Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα 3000 ευρώ ή...?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευω πως αν δεν κατασταλαξει καποιος σε ενα συγκεκριμενο μοντελο και γενικα σε ενα ειδος μουσικης, ειναι προτιμοτερο να παρει 2 κιθαρες των 1500 η 3 των 1000. γιατι αλλη ειναι για blues, αλλη για rock κτλ. οποτε δεν υποστηριζω γενικα την μια μονο κιθαρα αλλα ουτε τις 10 κιθαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ψιλοάσχετο αλλά μόλις είδα σε ένθετο κυριακάτικης εφημερίδας την κορυφαία αγχολυτική συμβουλή σε εξεκιούτια. Παρακαλώ διαβάστε.

 

Μάθετε κιθάρα. Και είναι απλό.

- Μπαίνετε στο νετ.

- Βρίσκετε το site του Nick Huber

- Κάνετε παραγγελία στα 3 με $4Κ και περιμένετε κανα χρόνο να σας τη φτιάξει

- Παίρνετε από ebay (και καλά είμαστε και ψαγμένοι) από μαγαζί που πουλάει vintage ένα Fender Twin Reverb ή Deluxe

- Βάζετε την ένταση στο 3

- Τα ποτενσιόμετρα μπάσου, μεσαίων, πρίμων στη μέση

- Μέσος στο 2ο τάστο 3η χορδή & παράμεσος 2ο τάστο 2η χορδή.

- Χτυπάτε με το δεξί όλες τις χορδές μαζί. Μόλις παίξατε ένα μι μινόρε.

- Μαζεύονται οι αγγέλοι

 

Ο δημοσιογράφος είναι απλά κορυφαίος !

Εσείς γιατί έχετε ολόκληρη κατηγορία thread αφού τα πράγματα είναι τόσο απλά;

 

Eπειδή τον δημοσιογράφο τον ξέρω πάρα πολύ καλά θα έλεγα, δεν έγραψε το πώς να μάθεις κιθάρα ακριβώς  :)

Εξάλλου, πες μου πού διαφωνείς και στα δύο suggestions που κάνει για τα...εξεκιούτια.

Στη χάμπερ ή στους βίντατζ φέντερς?

8)

 

BTW, είμαι υπέρ της μίας και καλής. Άντε των δύο και καλών. Ή μήπως των τριών?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο λαθος παιδες.

Γιατι η warmoth δεν ειναι Fender η Gibson.

Δεν εχει το ονομα να πουλησει μια κιθαρα 2500 και γιατι δεν υπαρχει κατι πανω σε μια κιθαρα που να εχει τετοια αξια.

Εσύ κάνεις λάθος. Εύκολα, ένα καλό σώμα Warmoth, χτυπάει τα 1000$. Βάλε και τα υπόλοιπα και φτιάνεις μια κιθάρα που κάνει 2000-2500 και δεν γράφει FenderGibson...σύμφωνοι, 3000 (μάλλον) η Warmoth δεν τα φτάνει. Noμίζω όμως ότι εγώ, μπορώ να τα καταφέρω ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία και καλή (το καλή πάντα ανάλογα με τα standards και το παικτικό-ακουστικό επίπεδο του καθενός) ψήφισα κι εγω.

 

Η κιθάρα εκτός των άλλων πρέπει να γίνει προέκταση του εαυτού σου, να την αγαπήσεις...

Υποτίθεται οτι βγάζεις τα εσώψυχα σου με δαύτην!

Αυτό θα συμβεί μόνο όταν θα περνάτε πολύ χρόνο μαζί...

 

Αν έχεις 20 ξέχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαζαμε και μια ερωτηση: "Και μετα απο ολα αυτα, ποσες κιθαρες εχετε;" θα παρατηρουσαμε καποια ασυνεπεια στους αριθμους. αραγε ;

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το ζήτημα είναι ψυχαναλυτικό, περιμένουμε όλοι να μας κάτσει η κιθάρα που θα είναι τόσο καλή που δε θα θέλουμε καμία άλλη... ε αυτό δε γίνεται, κι ας είναι και ακριβή. Τότε βέβαια είναι που πονάει, όταν έχεις δώσει 3000 για VOS και καταβάθος ζηλεύεις τη baja του γείτονα. Δεν ξέρω αν είναι το GAS που λέει ο funky_bassman, ή απλώς ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος αρνείται πεισματικά να μπει σε καλούπια.

 

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι, για να μιλήσω αλληγορικά, και τη Kavla Bruni να είχα παντρευτεί, σε λίγο θα μου γυάλιζε η αφρατούλα που κρατάει το ψιλικατζίδικο.  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έχω πει μύριες φορές ότι είμαι υπέρ της μίας και καλής..... άσχετα ότι πέφτω με τα μούτρα στο μέλι και πήρα πολλές και καλές....

 

Καθαρά υποκειμενικές απόψεις... όλων.

 

Είχα πάμπολες φτηνές και καλές... αλλά τελικά ήταν όντως "φτηνές".

 

Δεν θα μιλήσω με κόστος αγοράς π.χ πόσο κάνει μια Fender - Gibson Κλπ μας κοροιδεύουν.... όμως έχω διαπιστώσει ότι κιθάρα πάνω από χιλιάρικο αρχίζει και είναι σοβαρή υπόθεση... π.χ Tokai LP ενός κολλητού δείχνει και είναι αξιοπρεπέστατη LP σίγουρα δεν είναι Gibson όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα "λέει" χοντρα και δεν ακούς ένα πραγματικά ποιοτικό όργανο...

 

Εγώ βέβαια λόγω κολλήματος χρησιμοποιώ κάποιες Gibson original.

 

Πολλές και φτηνές? Μάλλον όχι... παρασύρεσαι να την βελτιστοποιήσεις και οδηγείσαι σε λύσεις αμφιβόλου ποιότητας του αποτελέσματος... π.χ  άλλοι μαγνήτες, γεφυρες, κλπ κλπ.... κατά βάθος θα παραμείνει φτηνή και ίσως καλή....

 

Μία και ακριβή? Μα φυσικά... όργανο που θα δώσεις ένα σκασμό ευρά, θα το δεις, θα το δοκιμάσεις, και πάνω από όλα δεν θα σε προβληματίσει με σκέψεις μήπως οι μαγνήτες δεν είναι καλοί, μήπως τα τάστα είναι κακοβαλμένα,΄μήπως δεν κρατάει κούρδισμα.

 

Η ακριβή θα είναι 100% συνειδητή επιλογή.. οι πολλές και φτηνές είναι επιλογές κάλυψης gas, και την ελπίδα ή τον πόθο ότι θα "κλέψεις" δόξα και ήχο από τα πρωτότυπα original μοντέλα..

 

Φυσικά χαίρομαι που η αγορά καλύπτει όλες τις απόψεις γούστα και προπάντων τσέπες..

 

Σίγουρα οι λίγες εξαιρέσεις όπως του Regent είναι ίσως ευχάριστες εκπλήξεις..

και εγώ δεν το κρύβω έχω νιώσει το ίδιο με μεσαίας κατηγορίας Fender Gibson κλπ.. ευχάριστη έκπληξη, και να σημειώσω εδώ ότι έχω μετανιώσει για 2 Highway one που έδωσα πριν λίγα χρόνια.

 

Επίσης οι γενικεύσεις για την κοστολόγηση των οργάνων και ο μύθος που πλαισιώνει τις Γιαπωνέζικες Fender ως υπερστρατοκάστερ που πατάνε και βγάζουνε τα άντερα όξω όλων των Αμερικανικών καλό θα είναι να σημειώνονται ώς αυστηρα προσωπικές γιατί αλλιώς η Αμερικάνικη Fender θα είχε κλείσει και το μονοπώλιο θα το είχαν οι καμικάζι... επίσης δεν είμαστε λογιστές κόστους σε ανώνυμες εταιρείες οργανοποιείας.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρύβεστε πίσω απο την ανωνυμία της ψηφοφορίας και το παίζετε κατασταλαγμένοι

ακριβοκίθαροι, λες και δεν ξέρουμε οτι τουλάχιστον το 60% παίζετε (και) με κινέζες,

σα δε ντρέπεστε ;D Evris for president ρε...

 

edit:

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι, για να μιλήσω αλληγορικά, και τη Kavla Bruni να είχα παντρευτεί, σε λίγο θα μου γυάλιζε η αφρατούλα που κρατάει το ψιλικατζίδικο.  ;)

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διαφορετικό το με τι παίζεις και το με τι θα'θελες να παίζεις. Το πρώτο το κουμαντάρει το πορτοφόλι, το δεύτερο ο κιθαρίστας/μπασσίστας/οτιδήποτε μέσα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου