Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα 3000 ευρώ ή...?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι κορυφαίος.

Με την προϋπόθεση ότι ήταν σαρκαστικός ........

 

Πράγματι, ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό σαρκαστικός και μπράβο σου που το ανίχνευσες.

Α, ο περι ου ο λόγος δημοσιογράφος, είμαι εγώ  ;D

 

(it's a dirty job, but someone got to do it)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είπαμε να μιλήσουμε για τις πολλές κιθάρες και έγινε πάλι θρεντ για τις γκιμπσον, έλεος  8)

 

Αυτή πάντως δεν κάνει 3000

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_p_90_wb.htm

 

Πάντως θα πω ότι το να συγκρίνεις το να έχεις πολλές κιθάρες με πολλές γυναίκες είναι εντελώς, μα εντελώς όμως ηλίθιο. Ελπίζω κανείς να μη ρωτήσει γιατί.

 

όντως το να το συγκρίνεις έτσι ναι :)

 

παρόλαυτα έχει ενδιαφέρον να παρατηρήσει κανείς ότι τα μουσικά όργανα και οι σχέσεις με το άλλο φύλο :) είναι ένα πεδίο όπου οι ανθρωποι άλλα λένε, και άλλα κάνουν.

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε να μιλήσουμε για τις πολλές κιθάρες και έγινε πάλι θρεντ για τις γκιμπσον, έλεος  8)

Mα εννοείται, ειδικά η lp είναι η πιο mainstream ''ποθητή'' κιθάρα την οποία όμως λίγοι

μπορούν (ή είναι διατεθειμένοι) να πληρώσουν, άλλοι την βαφτίζουν υπερτιμημένη,

άλλοι υποστηρίζουν οτι οι γιαπωνέζες που κοστίζουν τα μισά είναι καλύτερες, άλλοι

συμβιβάζονται με μια studio και μετά γκρινιάζουν επειδή ποιοτικά την φτάνουν και

οι epiphone... Ιστορίες αγάπης και μίσους, αν όμως μια standard κόστιζε ενα χιλιάρικο

ούτε θα γυρνούσαν να την κοιτάξουν...

παρόλαυτα έχει ενδιαφέρον να παρατηρήσει κανείς ότι τα μουσικά όργανα και οι σχέσεις με το άλλο φύλο :) είναι ένα πεδίο όπου οι ανθρωποι άλλα λένε, και άλλα κάνουν.

Μιλάς με γρίφους γέροντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση όμως είναι σαφής όσο και υποθετική.

Δεν μας ρωτάει τί έχει ο καθένας ή τί είχε στο παρελθόν.

Μας ζητάει να κάνουμε μια επιλογή, υποτίθεται οτι δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση, άρα υποθετικά θα πρέπει κι εμείς να απαντήσουμε επιλέγοντας κάποια απο τις 2 απαντήσεις.

 

Άρα υποθέτω audiokostas, θα προτιμούσες να είχες καμμιά 10αριά όργανα των 200 ευρώ?.. ;)

Εχουμε και λέμε

α) το ερώτημα δεν μπορείς να το απαντήσεις αποξενωμένος από τις προηγούμενες προσωπικές σου εμπειρίες. Και οι προηγούμενες εμπειρίες (ειδικά αν πρόκειται για εκτεταμένες) δεν υφίστανται χωρίς πραγματοποιηθείσες αγορές.

β) Ο Μανιχαϊσμός του 1 των €3Κ ή 300 των €10 δεν ευσταθεί εκ προοιμίου οπότε δεν τον ανάγω και σε συζήτηση. Υπάρχει η δυνατότητα όμως των 10 με €300 ή 6 με €500.

 

Στηριζόμενος στα α) και β) , εξέθεσα την άποψή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η άποψη σου απ'ότι κατάλαβα είναι οτι δεν μπορεί καν να υφίσταται μια τέτοια ερώτηση.

 

Σεβαστή.....what else can i say...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Ο Μανιχαϊσμός του 1 των €3Κ ή 300 των €10 δεν ευσταθεί εκ προοιμίου οπότε δεν τον ανάγω και σε συζήτηση. Υπάρχει η δυνατότητα όμως των 10 με €300 ή 6 με €500.

 

Στηριζόμενος στα α) και β) , εξέθεσα την άποψή μου.

 

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά βαρέθηκα να το ξαναλέω... Οι 2 επιλογές του poll είναι τελείως συμβολικές. Έλεος, ποιος έχει χώρο για 30 κιθάρες? Ποιός κάθεται να αλλάζει χορδές σε 30 κιθάρες? Ποιός κάθεται να καθαρίζει 30 κιθάρες?

 

Εννοείται ότι με τη δεύτερη επιλογή εννοούμε Φτηνή κιθάρα. Με την πρώτη επιλογή εννονούμε high-end (PRS, Parker, Gibson Custom, ESP Kamikaze και ο,τι άλλο υπάρχει τέλοςπάντων). Εννοείται πως άλλα κριτήρια έχει ο καθένας με το τί σημαίνει ακριβή και τί φτηνή κιθάρα! Αν κάποιος που έπαιζε κόντρα μπάσσο το έριχνε στην ηλεκτρική θα σου έλεγε: "Τι? 3500 ευρώ? ΜΟΝΟ???"... ε ναι αφού τα κοντραμπασσα έχουνε κάτι τιμές σαν κςλοφτιαγμένα κουπέ με σήμα το καγκουρώ...

 

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΗΛΑΔΗ: όσο καλή και να είναι μία κιθάρα...την βγάζετε με μία μόνο? δεν έχτε σκεφτεί "να πάω να πάρω μία HB να της τραβήξω ένα μυστήριο κούρδισμα και... ο χάλια ήχος της...ίσα ίσα που είναι character και αλητεία..."

 

περιορισμοί σε κουρδίσματα, humbuckers ή single coils, radius, fixed bridge ή floyd κτλ δεν είναι προβλήματα τεράστια για εσάς?

 

εμένα προσωπικά με νοιάζει να δοκιμάζω κουρδίσματα και διάφορα άλλα που όλους μας ενδιαφέρει εξ'ίσου. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ POLL ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΟΓΗ : 3 των 1000 θα είχε χτυπήσει 90%... έξυπνα παιδιά είμαστε όλοι...

 

ΝΑΙ! 30 ΚΙΘΑΡΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ. ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ, ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ, ΜΙΑ ΤΕLE ΜΙΑ LP MIA...MIA...MIA...

 

Γιατί να έχω "καλή"? Για να μπαίνουνε οι γκόμενες σπίτι και να τη βλέπουνε και να γουστάρουν? για να λένε "να...αυτός έχει PRS Custom"? Για να βγαίνει στα Live και από ανασφάλεια επειδή δεν λέει και πολλα, ποντάρει στην κιθάρα να πάρει κανα δυο παλαμάκια παραπάνω στο χειροκρότημα? για να έχει σκληρη θήκη με βελούδο μέσα που είναι και πολύ μούρη?

 

Εγώ ένα ξέρω... έχω ένα γνωστό, μορφονιός... σε μία φάση τα παράτησε όλα και μου λέει: γκόμενες? εγώ φίλε μου... μόνο μπάζα! φέρε μπάζα ο,τι να'ναι... σκεφτείτε το λίγο και πείτε μου ποιός κάνει τη ζωάρα τώρα?

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέτα; Γαρίδες; Σαμπάνια; Μπααα!!! Από σήμερα μόνο σκουπίδια και σκατά! Δωρεάν και άφθονα. Αυτό είναι;;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος, ποιος έχει χώρο για 30 κιθάρες?

O Faltsoo έχει 40 και ο FFmakis 100

 

Ποιός κάθεται να αλλάζει χορδές σε 30 κιθάρες?

Oι ίδιοι και ο Superfunk

 

Ποιός κάθεται να καθαρίζει 30 κιθάρες?

Oι παραπάνω και εγώ

 

...όσο καλή και να είναι μία κιθάρα...την βγάζετε με μία μόνο?

Νομίζω ότι η αρχική ερώτησή σου είναι ασαφής και (λογικά) δεν θα βγεί άκρη. Η απάντηση εξαρτάται από άπειρες παρμέτρους...τι μουσική παίζεις, τι γνώσεις έχεις, τι σημαίνει ακριβό-φτηνό...

 

"να πάω να πάρω μία HB να της τραβήξω ένα μυστήριο κούρδισμα και... ο χάλια ήχος της...ίσα ίσα που είναι character και αλητεία..."

και εάν θέλεις να είμαι αφοριστικός...ΜΙΑ μόνο, Fender VG τα κάνει όλα και συμφέρει με 1600 ευρά...έλα μου που δεν την αγοράζει κανένας!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέτα; Γαρίδες; Σαμπάνια; Μπααα!!! Από σήμερα μόνο σκουπίδια και σκατά! Δωρεάν και άφθονα. Αυτό είναι;;;

Υπάρχει πάντα και μιά καλή μακαρονάδα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Faltsoo έχει 40 και ο FFmakis 100

 

Υπερβάλεις Μαραθώνιε 12 ακριβές κιθάρες έχω.

Και τέλος θα κρατήσω 3.

1) με P90

2) με Humburger  ;)

3) ...... δεν χρειάζομαι,ίσως μια fender strat.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου