Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα 3000 ευρώ ή...?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαζαμε και μια ερωτηση: "Και μετα απο ολα αυτα, ποσες κιθαρες εχετε;" θα παρατηρουσαμε καποια ασυνεπεια στους αριθμους. αραγε ;

 

 

Αν κάποιος δηλαδή έχει 2-3 "καλές" κιθάρες και όχι μία, σε ποιά κατηγορία τον τοποθετείς εσύ?

Όχι στην "πολλές και φθηνές" φαντάζομαι... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν κάποιος δηλαδή έχει 2-3 "καλές" κιθάρες και όχι μία, σε ποιά κατηγορία τον τοποθετείς εσύ?

Όχι στην "πολλές και φθηνές" φαντάζομαι... ;)

 

Σιγουρα αυτη ειναι μια κατηγορια που πρεπει να ψηφισει σε ενα τετοιο poll, γιατι αν εχεις 2 και φθηνες μπορει να γινεται εξ αναγκης (δε σε φτανουν να παρεις κατι ακριβο, βολευεσαι με 2 φτηνες) αλλα αν εχεις 3 και ακριβες αλλαζει το θεμα.

 

 

Αναφερω τυχαια ονοματα που κατα καιρους εχω προσεξει οτι εχουν αποδεδειγμενα αποκτησει καποια ακριβη πχ ο ffmakis, ο marathon, o harilatron, o silot, o spimav_z, o longshadow, ο kpeyos, ο treloagori, ο superfunk, ο studio54GR, ...

αυτοι τελικα εχουν μια και ακριβη η 3 και ακριβες και αλλες 3 και μετριες και αλλες 3 και φτηνες και αλλες 3 που ηταν ακριβες και τις πουλησαν και 3 που ηταν μετριες και τις ανταλλαξαν και  μια που ηταν η πρωτη τους και μια που την κρατανε για συναισθηματικους λογους και ... και... ?

 

Τελικα για να μην πολυλογω μαλλον εντασσω τους παραπανω στην γενικοτερη κατηγορια μπουτικ GAS και τους αλλους με τις πολλες φτηνες στην κατηγορια GAS ψιλικατζιδικου.

 

Οποιος εχει μια (ακριβη η φτηνη) ειναι ενα αλλο ειδος απο μενα, που δεν το καταλαβαινω, το θαυμαζω και με τρομαζει συναμα :) φαινεται πολυ σιγουρος για τον εαυτο του. Εναν τετοιο ηξερα, τον Earendil αλλα και αυτος τσακισε και τις διπλασιασε (εστω και προσωρινα).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ ο ffmakis, ο marathon, o harilatron, o silot, o spimav_z, o longshadow, ο kpeyos, ο treloagori, ο superfunk, ο studio54GR, ..

Σε ευχαριστώ φίλε μου, που με έβαλες στην ίδια κατηγορία με αυτούς...τους γίγαντες!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αυτη ειναι μια κατηγορια που πρεπει να ψηφισει σε ενα τετοιο poll, γιατι αν εχεις 2 και φθηνες μπορει να γινεται εξ αναγκης (δε σε φτανουν να παρεις κατι ακριβο, βολευεσαι με 2 φτηνες) αλλα αν εχεις 3 και ακριβες αλλαζει το θεμα.

 

 

 

Σωστα. Εγω εχω 4 και τυχαινει να παιζω με τις 2 φτηνες περισσοτερο γιατι με αυτο το στυλ ασχολουμαι τελευταια. Και να ειχα τα χρηματα να παρω και ενα πανακριβο σκαφος και μια πανακριβη manouche, δεν θα τις επαιρνα γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα κανω απο δω και περα στη μουσικη. Ισως περναω φαση (ετων).

 

Ψηφισα το "μια και καλη" ομως, γιατι αν ΕΠΡΕΠΕ να εχω ΜΟΝΟ μια, τοτε θα ηταν καποια απο τις καλες, γιατι αυτες ειναι σταθερες αξιες και δεν σχετιζονται με φασεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αν εχεις 2 και φθηνες μπορει να γινεται εξ αναγκης (δε σε φτανουν να παρεις κατι ακριβο, βολευεσαι με 2 φτηνες) αλλα αν εχεις 3 και ακριβες αλλαζει το θεμα.

 

Evris δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι με την ηλ.κιθάρα αλλά αντιμετωπίζεις τις αγορές μουσικών οργάνων λες και έγιναν όλες την ίδια ημέρα.

 

Τί παει να πει αν κάποιος έχει 3 ακριβές τότε αλλάζει το θέμα??

 

Την πρώτη "ακριβή" την πήρα το 1995 και την δεύτερη πριν 2-3 εβδομάδες.

 

Στο πολύ μεγάλο αυτό ενδιάμεσο διάστημα πέρασαν απο τα χέρια μου μόνο 2 (σχετικά φθηνές) τέλε οι οποίες δεν με ικανοποίησαν όσο θα ήθελα και τις πούλησα μέσα σε λίγους μήνες (εννοείται ότι όταν πουλούσα την πρώτη δεν είχα αγοράσει ακόμη την δεύτερη)

 

Σε ποιά κατηγορία εμπίπτω λοιπόν??.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά κατηγορία εμπίπτω λοιπόν??.. ;)

Στην κατηγορία των αGASων παιχταράδων που παίρνουν αυτό που τους

χρειάζεται ;). Κυρίως δυνατοί χαρακτήρες που μόνο η είσοδος του Κρόνου

στην Παρθένο μπορεί να τους βάλει σε καταναλωτικούς πειρασμούς ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον....καταρχας δεν υπαρχει κιθαρα που κοστιζει για να φτιαχτει 1000 ευρω..Πηγαινετε σε εναν επιπλοποιο να σας πει τις τιμες των ξυλων και θα δειτε οτι εχω δικιο.Το σχολιο περι αυτοκινητοβιομηχανιας ηταν πολυ ευστοχο.Το αντιστοιχο που συζηταμε στις κιθαρες ειναι σαν να συζηταμε για το αν ο σκαραβαιος ο παλιος η ενα αμαξι συγχρονης παραγωγης ειναι καλυτερο.Φυσικα ο σκαραβαιος ηταν κορυφαιο αμαξι την εποχη του και ηταν τοσο καλο που κοντραρε και μεταγενεστερα αμαξια αλλα οι καιροι αλλαζουν και αν η Wolkswagen δεν εφτιαχνε αλλα αμαξια αλλα μονο σκαραβαιους θα ειχε κλεισει.Τωρα στο θεμα μια η πολλες για μενα η απαντηση ειναι 3.Μια με μονους για καθαρα και φανκυ σοουλ,μια με humbuckers για ροκ μπλουζ και λιγο μεταλ και μια με EMG για μπρουταλιες.Τωρα αν θελει καποιος να παιζει μονο ενα ειδος μπορει να παρει μονο μια κιθαρα καλη φτανει να μην ειναι Gibson,οχι επειδη δεν ειναι καλες αλλα επειδη δεν δικαιολογουν την τιμη τους...Γιατι και ο σκαραβαιος εχει ιστορια αλλα δεν θα εδινες 15 χιλιαρικα για ενα σκαραβαιο...Απλα πραματα..Φρανκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι με την ηλ.κιθάρα αλλά αντιμετωπίζεις τις αγορές μουσικών οργάνων λες και έγιναν όλες την ίδια ημέρα.

 

Τί παει να πει αν κάποιος έχει 3 ακριβές τότε αλλάζει το θέμα??

 

Την πρώτη "ακριβή" την πήρα το 1995 και την δεύτερη πριν 2-3 εβδομάδες.

 

Στο πολύ μεγάλο αυτό ενδιάμεσο διάστημα πέρασαν απο τα χέρια μου μόνο 2 (σχετικά φθηνές) τέλε οι οποίες δεν με ικανοποίησαν όσο θα ήθελα και τις πούλησα μέσα σε λίγους μήνες (εννοείται ότι όταν πουλούσα την πρώτη δεν είχα αγοράσει ακόμη την δεύτερη)

 

Σε ποιά κατηγορία εμπίπτω λοιπόν??.. ;)

 

 

Αυτο ειναι σαν το ανεκδοτο με τον μονογαμικο που εχει παει με 1000 μεσα στο προηγουμενα 3 χρονια,

- Μα ειμαι. Αφου πηγαινω με μονο μια την φορα.

 

Εμπιπτεις σε οποια κατηγορια λοιπον θελεις. Ειναι θεμα οπτικης. Δεν ξερω τι θελεις να σου πω.

 

Γενικα, αν εχεις * 3 σημαινει οτι η μια δεν σε καλυψε και θελησες και αλλη μια και καποια μερα και αλλη μια. Και το ακριβες η φτηνες ειναι σχετικο. Οι ακριβες σου αλλωστε του σημερα μπορει να ειναι οι φτηνες σου του αυριο (that was deep, let's all think about it for a sec). Και αν ειχες και ακομα 3 αλλες παλια που σε δε καλυπταν πια και τις εδωσες κλπ ειναι κατι αλλο. Γενικως αυτο δειχνει (για μενα παντα, να μην παρεξηγουμαστε) οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟΣ με την αυστηρη εννοια του ορου. Δεν εχεις αποφασισει οτι θα παντρευτεις με την Ορθοδοξη Χριστιανικη εννοια ΤΗΝ ΜΙΑ κιθαρα και δεν θα ποθεις τις διπλανες. Εισαι τσαχπινιαρης και με ακριβα γουστα. Το γλεντας. Το οποιο, να σημειωθει, δεν ειναι καθολου κακο.

 

 

* = οχι εσυ προσωπικα, ο καθε εσυ. Μιλαω γενικα και απροσωπα, ως ιατρος οχι προσωπικα ως evris

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον....καταρχας δεν υπαρχει κιθαρα που κοστιζει για να φτιαχτει 1000 ευρω..

 

Ναι ε? Αμα εγω θελω να φτιαξω μια κιθαρα με προενισχυτες της Alembic που κανουν 1500 ευρα απο μονοι τους, τοτε τι γινεται? Η αμα θελω ειδικα φινιρισματα που θα φαει ο καλλιτεχνης ενα μηνα να τα τελειωσει? Η αμα θελω σωμα απο ανθρακονηματα?

 

Μαθετε να μη κανετε ανουσιες και συχνα βλαβερες γενικευσεις και αφορισμους. Ειδα και πιο πριν αναλογα ποστ, δεν αναφερομαι μονο στο δικο σου.

 

Δε μπορω να σκεφτω ΚΑΝΕΝΑ προιον που να κοστολογειται αποκλειστικα με βαση το κοστος των υλικων του. Οταν αγοραζεις κατι δεν πληρωνεις υλικα, πληρωνεις ωρες εργασιας, πολυπλοκοτητα εργασιας, ονομα, συλλεκτικοτητα, διατηρηση αξιας σε βαθος χρονου, καινοτομια, χρηστικοτητα,  την ερευνα πισω απο το προιον, το marketing πισω απο το προιον, την βενζινη του φορτηγατζη που το εφερε στην πορτα σου και δε ξερω γω τι αλλο.

 

 

Σορυ και για το off αλλα να ειμαστε λιγο ρεαλιστες. Ναι ειναι ακριβες οι gibson, αλλα φτανει το γελοιο επιχειρημα του κοστους υλικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου