Προς το περιεχόμενο

no sound στο cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,η προβλημα μου ειναι δυσκολο για εμενα και πιθανων ευκολο για καποιους..

εγκατεστησα το cubase sx3,to asio 4 all και το superior drummer και ολα εδιχναν Ok.συνδεσα το ενισχιτη μου(υποδοχη phones) μαζι με ενα βισμα στο pc(μπλε υποδοχη καρτας) και την κιθαρα μου(Fender Squier) με τον ενισχιτη μου (Randall rx25rm) και προσπαθησα να ηχογραφησω αλλα χωρις αποτελεσμα.δεν ειμαι επαγγελματιας ενας συνηθισμανος εφηβος και ειναι η πρωτη μου προσπαθεια να ηχογραφησω με το pc.στον περισσοτερο βαθμο βοηθησε ενα παιδι,αλλα καπου κολλησαμε..αν μπορουσατε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μερικές ερωτήσεις.

 

1. Όταν παίζεις (playback) παίζει το Cubase, αλλά δεν ηχογραφεί την κιθάρα;

2. Τι κάρτα ήχου είναι; Η "απ'τη μάνα του Η/Υ"; Τι drivers έχει η κάρτα;

 

Γενικά, για να ηχογραφήσεις, έχει ένα μικρό κουμπάκι σαν ηχείο, στο audio track, το οποίο πρέπει να το πατήσεις. Δοκίμασε το και δες αν φτιάχνετε το πρόβλημα.

 

Επίσης, σπασμένα προγράμματα, παίζει να έχουν, πολύ απλά, προβλήματα από μόνα τους! Έχε το υπόψη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παιζω playback δεν διχνει να ανταποκρινετε δηλαδη να ανεβαινει καμια μπαρα..

καρτα ηχου μην φανταστεις τιποτα ιδιαιτερο απο τν μητρικη ειναι..foxconn η μητρικη..

 

τωρα για αυτο το κουμπακι που λες μπορεις να γινεις λιγο ποιο σιγκεκριμενος,ισως με καποια foto? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άρα το θέμα δεν είναι στην ηχογράφηση, άλλα στο playback.

 

Να δω αν το θυμάμαι απ'έξω, γιατί δεν έχω Cubase στο σπίτι.

 

Πας στο menu πάνω και Devices -> Device setup. Εκεί κάπου θα δεις τι drivers παίζουν στο Cubase, τι είναι active και τι οχι, κοκ... Ψάξε λίγο. Screenshot αδυνατω, αφού δεν έχω το Cubase σπίτι μου... σορρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για το αν οπλισα το καναλι δεν το καταλαβα σορρυ μπορεις να μου το κανεις πιο νιανια??οσο για τις  ρυθμισεις στο device setup ειναι ολα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από την άλλη που σε ένα project που έχω, ανεβοκατεβαίνουν όλες οι μπάρες (και ανά instrument αλλά και οι main) αλλά ήχος αρνείται να μας κάνει την χάρη και να φτάσει στα αυτιά μας;

 

Και ναι, κοίταξα στο manual.

Ολα καλά από όσα λέει.

Κάποια άλλη λαλακία έχω κάνει...........

 

Sorry για την εισβολή.

 

Αν βάλεις τελικά τις χαμένες ώρες, το πραγματικό γκρουπ είναι το πιο φθηνό DAW.

Και μακράν πιο διασκεδαστικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο καθε καναλι (audio) poυ προσθετεις εκει κοντα στην ονομασια του και στο μικρο "μεγαφωνακι" που λεει ο Νικολας εχει ενα στρογγυλο κουμπι που "οπλιζει"  το καναλι  για να κανεις ηχογραφηση, αλλιως δεν γραφει. Πρεπει να το πατησεις και να γινει κοκκινο (Rec)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως ομως το προβλημα δεν ξεκιναει απο την ηχογραφιση αλλα απο καπου αλλου.μπορει να φταιει το η ιποδοχη στην οποια το βαζω καποια αλλη ρυθμιση,ο εινσχυτης μου που δεν ειμαι και 100% σιγουρος οτι πρεπει να μπει στο Phones..

τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου