Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουσιαστικά δεν υπάρχει τρόπος να βοηθηθείς.. customidis.... ζείς στην Γκουανταλαχάρα π.χ και θέλεις να παραγγείλεις κρασί από επώνυμο οίκο της Καμπανίας.. το βλέπεις στην φωτό από το νετ, διαβάζεις ακόμα και τον τρόπο ωριμανσής του και λές το κόκκινο ή το καφέ μπουκάλι να παραγγείλω? και ρωτάς τους άλλους Γκουανταλαχάρους   ;D ποιό θα έχει την καλύτερη γεύση στον ουρανίσκο.

 

Στο θέμα μας τώρα.... δεν θα σου πώ ότι απλά έχω ακουμπήσει, παίξει, αγοράσει και διαλέξει και κρατήσει όσες στρατοκάστερ δεν φαντάζεσαι... αυτή την στιγμή έχω σίγουρα πάνω από 11-12 συμπεριλαμβανομένης και μιάς CS 60s (εκτός των 4 gibson vintage LP, reissue 58, κλπ κλπ). Και ναί έχω ακουμπήσει και παίξει (έστω και για λίγη ώρα) και masterbuild John English strat '69 αν δεν απατώμαι. Η οποία μάλιστα ήταν αρκετά ιδιαίτερη με maple καπάκι no countour body και block inlays. Η εντυπωσή μου??? Χμμμμ ήταν και ασετάριστη τελείως .... ΣΚΕΦΤΗΚΑ κατευθείαν αυτό που σου είπε ο silot ... μάλλον για κάποιον άλλον φτιάχτηκε... εγώ δεν ξετρελάθηκα.

 

Επειδή λοιπόν ζητάς βοήθεια σε επιλογή ανάμεσα σε 2 ... και ο superfunk & o silot & o longshadow & αρκετοί άλλοι σου είπαν ευγενικά με τον τρόπο τους κάποια πράγματα όπως 1. Υποκειμενικά καθαρά κριτήρια του καθενός = δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση κοινά αποδεκτή για σένα 2. Επίπεδο συνειδητοποίησης ότι έχεις αποκλείσει κάθε έργοστασιακή ή στοκ CS λύσης.

 

Επίσης όταν ζητάς να σου πούν αν αυτός ο μαγνήτης είναι "γλύκα" ή "πίκρα" να με συμπαθάς αλλά άρχισα να κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια...μη με παρεξηγήσεις δεν έχω καμία διάθεση να "κανιβαλίσω"  την απορία σου ή το θέμα το οποίο άνοιξες  αλλά άν δεν γνωρίζεις πως ακούγεται ένας Texas special σε μιά στρατ ή ένας JBjr ή ένα σετάκι φατ 50s πως κρίνεις ότι δεν σε καλύπτει μια CS ή μια Deluxe ακομα στρατ? Έφτασες να αντιλαμβάνεσαι εγχείριση ανοικτής καρδιάς χωρίς να ξέρεις να ράψεις δέρμα?

 

Βασικά αυτά όσο αφορά την ουσία του "διλήματος" περί ορέξεως και επειδή σίγουρα στην τσέπη σου δεν είναι κανείς παρά μόνο εσύ .. ό, τι θες κάνεις. Απλά είναι λίγο άκυρο να ρωτάς ποιά από τις δύο (που και εγώ κική κοκό δεν πολυκατάλαβα) όταν δεν υπάρχει έστω και ΜΙΑ καταγεγραμμένη εμπειρία που να έχει παίξει και να κατέχει αυτές που θές για να πάρεις ΕΣΤΩ και μία ολοκληρωμένη γνώμη....

 

 

Αν θές και την δική μου, κατ αρχήν πές μας σε τι ενυσχιτή - ες παίζεις τι σου αρέσει περισσότερο σαν είδος που θέλεις να παίξεις με την κιθάρα και η απαντησή μου θα είναι ΦΥΣΙΚΑ ΥΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτος ΟΝΤΩΣ ισχυριζεται οτι φτιανει τις καλυτερες

 

http://www.detempleguitars.com/temp/CATALOG_ITEMS/DeTemple_56_over.php

 

κανα 6αρι χιλιαδες θα σου παει η δουλεια αλλα θα εχεις την...καλυτερη''(τιγκα στο κοκκαλο απο...μαμουθ,χωρις πλακα,και το τιτανιο) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

ο ενισχυτής μου είναι ο gain star 15watts combo (από τις παλιές καλές εποχές που τους έφερνε ο Κουρμπής)-(point to point hand wired , a class 2 el84) - οι ενισχυτές του Mark Sampson (ex designer of Matchless and Bad Cat amps)

 

H παικτική κατεύθυνση είναι vintage και blues. (Κατά τα άλλα, χαμηλές εντάσεις, διαμέρισμα, no lives and studios, και ηχογραφησούλες στο σπίτι)

 

Επειδή δεν βρήκα κλιπάκι για τον 15άρη αναγκαστικά σας δείχνω ένα με τον 30άρη με el34 φυσικά για να πάρετε μια γεύση της γενικότερης φιλοσοφίας του Star.

 

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι thread είναι αυτό...μέχρι και ο Μέγας John Page εδέησε να απαντήσει...(μέσω face book) παραθέτω για την ιστορία το κάτωθι:

 

Από: "Facebook" <[email protected]>Προσθήκη του αποστολέα στις Επαφές

Προς: " <[email protected]>

Ο John Page σας έστειλε ένα μήνυμα.

 

--------------------

Απάντηση: a little help

 

Dimitris,

Sorry I couldn't get back to you sooner. I was extremely busy yesterday. I checked out the link and the guitar looks cool... but I'm not a big fan of heavy Relics. When we created the Relic concept the idea was to create a lightly aged instrument... not one that has been abused. But that is just my opinion. Yuri is a great guy and an excellent builder, I'm sure any guitar that you could get from him would be great.

There's my two cents!

John

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι thread είναι αυτό...μέχρι και ο john page εδέησε να απαντήσει...(μέσω face book) παραθέτω για την ιστορία το κάτωθι:

 

Από: "Facebook" <[email protected]>Προσθήκη του αποστολέα στις Επαφές

Προς: " <[email protected]>

 

Bokos, αν και είχε γίνει αντιληπτό εκ των προτέρων, καρφώθηκες μόνος σου. Μετά από την προηγούμενη αποχώρησή σου από το φόρουμ με σαματά και γερές δόσεις Φώσκολου, επανέρχεσαι με καινούργιο nick αλλά με τις ίδιες διαθέσεις (τα υπόλοιπα τα βλέπετε στο παρόν θρεντ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω βρε συ bokos, για ποιον λόγο χρειάζεσαι την άποψή μας, τη στιγμή που μιλάς απευθείας με την "πηγή" των γνώσεων;

 

Το ρωτάω αυτό, γιατί έχω την αίσθηση πως οτιδήποτε και να σου προτείνουμε, δεν θα παίξει ρόλο στην τελική επιλογή σου...  ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου