Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός και τρόποι. Νισάφι πια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κανονισμοί είναι γραμμένοι απο τον admin και δεν διδασκονται σε σχολες Νομικης επειδη δινουν μια γενικη κατευθυνση για θεματα συμπεριφορας. Δεν στοχευουν στη θεμελιωση της αντικειμενικης αληθειας και ειναι τουλαχιστον αφελες να τους αντιμετωπιζουμε ετσι. Οι υπαρχοντες κανονες εχουν ελλειψεις και επιδεχονται διαφορετικη ελαστικοτητα αναλογα με την περισταση. Κατα βαση δεν χρειαζονται κανονες, υπο τη σκοπια οτι αυτοι που τους τηρουν δε χρειαστηκε ποτε να τους διαβασουν. Τα προφανη λεω.

 

Κουβεντες περι φασισμου, δικτατοριας και αυθεντιας ήταν ανεκαθεν εκτος τοπου και χρονου. Τρομερη παρανοηση περι δημοκρατικοτητας και παρανομιας, σε καποια προεκταση μου δημιουργειται συνειρμος για το αβαταρ μου που καπνιζει.

 

@ thanasis b : σου μιλαω σαν μελος που διαβαζει αυτο το φορουμ , οχι σαν Gk ή κοπριά ή οτι αλλο τυγχανω : εχεις συμμετασχει σε ΟΛΑ τα θεματα που υπογραμμιζουν τα κακως κειμενα αυτου του χωρου. Το παραπονο σου για τις "παρατυπιες" (λες και μιλαμε για το ΙΚΑ) εχει προκυψει απο ενα μυγακι και το χιουμορ που εισεπραξες ως ειρωνεία απο τα αλλα μελη. Μπορει να εισαι ευαισθητο παιδι και να πειραχτηκες τοτε, αλλα κατα τη γνωμη μου , αρκετα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα βαση δεν χρειαζονται κανονες, υπο τη σκοπια οτι αυτοι που τους τηρουν δε χρειαστηκε ποτε να τους διαβασουν. Τα προφανη λεω.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπονο μου εχει προκυψει απο μια γενικοτερη σταση καποιων να το παιζουν μεντορες και να συμπεριφερονται σαν σκουπιδι οχι μονο σε μενα αλλα και σε αλλους. Το οτι εσυ νομιζεις οτι εγω  κραταω μανιατικο το μυγακι ειναι δικη σου αποψη η οποια θα μου επιτρεψεις να πω οτι απλα δεν στεκει.

(.. αλλο χιουμορ αλλο κανιβαλισμος)

 

Επισης που κολαει αυτη η επισυμανση σε αυτο το θεμα??!

 

Εχεις διαβασει ολα μου τα ποστ σε αυτο το θεμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαστε το οργανο κ αφηστε τους αλλους για το φορουμ....Γι αυτο εχουν αξιωματα κ γι αυτο αναλωνονται εδω με τις ωρες καθε μερα.

 

Καθε τοσο πρεπει να γινεται μια τετοιου τυπου συζητηση κ να χανεται το χρονο σας για αερα κοπανιστο.

 

 

Αρτεμη και γω μαζι σου ειμαι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαστε το οργανο κ αφηστε τους αλλους για το φορουμ....

 

Καλα τα λεει ο trigga. Το ιντερνετ και τα φορουμ μας τρωνε τις ωρες και περισσοτερο συζηταμε ή κοιταμε τα οnline μαγαζια αντι να μελεταμε την κιθαρα. Σκεφτομαι ποσες χαμενες ωρες ξοδευω στα φορουμ αντι να μαθω να παιζω κατι καινουργιο.

Τελικα το ιντερνετ εχει και τα αρνητικά του.

 

Για το θεμα των κανόνων/νόμων πιστευω οτι χρειαζονται, αλλά ο Ελληνας εδω και αιωνες δεν τα παει καλά με αυτους! Και το κακο ειναι οτι συνεχιζει ακομα και σημερα!    ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα, να σε ρωτήσω:

 

Η αγένεια ενός newbie (στο Noiz) και η ό,ποια αναταραχή προέκυψε είναι αυτή που σε έχει οδηγήσει να μας γράφεις κατεβατά για τη δέουσα συμπεριφορά στο forum;

Γιατί μας κουνάς το δάχτυλο όταν η αντιμετώπιση των παλιότερων μελών στο συμβάν αυτό ήταν σούπερ νηφάλια;

Πρόκειται για Noiz - netiquette για τις γενιές που θά'ρθουν ή για κάτι άλλο που δεν αντιλαβάνομαι;

Σόρρυ, ήμουν εκτώς και δε μπορούσα να απαντήσω μέχρι τώρα.

 

Ελπίζω (ήλπιζα) να είναι κάτι σαν ψιλοοδγηγός για αυτούς που μπαίνουν πρώτη φορά εδω μέσα... Δε νομίζω να κουνάω κανένα δάκτυλο σε ιδιοκτήτη ή mods. Το αντίθετο μάλλον...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανόνες στο Noiz υπάρχουν και είναι αρκετά περιεκτικοί. Δεν χρειάζονται προσθήκες (ίσως καποιο γυάλισμα), απλά πρέπει να τηρούνται. Και η δημοκρατία έχει νόμους, διαφορετικά πας φυλακή.

 

Τι έχουμε εδώ; Πρόκειται για κοινότητα που αναγκαστικά έχει οικοδεσπότη. Υπάρχουν πολλές τετοιες και διαφέρουν κυρίως στον τρόπο φιλοξενίας. Αλλες σφιχτές και άλλες πιό χαλαρές.

 

Μια κοινότητα μπορεί να είναι σοβαρή αλλά και σοβαροφανής. Κείμενα χωρίς χιούμορ είναι φαϊ χωρίς αλάτι. Υπάρχουν χώροι συγκεκριμμένοι που εξυπηρετούν τις ανάγκες μιας συγκεκριμμένης συζήτησης. Πέρα από τις προφανείς κατηγορίες τεχνολογίας της μουσικής, υπάρχει το Περι Ανέμων... για συζητήσεις ακόμα και έξω από τα μουσικά (πάντα σύμφωνα με τους κανονισμούς) για θέματα επίκαιρα όπως τα εμβόλια πχ. Ενας μουσικός δεν ασχολειται μονο με τα πεταλάκια του. Γράφει τραγούδια που αφορούν την ζωή και τα κοινά. Από τη στιγμή που γίνεται θαμώνας καθημερινός δεν μπορεί παρά να συζητάει με τους γνωστούς του και τέτοια θέματα.

Η Παιδική Χαρά προέκυψε από την ανάγκη εκτόνωσης / καψίματος που παρουσιάζεται κάθε τόσο. Κάποια θεματα που ξεκινάνε άκυρα και χωρίς μέλλον σε άλλες κατηγορίες, μεταφέρονται εκεί. Ταυτόχρονα είναι και ο χώρος που μπορούν να καούν οι καμμένοι όπως να γράψουν ένα αστείο.

Το τσατ μπορεί να εξυπηρετηθεί (και αυτό κάνει) από το Noizbox.

 

Το ίντερνετ βρίσκεται σε εξέλιξη καθημερινή. Σήμερα μπορείς να βρείς τα πάντα, αν βάλεις μια γραμμή σε ένα search engine. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις πόσο έγκυρο είναι αυτό που θα βρείς και αυτό είναι το πρόβλημα που θα αντιμετωπιστεί στη δεύτερη φάση του διαδικτύου. Ολοι ψαχνόμαστε παγκοσμίως, μικρά και μεγάλα μυαλά αλλά... ψαχνόμαστε. Η κοινότητες εξελίσσονται και δημιουργούνται ανάγκες. Τα εργαλεία που για καποιο καιρό έδειχναν πως είναι αρκετά, δεν δίνουν λύσεις και αντιθέτως δημιουργούν νέα προβλήματα. Να είστε σίγουροι όμως ότι από την πλευρά μου γίνεται προσπάθεια να εκμεταλευτώ όλες τις νέες λύσεις για να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις και ταυτόχρονα να δοθεί χώρος για δημιουργικότερη συμμετοχή. Είμαι αργός και το ξέρω, αλλά σταθερός. :D

Σύντομα θα υπάρξουν διακριτοί χώροι για να μη μπερδεύεται το περιεχόμενο και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αλλά και να βρίσκει εύκολα αυτό που ζητάει το κάθε μέλος. 

 

Σε τελική ανάλυση το κάθε Νοιζ είναι ένας τόπος που προωθεί τον διάλογο πάνω σε συγκεκριμμένη θεματολογία. Συμμετέχουμε αφού έχουμε διαβάσει, είδαμε ότι μας ενδιαφέρει και θέλουμε να προσθέσουμε την δική μας άποψη ή να μάθουμε κάτι. Στην εγγραφή μας προτείνονται καποιοι κανονισμοί καλής συμπεριφοράς κυρίως, αλλά και κάποιοι για την ευρυθμη λειτουργία του χώρου. Συμφωνούμε και προχωράμε ή διαφωνούμε και φεύγουμε. Πριν γράψουμε κατι και μετά θεωρήσουμε ότι καταπατούνται οι ελευθερίες μας... Από τη στιγμή που τους αποδεχόμαστε είναι άτοπο να τους αμφισβητούμε μετά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου