Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα 3000 ευρώ ή...?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεγαλο λαθος παιδες.

Καμια καινουργια κιθαρα δεν αξιζει 3000 ευρο. Μια πολυ καλη Gibson εχει αξια κατασκευης 1000 το παρα πολυ ευρο. Η Fender ακομα λιγοτερο. Πληρωνουμε το ΟΝΟΜΑ και μονο. Το θεμα ειναι οτι μια Les Paul custom μια Standard και μια studio  εχουν διαφορα 50-100 ευρο στην τιμη κατασκευης ενω την πουλανε 1500 ευρο διαφορα.

Οι japan Fender του 80 ειναι πολυ καλητερες απο ολες τις USA του 80. Και ομως εχουν μιση τιμη.

Επαιξα με μια Squier strat vibe 330 ευρο και την συγκρινα με 4 αμερικανικες strat των 900-1100 ευρο που ειχε το μαγαζι και ηταν ολες κατα πολυ κατωτερες(μα το θεο, και δεν ειμαι καινουργιος) παιχτικα και μονο μια ειχε καλητερο ηχο. Ξεκολιστε και παρτε το οργανο που σας αρεσει και οχι αυτο που σας πολανε.

Εχω παιξει με πανω απο 200 κιθαρες, (ακομα και με την Frankestein) και για μενα η καλητερη ειναι μια Warmoth που εχω. Οσοι την βλεπουν της κοστολογουν πανω απο 2500, και ομως την αγορασα 1100.

Γιατι?

Γιατι η warmoth δεν ειναι Fender η Gibson.

Δεν εχει το ονομα να πουλησει μια κιθαρα 2500 και γιατι δεν υπαρχει κατι πανω σε μια κιθαρα που να εχει τετοια αξια. Τα ξυλα ειναι τα πιο ακριβα-μεχρι 1100 ευρο με το ζορι. Μετα τι ειναι δλδ αυτο που κοστιζει 2000? Το τρεμολο?  Εξαλου ενα μηχανημα στην Κινα τις φτιαχνει ολες.

 

Αυτο το φαινομενο ειναι ακομα πιο εντονα με τους ενυσχητες. Ρωτιστε καποιων που φτιαχνει ενυσχητες. Eνας Marshall jcm800(απιστευτος) κοστιζει να κατασκευαστει λιγοτερο απο 500 ευρο και τον πουλανε 1700+. Οσο πιο παλιος ειναι, δλδ οσο πιο απλος, τοσο πιο ευκολος και φτηνος. Αφηστε που βαζουν μετριας ποιοτιτας υλικα.

 

Παντου και παντα αυτο που πληρωνουμε ειναι η πατεντα και το ονομα.

Εννοειτε οτι δεν πιστευω οτι μια Squier ειναι καλητερη παο μια καλη Fender, αλλα αμα ψαχτεις θα βρεις πολυ καλα οργανα με λιγο λεφτα που μπορεις να βελτιωσεις σε διαφορους τομεις, π.χ μαγνητες.

 

Η αποψη μου...

 

Υ.Γ.

Παντως το καλητερο μπρατσο  που εχω παιξει ever ειναι της Frankestein. χαλαρα κιολας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν η μία κιθάρα που θέλεις για όλα αποφασίσεις πολύ λογικά ότι είναι μια τελε πχ :), και τη φτιάξεις από parts και πάει όλη 800 ευρώ γιατί ήσουν "κουβαρντας", (για να μην πούμε για την εκπληκτική τελε που είχε μείνει στα αζήτητα στις αγγελίες για 500 ευρώ) τι απαντάς στο πολλ; ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συ, μέχρι ενος σημείου οκ, αλλά πες μου γιατί μια Ferrari η οποιοδήποτε αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας κοστίζει σε υλικά 3000 ευρά (βαλε μέσα αλουμίνια,πλαστικα,δερματα και τα ρέστα) αξίζει όσο ενα διαμέρισμα?

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά είναι πολύ πιο ακριβά ρε συ. Και η Ferrari ενσωματώνει πολύ ακριβή / πρωτοποριακή τεχνολογία. Μη συγκρίνεις... Βέβαια πληρώνεις και όνομα. Και πολύ μάλιστα. Αλλά δεν είναι τέτοιες οι διαφορές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα με μια Squier strat vibe 330 ευρο και την συγκρινα με 4 αμερικανικες strat των 900-1100 ευρο που ειχε το μαγαζι και ηταν ολες κατα πολυ κατωτερες(μα το θεο, και δεν ειμαι καινουργιος) παιχτικα και μονο μια ειχε καλητερο ηχο.

Μια ένσταση: Η δοκιμή σε μαγαζί ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτική για το playability ενός

οργάνου (προσωπική γνώμη πάντα). Αν δεν έχεις λίγο χρόνο να της φορέσεις τις

χορδές που σε βολεύουν και να την σετάρεις κοντά στα γουστα σου τι συμπέρασμα

να βγάλεις? Είχα παλιότερα μια epiphone lp και μάλιστα μεταχειρισμένη πέντε χρονών.

2-3 φορές που έτυχε να περάσω έξω απο κατάστημα και πήρε το μάτι μου epi std

έμπαινα να ρίξω μια ματιά. Οι κιθάρες ήταν όπως τις έβγαλαν απο τα κουτιά, μηδέν

relief, 9ρες! χορδές και ψηλό action. Όλες φυσικά μου φάνηκαν απαράδεκτες σε

σχέση με την δικιά μου, σημαίνει οτι ήταν? Απορώ τι δι@ολο κάνουν οι πωλητές

όλη μέρα...

 

edit:

Εντάξει ρε συ, μέχρι ενος σημείου οκ, αλλά πες μου γιατί μια Ferrari η οποιοδήποτε αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας κοστίζει σε υλικά 3000 ευρά (βαλε μέσα αλουμίνια,πλαστικα,δερματα και τα ρέστα) αξίζει όσο ενα διαμέρισμα?

Συμφωνώ με την απάντηση του mscmkr. Καμία απολύτως σχέση, δεν μιλάω για

ποσοστά υπερτίμησης σε σχεση με τα υλικά μιας κιθάρας, διότι δεν έχουμε στοιχεία

για κανένα απο τα δύο. Στα αυτοκίνητα υπάρχει πανάκριβο R&D και συνεχής πολύ

γρήγορη εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Στις κιθάρες με 5 κομμάτια ξύλο και 10

κομμάτια hardware, σχέδια, υλικά και τρόπο κατασκευής ίδιο εδώ και μισό αιώνα

για τι εξέλιξη μιλάμε? Επίσης έχεις δει σε κανένα αυτοκινητιστικό φόρουμ αντίστοιχη

συζήτηση με αυτές που γίνονται εδώ κάθε τρείς και λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά είναι πολύ πιο ακριβά ρε συ. Και η Ferrari ενσωματώνει πολύ ακριβή / πρωτοποριακή τεχνολογία. Μη συγκρίνεις... Βέβαια πληρώνεις και όνομα. Και πολύ μάλιστα. Αλλά δεν είναι τέτοιες οι διαφορές.

 

ρε Παύλο εκτός των άλλων ασχολούμαι με το εμπόριο σιδήρου λαμαρίνας κτλ.

Ξέρω τις τιμές των μεταλλων.  Με 3 χιλιαρικακια σε αλουμίνιο 2 Φερραρι "φτιανς".

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω μια καλη για βασικη αλλα και 2 ή 1 φτηνες(για πιο συγκεκριμενα ειδη μουσικης....).Μια all around κιθαρα δεν μπορει να συγκριθει με μια κιθαρα φτιαγμενη αποκλειστικα με metal ή blues προσανατολισμο για το αντιστοιχο ειδος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήφισα πολλές φθηνές γιατί θεωρώ πως έτσι και αλλιώς θα έχεις ένα καλό όργανο κάποια στιγμή. Και μετά? Το GAS δεν το σκέφτεται κανείς? Αφού όλοι το έχουμε!!! Ε δεν λέει κάθε φορά που με πιάνει κρίση και θέλω διαφοροποίηση στη μόστρα μου ή στον ήχο μου να δίνω 3000 για 1-2 φορές πρόβα άντε και 1-2 Live!!!! Άρα καλύτερα από τα 3000 να ξοδέψω τα 1500 σε 3 μπάσα των 500 και τα άλλα 1500 για διακοπές...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου