Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά γκρούπ blues -rock


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι στα τέλη δεκαετίας 90-αρχές 2000 τους Nick and The Backbone από Θεσσαλονίκη. Έπαιζαν μια εποχή στο hi hat και στο τότε blues hall. Τους βρήκα τώρα στο myspace. Φοβερή μπάντα:

 

http://www.myspace.com/nickandthebackbone

 

(Ο Νίκος Δουνούσης έπαιζε στους blues wire μια εποχή)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Ο Νίκος Δουνούσης έπαιζε στους blues wire μια εποχή)

 

Τότε λεγόντουσαν Blues Gang... Κάποια στιγμή έφυγε και έφτιαξε τους Backbone... Τρομερός κιθαρίστας! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ΝΕΜΟ τους θυμάται κανείς;. Δεν ήταν ακριβώς μπλουζ, πιο southern αν δεν με απατάει η μνήμη μου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ΝΕΜΟ τους θυμάται κανείς;. Δεν ήταν ακριβώς μπλουζ, πιο southern αν δεν με απατάει η μνήμη μου...

 

Oι ΝΕΜΟ αν θυμάμαι καλά ήταν απο Θεσσαλονίκη αρχές του 80?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τότε λεγόντουσαν Blues Gang... Κάποια στιγμή έφυγε και έφτιαξε τους Backbone... Τρομερός κιθαρίστας! 8)

 

Ολίγα ιστορικής φύσεως - για όποιον ενδιαφέρεται...

Ο Νίκος ήρθε στους Blues Gang το '84-'85 όταν μετά απο ένα σοβαρό ατύχημα που είχα δεν μπορούσα να παίξω κιθάρα για πολλούς μήνες, οπότε ανέλαβε τις κιθάρες κι εγώ μόνο τραγουδούσα. Δέσαμε πολύ τότε και αφού ανένηψα έμεινε μόνιμα στο γκρούπ και φυσικά μετά τη μετονομασία του. Παίξαμε μαζί μέχρι το 1997, έκτοτε ακολούθησε το δικό του δρόμο με τους Backbone. Παρ'όλα αυτά βρισκόμαστε συχνά και παίζουμε παρέα. Στους Backbone επίσης παίζει πλέον τύμπανα και ο παλιός μας drummer στους Blues Wire, ο Αλέξανδρος Αποστολάκης, και όλοι μαζί (με τον Σωτήρη Ζήση στο μπάσο) βρισκόμαστε κάθε Τετάρτη στο Orient club στη Θεσ/νίκη και "τζαμάρουμε" τιμώντας τις μέρες (και νύχτες...) που ζήσαμε για χρόνια στο "Παραρλάμα".

Ας μην επεκταθώ άλλο ;D!

 

Τους ΝΕΜΟ τους θυμάται κανείς;. Δεν ήταν ακριβώς μπλουζ, πιο southern αν δεν με απατάει η μνήμη μου...

 

Και ολίγα για τους ΝΕΜΟ... Υπήρξαν καρδιακοί μου φίλοι (και κάποιοι συμμαθητές...) και μια απο τις πρώτες μου επαφές με το ροκ γενικά. Πέρα απο φίλος, χρημάτισα και roadie του γκρουπ, κοντολογής τους έζησα απο κάθε πλευρά. Δε θέλω να πω λεπτομέρειες, απλά να σας μεταφέρω την άποψη μου για κανα δυό θέματα...

Πρώτα, μια περίεργη κατάρα που πάντα θαρρείς κυνηγούσε αυτό το γρουπ...θάνατοι, ναρκωτικά, ψυχοφάρμακα, άστα να πάνε... ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ μουσικοί πέρασαν απο το σχήμα, κάποιοι τα κατάφεραν (λίγοι), οι πιο πολλοί εξαφανίστηκαν (με κάθε τρόπο που μπορεί κάποιος να υποθέσει...). Έχω όμως να πω αυτό: παρ'ότι ο μοναδικός δίσκος που ηχογράφησαν αφήνει μόνο ψήγματα του τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει, ΚΑΝΕΝΑΣ σήμερα δεν παίζει ροκ με τον τρόπο και την αισθητική που οι μουσικοί του τότε κυνηγούσαν...

Και ειδικά ο Λευτέρης Τσαφαρίδης (τραγούδι, κιθάρα), ο κατ'εξοχήν εκφραστής των τάσεων του γκρουπ. Γνώμη μου, έβλεπε χρόνια μπροστά σε ορισμένα ζητήματα.

Αν συναντήσετε κάποιον "απο μέσα", ρωτήστε, μόνο καλό θα δείτε...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ προς το progressive rock και όχι τόσο blues ήταν οι "Μην πυροβολείτε τον πιανίστα" του Πάνου Οικονομάκη που φτιάχνει κιθάρες και παραδίδει μαθήματα τώρα. Είχα την τύχη να έχω τον Πάνο για πρώτο δάσκαλό μου στην κιθάρα. Εκπληκτικός μουσικός και φοβερός κιθαρίστας. Κρίμα που η ελληνική σκηνή δεν είχε χώρο για τον ήχο τους απ' ό,τι φαίνεται. Από εδώ μπορείτε να ακούσετε/κατεβάσετε το άλμπουμ τους "Αίνιγμα":

 

http://www.enigmagt.gr/html/download_enigma_cd.html

 

Εδιτ: Κι απ' ό,τι φαίνεται όση ώρα έγραφα πόσταρε κι ο Ηλίας Ζάικος...... Γεια σου Ηλία. Τα σέβη μου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδιτ: Κι απ' ό,τι φαίνεται όση ώρα έγραφα πόσταρε κι ο Ηλίας Ζάικος...... Γεια σου Ηλία. Τα σέβη μου.

 

Παρομοίως και προς όλους :).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου