Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση drums με ενα μικροφωνο. βοηθεια!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο, όπως ο υπόλοιπος εξοπλισμός, ο χώρος, ο ήχος που ψάχνεις κ.λπ.

 

Για μία αξιοπρεπή ερασιτεχνική εγγραφή, ένα προσεκτικά τοποθετημένο δυναμικό μικρόφωνο μπορεί να σου δώσει ανεκτά έως καλά αποτελέσματα. Για παράδειγμα αυτό είναι γραμμένο μόνο με ένα SM57. Επίσης ένα ψηφιακό ηχογραφητήρι όπως το Zoom Η2 (γύρω στα 200 Ευρώ) ή το H4 (γύρω στα 300) κάνει μια χαρά, και γράφεις και ολόκληρη μπάντα.

 

Edit: Tο συνημμένο clip (κάτω) είναι γραμμένο με το H4.

H4_drums_test.mp3

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χα χα χα! σουπερ ειναι!!! μονο που αν το βαλω διπλα στα ντραμς μου θα αρχισουν τα "love me tender...love me truuue" και θα τα φουνταρω στην τουαλετα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το παρουμε απο την αρχη το σετ μου εχει: ντραμ σετ(16" βαθυ για κασσα) και μινιμαλ εκταση στα υπολοιπα, αναλογικο jen sx1000,korg microx πληκτρα, βιμπραφωνο,  μελοντικα και μπονγκος που παιζουν σε ενα 57αρι οταν χρειαστει! ολα αυτα περνουν απο μια κονσολα στην οποια εχω aux delay και looper. σ'αυτο το χαμο παω να βγαλω ακρη!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εμείς τα τσιγγανάκια τι κάναμε  ;)

βάλαμε το πυκνωτικό στα 2 περίπου μέτρα απο την ντράμ και γύρω απ'το μικρόφωνο σαν χωνί φτιάξαμε πλαίσια από σκουπόξυλα και σεντόνια... ενα τεττράγωνο κάτω δύο στα πλάγια και ένα πάνω... όλα είχαν κλίση προς τα έξω!

και κάτι παρόμοιο πίσω απ'το σετ... νομίζω ότι βοήθησε!!

σε ύψος λίγο πιο χαμηλά απ'τα τομ για να πιάνει καλά την κάσα.. (φτου φτου  :P )

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου