβαίνει το ίδιο με τον μεσαίο μονό. :?

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου