Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιλογή αυτού του τόσο γενικού τίτλου έγινε γιατί το θέμα είναι κάπως μεγάλο για να το εξηγήσω με λίγες λέξεις..

 

Τα τελευταία χρόνια (περίπου απο το '95 κ μετά) η εμπορικότητα της μουσικής έχει αλλάξει ριζικά και παρατηρούμε κάποιους μουσικούς που κάνουν επιτυχίες, άλλους που έρχονται και φεύγουν, άλλους που ήρθαν και υπόσχονται πολλά κλπ. Η άποψή μου για την μουσική βιομηχανία -και συγκεκριμένα την Αμερικάνικη, μιάς και είναι κατα κύριο λόγο η πιο εμπορική- είναι η χειρότερη, όπως και (πιστεύω) πολλών εδω μέσα. Ονόματα όπως Beyonce, Rihanna, Britney Spears, Jay-Z, Lady Gaga κλπ μου προκαλούν αηδία και απεχθάνομαι όσους τους ακούν κανονικά. Αν συμπαθώ κάποιους απ αυτούς τους "καλλιτέχνες" είναι για προσωπικούς λόγους(βίτσια θα το έλεγα καλύτερα) ή γιατί έχουν κερδίσει επάξια την εκτίμησή μου(όπως π.χ. Οι Black Eyed Peas που μου αρέσει πολύ αυτό που κάνουν ή οι Muse).

 

Παρ'ολα αυτά όμως δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι εξ'αυτών με εκπλήσσουν θετικά και πραγματικά αναρωτιέμαι είναι άραγε τελικά άξιοι προσοχής? Και θα μπορούσα να ακούσω κανονικά κάποιον ολοκρηρωμένο δίσκο τους?

 

Παρακάτω παραθέτω κάποια links που με εξέπληξαν πραγματικά όταν τα πρωτοάκουσα:

 

http://www.youtube.com/watch?v=s39UmA56kpo

 

http://www.youtube.com/watch?v=yAd29GlCKf4

 

 

 

(Κοντά στο 3:55):

 

 

 

Η άποψή σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα τελευταία χρόνια (περίπου απο το '95 κ μετά) η εμπορικότητα της μουσικής έχει αλλάξει ριζικά

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει αλλαξει,οχι απλως απο το 95 και μετα αλλα απο το....65 και μετα. ;)

 

Παντα εβγαινε ΑΡΚΕΤΗ καλη,ΜΠΟΛΙΚΗ μετρια και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ κακη μουσικη και ΕΛΑΧΙΣΤΑ αριστουργηματα,απλα στην εποχη μας υπαρχει μεγαλυτερη & ταχυτερη διαχυση της πληροφοριας και της εικονας & το overexposure καποιων καλλιτεχνων φαινεται "περισσοτερο"   .

 

Κουλαρε λοιπον και μην..απεχθανεσαι ανθρωπους που δεν γνωριζεις μονο & μονο επειδη ακουν διαφορετικη μουσικη απο εσενα.

 

Τελος ψαξε λιγο & την ιστορια της μουσικης,ισως καταλαβεις οτι επειδη κατι ειναι εμπορικο δεν ειναι αναγκαια και κακο & επειδη κατι ειναι αντιεμπορικο δεν ειναι αναγκαια και καλο.... επισης ισως καταλαβεις οτι οποιοι καλλιτεχνες ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ & κανουν τεραστια επιτυχια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ ακομα και αν τους.....απεχθανομαστε ......

 

 

Ονόματα όπως Beyonce, Rihanna, Britney Spears,  JAY Z, Lady Gaga

 

Εδω μας τα μπερδεψες λιγακι μια και βαζεις 2 ΦΕΛΛΟΥΣ ( Britney Spears, Lady Gaga ),μια πολυ καλη τραγουδιστρια (Rihanna) & δυο ΤΕΡΑΤΑ ( Beyonce, JAY-Z) στο ιδιο τσουβαλι...τουλαχιστον δεν εθαψες την Christina Aguilera γιατι θα παιζαμε ξυλο... ;D (τη θεωρω την μεγαλυτερη νεα τραγουδιστρια στον πλανητη αυτη τη στιγμη)

 

Και θα μπορούσα να ακούσω κανονικά κάποιον ολοκρηρωμένο δίσκο τους?

 

οχι για τον απλο λογο οτι σε λιγο καιρο δεν θα βγαινουν καν ..ολοκληρωμενοι δισκοι αlλα mono e-singles ;D.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απεχθάνομαι όσους τους ακούν κανονικά...

...θα μπορούσα να ακούσω κανονικά...

Έχω αναρρωτηθεί και εγώ αρκετές φορές. Αυτοί που αρέσκονται σε αυτού του τύπου

την εφήμερη μουσική σημαίνει οτι συχνάζουν και εκεί που παίζεται, αρα την ακούνε

πολύ (έως πάρα πολύ) συχνά. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική

αγοράζουν και τους δίσκους... όσοι αγοράζουν τέλος πάντων. Για να τους ακούσουν

πόσο, 2, 3, 5 φορές? Για πόσο καιρό μπορούν να τους κρατήσουν το ενδιαφέρον

μερικά απλοικά κομμάτια που γράφτηκαν αποκλειστικά για να κάνουν μια δυνατή

πρώτη εντύπωση, να ανέβουν στα charts και να παιχτούν στο ραδιόφωνο και τα in...

κέντρα διασκέδασης για μερικούς μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατηρούμε κάποιους μουσικούς που κάνουν επιτυχίες, άλλους που έρχονται και φεύγουν, άλλους που ήρθαν και υπόσχονται πολλά κλπ. Η άποψή μου για την μουσική βιομηχανία -και συγκεκριμένα την Αμερικάνικη, μιάς και είναι κατα κύριο λόγο η πιο εμπορική- είναι η χειρότερη, όπως και (πιστεύω) πολλών εδω μέσα. Ονόματα όπως Beyonce, Rihanna, Britney Spears, Jay-Z, Lady Gaga κλπ μου προκαλούν αηδία και απεχθάνομαι όσους τους ακούν κανονικά.

 

Λαμβάνω ως αφορμή τα παραπάνω για να σχολιάσω το εξής: Οι τραγουδίστριες  που σου έχω κάνει bold (για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω) αλλα και μερικές ακόμα που δεν ανέφερες, γνωρίζω πολύ καλά ότι κατέχουν σε βάθος την μουσική παράδοση της χώρας τους. Και είναι σε θέση να το αποδείξουν ανα πάσσα στιγμή αυτό ζητηθεί. Μάλιστα κατα καιρούς το κάνουν για τον κινηματογράφο ή σε jam με συναδέλφους καμιά φορά και σε ολίγον άσχετες συμμετοχές κατα τα δικά μας γούστα.

 

Έχω την αίσθηση ότι στην Αμερική ο μέσος μουσικός έχει πολύ περισσότερο ριζομένη την παράδοση της χώρας του μέσα του απο ότι ο μέσος Έλληνας μουσικός. Και εντάξει... γνωρίζω ότι κάποιοι λαϊκοί τα "λένε", αλλα τι συμβαίνει με έναν έλληνα που προσπαθεί να παίξει μουσικά παράγωγα που αναφέρονται στην αμερικανική μουσική κουλτούρα?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονόματα όπως Beyonce, Rihanna, Britney Spears, Jay-Z, Lady Gaga κλπ

Ολοι στο ιδιο καζανι ε? Αναφερεις ονοματα που μουσικα δεν εχουν μεγαλη σχεση το ενα με το αλλο!

 

και απεχθάνομαι όσους τους ακούν κανονικά.

??? ??? ??? Τι σου καναν αυτοι?

 

Παρ'ολα αυτά όμως δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι εξ'αυτών με εκπλήσσουν θετικά και πραγματικά αναρωτιέμαι είναι άραγε τελικά άξιοι προσοχής? Και θα μπορούσα να ακούσω κανονικά κάποιον ολοκρηρωμένο δίσκο τους?

 

Παρακάτω παραθέτω κάποια links που με εξέπληξαν πραγματικά όταν τα πρωτοάκουσα:

Αυτοαναιρεισαι δηλαδη? Γιατι τα προηγουμενα μου φανηκαν λιγο απολυτα...

 

Γενικα το τι αρεσει στον καθενα ειναι κατι που δεν μπορουμε να κρινουμε. Αυτο που ξερω ειναι οτι ονοματα σαν αυτα που ανεφερες τουλαχιστον διαπρεπουν στον τομεα της παραγωγης, και της εκτελεσης (η επιλογης των εκτελεστων) της μουσικης τους. Απο κει και περα πολλοι δεν μου αρεσουν και μενα, αλλα αυτο δε λεει και πολλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε δηλαδη τους θεωρεις μουσικους?? μονο σοου ειναι και οπως προαναφερθηκε για μερικους μηνες, μετα ο επομενος.. επισης και εμενα μου αρεσουν καινουριοι αλλα μουσικοι, οπως madrugada, radiohead, muse.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολοι οι αλλοι...

οι μιουζ που ειναι μουσικαρες και παιζουν αλλου μπαλα σε σχεση με την ριανα η την λειντι γκαγκα που κολλανε?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόλυτος και το ξέρω, απλώς είμαι γενικά τσιτωμένος με την όλη κατάσταση γιατί έχω σιχαθεί όλοι να ξέρουν αυτούς που είναι εμπορικά πετυχημένοι και θεωρούν αυτούς μουσική. Ίσως φταίει η σχέση που έχω και εγώ με την μουσική. Κάποιοι έχουν την μουσική απλώς για να περνάνε την ώρα τους. Κάποιοι μπορεί να αισθάνονται το ίδιο για μένα για την ζωγραφική, η οποία δεν με ελκύει καθόλου πχ. Εγώ θεωρώ μουσική αυτόν που έχει κάτι να δώσει και να πεί στον κόσμο. (Σχεδόν)Όλοι αυτοί που ανέφερα ειναι κυρίως ερμηνευτές(και άριστοι μουσικοι) αλλά ούτε συνθέτες, ούτε εκφράζουν άποψη με τα τραγούδια τους.

 

Κουλαρε λοιπον και μην..απεχθανεσαι ανθρωπους που δεν γνωριζεις μονο & μονο επειδη ακουν διαφορετικη μουσικη απο εσενα.

Δεν είναι ότι δεν τους ξέρω ή ότι τους απεχθάνομαι επειδή ακούν διαφορετική μουσική απο μένα. Συγκεκριμένα κάνω και παρέα με πολλούς που ακούν τέτοια μουσική. Με χαλάει το γεγονός ότι τους θεωρούν καλλιτεχνάρες και πιστεύουν ότι σε 50 χρόνια θα θεωρούνται θρύλοι.

 

Για να καταλάβετε πως το βλέπω, συγκρίνετε αυτούς π.χ. με τον Dylan. Τον φτάνουν έστω και στο δαχτυλάκι του?

 

 

Ολοι στο ιδιο καζανι ε? Αναφερεις ονοματα που μουσικα δεν εχουν μεγαλη σχεση το ενα με το αλλο!

Φίλε μου δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν αναφέρθηκα στην ιδιότητα τους ως μουσικοί. Μουσικά μπορεί να είναι αρτιότατοι, αλλά αυτό δεν τους κάνει απαραίτητα κάτι αξιομνημόνευτο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, μπορείς να συγκρίνεις τους Muse ή όποιονδήποτε άλλον σύγχρονο με τον dylan? Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Αν σε ενοχλεί που σου λένε ότι σε 60 χρόνια κάποιοι θα είναι κλασσικοί, τότε απλά άσε το χρόνο να δείξει, αλλα κράτα και ένα μικρότερο καλάθι γιατι δεν είναι όλοι μάπες και το ότι κάποιος γράφει ένα εμπορικό τραγουδάκι δεν σημαίνει ότι είναι και κακός μουσικός...

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονόματα όπως Beyonce, Rihanna, Britney Spears, Jay-Z, Lady Gaga κλπ μου προκαλούν αηδία και απεχθάνομαι όσους τους ακούν κανονικά

 

1ον, το post σου είναι προσβλητικό, τουλαχιστον απέναντι σε εμένα. Γιατί ακριβώς με απέχθάνεσαι, θες να μου εξηγήσεις ?

 

2ον, θα πρέπει να συμφιλιωθείς με το γεγονός πως η μουσική δεν εχει την ίδια σημασία για ολους. Επομένως κάποιοι (προφανώς οι περισσότεροι) την προσεγγίζουν επιδερμικά και μόνο για λόγους διασκέδασης και χαλαρότατης ψυχαγωγίας. Που είναι το κακό σε αυτό ?

 

3ον, ειναι η ίδια η μουσική βιομηχανία η οποία θρυλοποιεί, καταποντίζει, περιθωριοπιοεί, εξωραίζει, απομονώνει, κτλ, κτλ, μια που ξέρει καλά απο που μπορεί να κερδίσει άπαξ, ή απο που μπορεί να κερδίζει για δεκαετίες, ή ποιό προιόν θα επιλέξει να περιορίσει σε ένα κοινό το οποίο θα είναι μικρό αλλά φανατικό.

 

4ον, ξαναδιάβασε το 2 και το 3.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου