Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

άπειροι *#@^%$&%^ περνούν με κόκκινο ΚΑΘΕ μέρα, σε ΚΑΘΕ διασταύρωση, πού ζεις άνθρωπέ μου...

με τέρμα γκάζι, ΠΟΛΥ αφού έχει γυρίσει κόκκινο

και συχνά ΚΟΡΝΑΡΟΥΝ κιόλας, να προσέχουν οι ατζαμήδες από το κάθετο ρεύμα μην τους χτυπήσουν...

αυτή είναι η κατάσταση στο ελαδιστάν

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ο οποισδήποτε μπορεί, εν γνώσει του, να παρανομεί. Με την αντίστοιχη τιμωρία. Θεωρώ λοιπόν, ότι η τιμωρία, όσων (μαγαζιών για αρχή) παρανομούν σε σχέση με το τσιγάρο, θα ωφελήσει και το χρέος και τα δημόσια ταμεία και θα γλυτώσουμε και καμμιά έκτακτη εισφορά.

Στο ίδιο κράτος ζούμε, απλά δεν το βλέπουμε με το ίδιο μάτι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στην ΕΛΛΑΔΑ,ναι.. ;D

 

Γιατί του Έλληνος ο τράχηλος, Ζυγό δεν τον σηκώνει.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως με Ιχθείς, Ταύρος, Αιγόκερως, Παρθένος, Μινώταυρος, Σκαντζόχοιρος............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλώνω καπνιστής. Φανατικός... Καπνίζω 7-8 τσιγάρα την ημέρα. Και αυτά στον καφέ η στο ποτό... (και ίσως και στην κίνηση άμα κολλήσω)... Τον νέο νόμο πάντα τον θεωρούσα ρατσιστικό. Σέβομαι το δικαίωμα του άλλου να μην θέλει να καπνίσει τον καπνό μου. Εγώ θα πρέπει να πάθω πνευμονία βγαίνοντας έξω να καπνίσω. Άρα αυτό δεν γίνεται εύκολα. (όχι ότι δεν το κάνω, στην δουλειά άμα αγχωθώ και θέλω τσιγάρο θα βγω έξω) Αυτό που μπορεί να γίνει εύκολα είναι να υπάρχει ένας κλειστό καπνιστήριο μέσα στο μαγαζί ώστε αν θέλω εγώ να ξεχαρμανιάσω να πάω εκεί και ας πεθάνω από καρκίνο. Δικαίωμά μου δεν είναι? Οι άλλοι δεν θα πάθετε τίποτα... Ειλικρινά. Το άλλο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Όχι 60-40, 70-30 κλπ. Η το ένα ή το άλλο. Και σας το υπόσχομαι πως αν βρω παρέα που η πλειοψηφία να μην καπνίζει θα πάω στους μη καπνιστές και θα βγαίνω έξω για τσιγάρο!!!! Αλλά γενικά τώρα που δεν υπάρχει αυτή η λογική το μόνο που κάνω για να σεβαστώ τον δίπλα μου είναι να ρωτάω τον σερβιτόρο "επιτρέπεται το κάπνισμα" και αν η απάντηση είναι όχι, τότε απλά δεν κάθομαι και πάω αλλού μέχρι να βρω κάπου που επιτρέπεται. Βέβαια οι αντικαπνιστές πριν γίνει ο νόμος (γιατί τώρα δεν μπορώ να τους πω τίποτα) βαριόντουσαν να το κάνουν αυτό και μόνο γκρίνιαζαν... Τώρα που γκρινιάζουμε εμείς είμαστε καθυστερημένοι ΗΛΙΘΙΟΙ... Παρ'όλα αυτά τα δικαιώματά μου σταματάνε εκεί που αρχίζουν του δίπλα μου οπότε δίκιο έχουν και οι 2 πλευρές αρκεί να μην καπελώνει (όσο το δυνατόν) η μία την άλλη...

(7 νέα μηνύματα μέχρι να γράψω την απάντηση)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζώ οτι η διαφωνία περί αν το καπνισμα προκαλεί καρκίνω η απλά συνδέεται με τον καρκίνο υποβιβάζει την νοημοσίνη μας και δεν πρέπει να συνεχιστεί είναι προφανές τι προκαλεί και με τι συνδέεται το καπνισμα

 

κι όμως είναι ΠΟΛΥ συχνό φαινόμενο οι καπνιστές να αμφισβητούν τη σχέση καρκίνου και τσιγάρου

 

γίνεται στα πλαίσια του denial στο οποίο βρίσκονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όχι ότι δεν το κάνω, στην δουλειά άμα αγχωθώ και θέλω τσιγάρο θα βγω έξω)

Γιατί εκεί δεν σε πέρνει να το παίξεις μάγκας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bassman: Προηγουμένως δεν είχε χώρους που να μην επιτρέπεται το κάπνισμα πουθενά.

Τώρα όπου έχει πάω.

 

Επαναλαμβάνω πάντως, όσοι διαβάζετε τώρα το θέμα, διαβάστε το ολόκληρο πριν πείτε τίποτα να μην επαναλαμβανόμαστε βαρετά. (Δεν πάει σε κανένα συγκεκριμένα, απλά ενημερώνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky_bassman με στεναχωρεί πολύ ο τρόπος που σκεύτεσαι το να παίζεις με την υγεία του διπλανού σου δεν είναι δικαίομα σου και ρατσιστικο είναι να υπαρχουν μαγαζιά που χωρίζουν σε κατηγορίες για εμένα το κάπνισμα είναι κάτι που βλάπτει σπιτι σου λοιπον η έξω με πνευμονία...αν και κρίμα γιατι παίζει να σε βλέπουν και παιδιά ... ξέρεις τι ποσσοστό καπνιζόντων έχουμε??? είναι θέμα παιδίας στο εξωτερικο δεν είναι έτσι! το θεωρούν ανούσιο

ξέρεις τι ποσσοστο νέων καπνιζουν στην χώρα μας??? αν μάθεις θα ντραπεις που δηλώνεις φανατικός καπνιστης! θα δημοσιεύσω τα ποσσοστα σε σχέση με άλλες χώρες αφου γύρήσω απ'ο το πανεπιστήμιο για να μην υποθεί οτι είναι λόγια του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μάλλον με παρεξηγήσατε... Εγώ δεν είπα ότι θα καπνίζω όπου γουστάρω και στα @@ μου... Αυτό που λέω είναι ότι αφού με τον νέο νόμο οι καπνιστές δεν μπορούν να το παίξουν πουθενά μάγκες (και οκ δεκτό ρε παιδί μου δεν είναι σωστό να βλάπτουμε τους γύρω μας) αυτό που ζητάω εγώ και το θεωρώ λογικό είναι να υπάρχει ένα καπνιστήριο σε κάθε μαγαζί... Είναι παράλογο ξέρω γω να σεβαστούμε τα δικαιώματα όλων? Δεν παίζω με την υγεία κανενός... Είπα ότι δεν καπνίζω σε μέρη που απαγορεύεται. Και ως καπνιστής έχω πάει σε τύπους που καπνίζανε σε χώρο μη καπνιστών και τους έχω πει να το σβήσουν. Απλώς αυτό που ζητάω είναι να σέβονται οι άλλοι το δικαίωμα μου να καπνίζω χωρίς να τους ενοχλώ. Θα πηγαίνω μόνο σε μέρη που επιτρέπεται το κάπνισμα λοιπόν και που είναι δηλωμένες σαν καφετέριες για καπνιστές. Αλλά αν δω κάποιον να μη καπνίζει θα τον γιουχάρω και θα τον κατηγορώ και θα τον ρουφιανέψω γιατί υγιειένει τον βρώμικο ντουμανιασμένο αέρα του μαγαζιού και θα τον αναγκάσω να βγει έξω να μην καπνίζει!!!! (προφανώς και κάνω πλάκα αλλά δεν ακούγεται γελοίο?)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι φιλοσοφικό.

Είναι πολύ απλό: καπνίζεις; Πεθαίνεις. Καπνίζεις δίπλα μου; Με κερνάς και μένα λίγο θάνατο.

δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς..για μένα ενα σημαντικό στοιχείο είναι ότι έχουμε γραμμένους τους άλλους στα τέτοια μας..αν μπορούμε να κάνουμε το κομμάτι μας , δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλοι..ίσως αυτό να είναι φυσικό στοιχείο αλλά δεν είναι ιδίωμα του πολιτισμού, ο οποίος βέβαια μάλλον μια έννοια είναι και τίποτα παραπάνω..

ειπώθηκε παραπάνω ότι "δεν με ενδιαφέρει τί κάνεις, άρκει να μην επηρεάζει εμένα.."

αν υποθέσουμε ότι αυτό το αξίωμα είναι σωστό, πώς επηρεάζει εμένα το γεγονός ότι σου φυσάω τον καπνό στα μούτρα πχ?

μήπως τελικά το θέμα είναι περισσότερο φιλοσοφικό και υπαρξιακό από όσο νομίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να παραθεσεις τα ποσοστα παλια λογια αερα θα ειναι...

Αλλωστε μπορεις να διαπιστωσεις οτι κ στη χοληστερινη πρωτοι θα ειμαστε, κ στη χρηση ηρωινης, και στο αλκοολ και σε ολα τα κακα του κουτιου της πανδωρας...

μονο στο AIDS ειμαστε λιγο πισω...

Τωρα απο εκει κ περα αν θες πιστευεις αν οχι προβληματιζεσαι..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου