Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω μία στρατ μόνο, ποια είναι η καλύτερη

Δηλαδή πόσο ωραία θα νιώσεις αν πειστείς οτι μια συγκεκριμένη στρατ είναι 'η καλύτερη

στον πλανήτη' :P διαβάζοντας τα specs και το όνομα του κατασκευαστή της? Πόσο θα

ανέβει η αυτοπεποιθησή σου αν επικροτήσουν και άλλοι 20-50-100 την επιλογή σου?

όπως έγινε και με τη lespaul όλες καλές είναι αλλά με μια r9 είσαι σίγουρος...τέλος

Τόσο σίγουρος ωστέ να ανέβεις σε μια ταράτσα και να ουρλιάξεις

''ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ LES PAUL ΡΕ, ΑΚΟΥΤΕ? ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ''  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να'μαι καθυστερημένος, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα τι ψάχνεις. Την καλύτερη strat στο σύμπαν, την καλύτερη strat για σένα, την καλύτερη masterbuilt strat, την καλύτερη CS strat ή την καλύτερη εκ των δύο που αναφέρεις?

 

Έστω ότι επιλέγουμε οποιοδήποτε από τα παραπάνω, και εφόσον τη θες ως παίκτης, ποιά θεωρείς πως θα ήταν η ιδανική/καλύτερη/υπέρτατη strat για σένα? Εντελώς ξέχωρα από τα όποια specs των masterbuilt, CS, built by wookies κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ήμαρτον

την απόφαση την παίρνει ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος..κακό είναι να ρωτήσει και μερικούς φίλους που άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο κάτ ξέρουν κι αυτοί?

πάντως την κόβω ροδέλλες (την ...φ'αση που λέμε ;D ;D) ότι λίγοι και σίγουρα ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ που λένε ότι μια καλή στάνταρντ παίζει και καλά καλύτερα από μια μαστερμπιλτ δεν έχουν δει masterbuilt παρά από φωτό.

its ok anyway δημοκρατία έχουμε

 

http://www.youtube.com/watch?v=UDMaOrrR9ok

http://www.youtube.com/watch?v=8KXL0Kx2avo&feature=related

http://www.stratcollector.com/newsdesk/archives/000095.html

 

για την ιστορία του μαγαζιού και κάποιου κατασκευαστή που συγχωρέθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς και η ερώτηση είναι για επιλογή μεταξύ των δύο που ετέθησαν , έτσι εγκυκλοπαιδικά, αν και μάλλον μονόδρομο το κόβω για την 1η αφού έχασα και το κονέ στο τελωνείο και η Αμερική μπορεί να κεράσει κάνα φιστίκι Χρονιάρες μέρες.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλή στάνταρντ παίζει και καλά καλύτερα από μια μαστερμπιλτ δεν έχουν δει masterbuilt παρά από φωτό.

its ok anyway δημοκρατία έχουμε

 

Αυτό δεν ειπώθηκε πουθενά... Anyway, σου εύχομαι να χαρείς την κιθάρα που θα πάρεις, όποια κι' είναι αυτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω δεί ούτε με το google earth CS και masterbuilt, η δική μου λογική λέει πως καλύτερα να πας σε κάτι καθαρά custom από το αντίστοιχο CS της Fender παρά να πάρεις κάτι έτοιμο masterbuild. Αυτό βέβαια ξέροντας τι ακριβώς σε βολεύει, μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Αλλιώς για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Εκτός αν είσαι 100% σίγουρος πως θα σε βολέψει η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟΙ που λένε ότι μια καλή στάνταρντ παίζει και καλά καλύτερα από μια μαστερμπιλτ δεν έχουν δει masterbuilt παρά από φωτό.

Αυτό που ειπώθηκε ήταν ότι "υπάρχουν ΚΑΠΟΙΕΣ American Standard που είναι καλύτερες από masterbuilt". Πράγμα που δεν μου φαίνεται αδύνατο εδώ που τα λέμε. Μπορεί να είναι 1 στις 10000 κιθάρες αλλά ενδεχομένως συμβαίνει.

 

Έτσι για να καταλαβαίνουμε τί διαβάζουμε. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω δεί ούτε με το google earth CS και masterbuilt

 

Όποτε θες να βρεθούμε να παίξεις με τη δικιά μου CS...θα διαπιστώσεις -πιθανότατα-το εξής... συγκλονιστικό:

Είναι, απλά, μια πολύ πολύ καλή κιθάρα. Δεν σου εγγυώμαι ότι θα χάσεις και τον ύπνο σου δηλαδή. That's all :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρόν thread πραγματικά ειπώθηκαν μερικά πολύ ενδιαφέρουσες αποψεις. Και θεωρώ πως πραγματικά, ενώ πολλοί θα μπορούσαν να χλευάσουν, έγινε ακριβώς το αντίθετο και 8 στους 10 το πήραν σοβαρά και θέλησαν να βοηθήσουν.

Μην ξεχνάμε πως διανύουμε περίοδο κρίσης και το να συζητάμε για το πως θα βοηθηθεί κάποιος να αγοράσει μια κιθάρα που κοστίζει όσο 6 και κάτι βασικοί μισθοί είναι προφανώς υπερβολικό, αλλα παρ' όλα αυτά, η κουβέντα συνεχίζει, και μάλιστα ουσιαστικότατα.

 

Anyway, here are my 2 c :

 

Ακριβότερη κιθάρα δεν σημαίνει καλύτερη κιθάρα, αλλα πιο συγκεκριμένη λύση σε ένα αρκετά συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Αν βγάλουμε απο την κουβέντα τον "συλλεκτικό" παράγοντα, και περάσουμε σε αυτό για το οποιο έχει δημιουργηθεί ένα όργανο, δηλαδή για να παίζεται, θα πρέπει να ξέρεις πως μια πολύ ακριβή masterbuilt κιθάρα φτιάχνεται για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες οι οποίες προκύπτουν απο συγκεκριμένα προβλήματα.

 

Θα μπορούσες δηλαδη να πείς πως ναι μεν καλή η Johnson αλλά έχει dead spots κι εγώ τα ακούω και εκνευρίζομαι. Θα μπορούσες έπειτα να πείς πως καλή η τάδε team built αλλα το radius και το προφίλ του μπράτσου δεν μου κάνουν.

Θα ΕΞΑΝΤΛΟΥΣΕΣ δηλαδή τις προηγούμενες, και έπειτα νομοτελειακα επειδή οι αναγκες σου σε οδηγούν εκει, θα πήγαινες σε μια ειδική "προσωπική" παραγγελία.

 

Η 59άρα Les Paul δεν είναι καλύτερη απο μια 57 ή 58 απλά επειδή είναι ακριβότερη.

Είναι απλά πιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ηχητικά, και με μεγαλύτερο resale value λόγω ιστορίας.

Αντίστοιχα μια Cruz, Hamel, Stuart, Page ή Shiskov δεν είναι καλύτερη απο μια Johnson ή μια team built λόγω price tag. Είναι καλύτερη αν πραγματικά χρειάζεσαι τις ιδιαιτερότητες της επειδή εξάντλησες όλες τις προηγούμενες.

 

Κατι το οποίο φοβάμαι πως δεν έχεις κάνει, άρα μου είναι εύκολο να υποθέσω πως σε ένα, το πολύ δυο χρόνια, ότι και να πάρεις θα αρχίσει να σου ξινίζει..

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε θες να βρεθούμε να παίξεις με τη δικιά μου CS...θα διαπιστώσεις -πιθανότατα-το εξής... συγκλονιστικό:

Είναι, απλά, μια πολύ πολύ καλή κιθάρα. Δεν σου εγγυώμαι ότι θα χάσεις και τον ύπνο σου δηλαδή. That's all :)

 

 

Μην παίζεις με τον πόνο μας!!! Κι αν μου αρέσει?!?!? ;D

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είμαι 500 χιλλιόμετρα βόρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου