Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρωτοι θα ειμαστε και στο αλκοολ

μονο στο AIDS ειμαστε λιγο πισω...

Μα αφού τα 3 καλύτερα πράγματα είναι ένα ποτό πριν και ένα τσιγάρο μετά... Πως είμαστε πίσω στο AIDS???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οι μη-καπνιστες λεν μη καπνιζεις στο ζωτικο μου χωρο κ αλλου κοψε το λαιμο σου

και οι καπνιζοντες λενε θα καπνιζω οπου θελω και κοφτε το λαιμο σας....

Και γαμω.....!!!!!!! αυτο ειναι αλληλεγγυη!!!!

 

(δε αναφερομαι στους ομιλοντες, αλλα στο τι συμβαινει)

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή φαίνεται πως θα συνεχίσει το θέμα και μάλλον οι πεισμωμένοι δε θα καταλάβουν.

Το να καπνίζεις, δεν επηρεάζει ΜΟΝΟ εσένα εάν το κάνεις σε κλειστό χώρο. Επηρεάζει και ΕΜΕΝΑ.

Το να μην καπνίζεις δεν επηρεάζει κανένα.

Το να μου φυσάει κάποιος τον καπνό στα μούτρα με ενοχλεί και αν το κάνει και επίτηδες θα επανέλθω με τη μέθοδο ποτήρι στο κεφάλι. Γιατί όχι. Μπορεί να μαι ψυχάκιας...

Αυτόν που φυσάει τον καπνό στη μούρη στον άλλο πως τον επηρεάζει;

Πες μου allobar. Με ενδιαφέρει.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς..για μένα ενα σημαντικό στοιχείο είναι ότι έχουμε γραμμένους τους άλλους στα τέτοια μας..αν μπορούμε να κάνουμε το κομμάτι μας , δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλοι..ίσως αυτό να είναι φυσικό στοιχείο αλλά δεν είναι ιδίωμα του πολιτισμού, ο οποίος βέβαια μάλλον μια έννοια είναι και τίποτα παραπάνω..

ειπώθηκε παραπάνω ότι "δεν με ενδιαφέρει τί κάνεις, άρκει να μην επηρεάζει εμένα.."

αν υποθέσουμε ότι αυτό το αξίωμα είναι σωστό, πώς επηρεάζει εμένα το γεγονός ότι σου φυσάω τον καπνό στα μούτρα πχ?

μήπως τελικά το θέμα είναι περισσότερο φιλοσοφικό και υπαρξιακό από όσο νομίζουμε?

 

Αν είμαι καρκινοπαθής καπνιστής και αποφασίσω να γίνω φιλόσοφος λές να πάρει τον πούλον ο καρκίνος; Αν είναι να το πω και σε κάνα γιατρό να το ξέρουν, ξέρεις πόσος κόσμος ταλαιπωρείται με αυτές τις παλιαρρώστιες;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ allobarr, δεν λέω καλο είναι να φιλοσοφείς και να ψάχνεις βαθύτερα νοήματα, αλλά δεν νομίζεις ότι στην προκειμένη περίπτωση γίνεσαι λίγο υπερβολικός;

 

Ναι, εσένα δεν σε επηρεάζει αν φυσάς τον καπνό στα μούτρα κάποιου, αλλά θα σε επηρεάσει η απάντησή του στην κίνησή σου αυτή.

 

Μην τα βλέπεις όλα αξιωματικά. Δεν αποδεικνύουμε θεωρήματα ούτε προσπαθούμε να λύσουμε το μεσανατολικό.

 

Και σε τελική ανάλυση γιατί να ενδιαφερθεί κάποιος για το αν οι καπνιστές καπνίζουν. Το επιχείρημα ότι είναι υποκριτικό να υποστηρίζεις την ρήση "δεν με νοιάζει να καπνίζουν, αρκεί να το κάνουν αλλού" είναι εξ ορισμού λάθος. Γιατί να με νοιάζει τι κάνουν αλλού; Δεν μιλάμε για εγκληματικές πράξεις ή ανήθικες πράξεις, για ένα τσιγάρο μιλάμε. Ας το καπνίσει το ρημάδι αρκεί να μην το καπνίζω και εγώ μαζί του.

 

Το ότι πρέπει όμως να σεβαστούμε τις (απλά κακές) συνήθειες κάποιων προσφέροντάς τους την δυνατότητα να τις εξασκούν με αξιοπρέπεια, είναι ένα θέμα που όλους μας αφορά. Πως να το κάνουμε, είναι λίγο άδικο και ολίγον τι ελιτιστικό να λες σε κάποιον

 

-Βγές έξω να καπνίσεις.

-Μα έξω έχει -126ο και 30 μποφόρ.

-Στα αρ!@#$%ια μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν που φυσάει τον καπνό στη μούρη στον άλλο πως τον επηρεάζει;

Πες μου allobar. Με ενδιαφέρει.  ::)

αυτό σου λέω, δεν τον ενδιαφέρει από την στιγμή που κάνει το κομμάτι του..και αυτός ο ρόλος του αδιάφορου, φοριέται πολύ σήμερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είμαι καρκινοπαθής καπνιστής και αποφασίσω να γίνω φιλόσοφος λές να πάρει τον πούλον ο καρκίνος;

αν είσαι καρκινοπαθής και καπνίζεις ακόμα, είσαι ήδη μηδενιστής φιλόσοφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό σου λέω, δεν τον ενδιαφέρει από την στιγμή που κάνει το κομμάτι του..και αυτός ο ρόλος του αδιάφορου, φοριέται πολύ σήμερα..

Μάλλον δεν έχω καταλάβει που το πας. Αλλά έχω την εντύπωση πως το κράζουμε εδώ και ώρα το κάνω ότι θέλω και δε με νοιάζει κ ας πεθάνει ο δίπλα από καρκίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου