Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτοαναιρεισαι δηλαδη? Γιατι τα προηγουμενα μου φανηκαν λιγο απολυτα...

Δεν αυτοαναιρούμαι έκανα τον συνήγορο του διαβόλου στον εαυτό μου ουσιαστικά(μα πόσο γ@*#%! είμαι??  :P :P :P) για να παρουσιάσω και κάποιες εξαιρέσεις/αδυναμίες/προσωπικά γούστα, όπως θες πέστα.

 

καλα ολοι οι αλλοι...

οι μιουζ που ειναι μουσικαρες και παιζουν αλλου μπαλα σε σχεση με την ριανα η την λειντι γκαγκα που κολλανε?

 

Ήμουν σίγουρος ότι θα αναφερθεί. Η άποψη μου για τους Muse είναι η καλύτερη (μέσα στην 10αδα με τα αγαπημένα μου συγκροτήματα). Άλλωστε πρόσφατα έκανα και topic που τους εξυμνούσα.  Δυστυχώς η ευτυχώς όμως ανήκουν και αυτοί στην βιομηχανία με τους άλλους (#40 στα charts το καινούριο τους) και ήθελα να τους αναφέρω ως εξαίρεση του κανόνα.

 

Το θέμα το ξεκίνησα για την γενικότερη άποψη και όχι για τα συγκεκριμένα ενδεικτικά παραδείγματα που ανέφερα. Αυτά είναι όσα μου ήρθαν στο μυαλό πρώτα.

Ξεκίνησα το τόπικ πολύ βιαστικά, χωρίς να ξανακοιτάξω πολλά απ'όσα έγραψα. Για να συνεχιστεί η συζήτηση εποικοδομητικα παρακαλώ μην κοιτάτε το δέντρο(τις π@π@ριές μου δλδ :P) αλλά το δάσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τουλαχιστον δεν εθαψες την Christina Aguilera γιατι θα παιζαμε ξυλο... ;D (τη θεωρω την μεγαλυτερη νεα τραγουδιστρια στον πλανητη αυτη τη στιγμη)

 

πράγμα που σημαίνει πως τη θεωρείς ανώτερη της Amy Winehouse...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίει η σχέση που έχω και εγώ με την μουσική. Κάποιοι έχουν την μουσική απλώς για να περνάνε την ώρα τους. Εγώ θεωρώ μουσική αυτόν που έχει κάτι να δώσει και να πεί στον κόσμο.

Προσωπικα αυτο που καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου ειναι οτι απλα καποια ειδη μουσικης σου αρεσουν και καποια οχι. Γιατι δεν γραφονται ολες οι μουσικες για τον ιδιο ακριβως λογο(ο κοινος βεβαια παρονομαστης των περισσοτερων παραγωγων ειναι τα χρηματα).

 

Για να καταλάβετε πως το βλέπω, συγκρίνετε αυτούς π.χ. με τον Dylan. Τον φτάνουν έστω και στο δαχτυλάκι του?

Μια απ'τα ιδια.

 

Με χαλάει το γεγονός ότι τους θεωρούν καλλιτεχνάρες και πιστεύουν ότι σε 50 χρόνια θα θεωρούνται θρύλοι.

Μην εισαι και τοσο σιγουρος για το αντιθετο(για καποιους, οχι για ολους)

 

Φίλε μου δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν αναφέρθηκα στην ιδιότητα τους ως μουσικοί. Μουσικά μπορεί να είναι αρτιότατοι, αλλά αυτό δεν τους κάνει απαραίτητα κάτι αξιομνημόνευτο...

Μην εισαι τοσο σιγουρος(παλι για καποιους, οχι για ολους)

 

Ετσι βλεπω ΕΓΩ τα πραγματα. Δεν ειναι απαραιτητο να ειμαι και σωστος. Απλα επειδη ρωτησες τις αποψεις μας. Μαλιστα στο θεμα γουστου μαλλον ειμαστε κοντα :) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αυτοαναιρούμαι έκανα τον συνήγορο του διαβόλου στον εαυτό μου ουσιαστικά

Χαχα! Αυτο ακριβως εννοουσα :). Οχι οτι αυτα που λες στο post σου αναιρουν το ενα το αλλο! Καταλαβα το σκεπτικο σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τέτοιες κομματάρες όπως της Lady GaGa σε pop δίσκο έχω να ακούσω από Michael Jackson. Η τύπισσα είναι φωνάρα και αν έχει παρατηρήσει κανείς τα video clip της (αλλά και της Live εμφανίσεις της) δεν πλασάρεται ως η "όμορφη" όπως πχ η Britney Spears, που παρεμπιπτόντως το τελευταίο δισκάκι της είναι πολύ καλό (ειδικά το single που κυκλοφορεί τώρα το 1,2,3 που κάνει κάτι απίστευτα γυρίσματα η τύπισσα με τη φωνή της). Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι πως το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος που αυτοαποκαλείται μουσικός (επαγγελματίας ή ερασιτέχνης) ή απλά οπαδός της μουσικής είναι να κλείνει τα αυτιά του. Ο Kayne West πχ έβγαλε ένα δίσκο πριν ένα 6μηνο και έχουν σκιστεί όλοι εντός και εκτός Αμερικής να τον αντιγράφουν και σε θέμα παραγωγής και σε θέμα σύνθεσης. Σε όλα τα charts όλου του κόσμου αν ψάξεις θα βρεις λίγο από τον ήχο του Kayne West. Μόνο ο Edge των U2 το έχει καταφέρει αυτό. Άρα μάλλον δεν μιλάμε μόνο για εφήμερη μουσική. Απλώς οι άνθρωποι που δεν έχουν κόλλημα να ακούσουν αυτή τη μουσική δεν είναι αυτή που θα τη θυμούνται. Γιατί μη λέμε ότι θέλουμε τώρα και αυτά που θεωρούμε εμείς "μουσικά διαμάντια της ροκ" που τα θυμόμαστε για πάντα κλπ τα ακούμε μόνο οι ροκάδες. Και ας μην ξεχνάμε πως και το ροκ mainstreem ήταν στα 80s και τα ακούγανε όλοι.

 

Με χαλάει το γεγονός ότι τους θεωρούν καλλιτεχνάρες και πιστεύουν ότι σε 50 χρόνια θα θεωρούνται θρύλοι. Για να καταλάβετε πως το βλέπω, συγκρίνετε αυτούς π.χ. με τον Dylan. Τον φτάνουν έστω και στο δαχτυλάκι του?

 

Κάτσε ρε μαν γιατί μπερδεύτηκα... Τον Dylan δηλαδή ποιος τον θυμάται από τους εκατοντάδες χιλιάδες τότε θαυμαστές του? Όλοι ακούγανε τότε Dylan και είχανε αφάνα και καμπάνα παντελόνι με ανοιχτό πουκάμισο με την τρίχα κάγκελο και χρυσό σταυρό στο στήθος και τώρα κατά πάσα πιθανότητα είναι ο διευθυντής σου που ζαχαρώνει τη γραμματέα του και την πηγαίνει στο Κιάμο για να ρίξει πάνω της τον μισθό σου σε γαρδένιες!!! Είμαστε σοβαροί?

 

p.s: Οι Muse, οι Nirvana και οι Pearl Jam και οι Placebo ΔΕΝ είναι ΠΛΕΟΝ καινούρια συγκροτήματα!!! Ο Vader έχει αρχίσει και ασπρίζουν τα μαλλιά του, ο Molco έχει αλλάξει 50000 χτενίσματα, οι Muse είναι στα #40 (όπως είπες) και ο Cobain ΠΕΘΑΝΕ (πριν 15 χρόνια!!!)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε μαν γιατί μπερδεύτηκα... Τον Dylan δηλαδή ποιος τον θυμάται από τους εκατοντάδες χιλιάδες τότε θαυμαστές του?

 

δηλαδή κατά τη γνώμη σου η σχέση του ντύλαν με τους φαν του τότε, είναι όμοια με τη σχέση της britney spears με τους φαν της σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς τι η συζήτηση; Αν κατάλαβα καλά (είμαι και άρωστος... ;D) ο άνθρωπος είπε ότι υπάρχουν κάποια ονόματα που συνήθως βγάζουν αηδίες, σύμφωνα με τα γούστα του. Πράγματα τα οποία του φαίνονται καθ'όλα καθοδηγούμενα απο την βιομηχανία. Και παρόλ'αυτά έχει εκλπηχτεί ευχάριστα γιατι δεν περίμενε ότι αυτά τα ονόματα, αυτά τα σκευάσματα της βιομηχανίας θα είχαν κάτι καλό...

 

Αφοριστικός, προσβλητικό, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο είπε, και απλά τα λεγόμενά του δείχνουν ότι θα έπρεπε να ασχοληθεί αρκετά παραπάνω με αυτούς που καταπιάνετε, πριν τους σχολιάσει με τέτοιο τρόπο (πόσο μάλλον να σχολιάσει τους ακροατές...  >:()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή κατά τη γνώμη σου η σχέση του ντύλαν με τους φαν του τότε, είναι όμοια με τη σχέση της britney spears με τους φαν της σήμερα;

Οι φανς είναι πάντα φανς. Θες να μου πεις ότι οι φανς του Ντύλαν ήταν καλύτεροι από τους φανς της Britney? Γιατί? Επειδή ο Ντύλαν έπαιζε καλύτερη μουσική άρα είχαν ποιότητα οι φανς του? Βέβαια νταξ αν μη τι άλλο κανένας οπαδός του Ντύλαν δεν βγήκε ποτέ στο BBCtube της εποχής να λέει "LEAVE BOB DYLAN ALONE" ουρλιάζοντας και κλαίγοντας αλλά μπορεί και να το έκανε και να μην το μαθαίναμε εδώ στην Ελλάδα ποτέ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τουλαχιστον δεν εθαψες την Christina Aguilera γιατι θα παιζαμε ξυλο... ;D (τη θεωρω την μεγαλυτερη νεα τραγουδιστρια στον πλανητη αυτη τη στιγμη)

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

φίλε μου δεν πρέπει να έχεις ασχοληθεί πάνω από 5' με τη μουσική και τους στίχους του ντύλαν των πρώτων 15 άλμπουμ του τουλάχιστον... και ούτε 5" με το τι αντιπροσώπευε τότε στην κοινωνία όπου ζούσε τα χρόνια εκείνα...

 

διάβασε αυτούς εδώ τους στίχους και πες μου για τη σχέση που ένας τέτοιος μουσικός πρέπει να είχε με τους φανς του

 

χωρίς καν να συγκρίνεις με τους στίχους του "Oops I did it again", θα ήταν σαν να κλέβεις εκκλησία

 

http://www.metrolyrics.com/masters-of-war-lyrics-bob-dylan.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου