Προς το περιεχόμενο

ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ με Behringer guitar to usb interface??? (UCG102)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς άλλος το συγκεκριμένο μαραφέτι; Είναι αρκετά φθηνό και παίζει με πολύ καλή απόκριση και καθαρότατο ήχο, αλλά το θέμα είναι πως να ηχογραφήσεις!

 

Στα διαφημιστικά λέει ότι έχει και εισδοχή ακουστικών για να μην ενοχλείς όταν παίζεις και λες οκ, προσθέσαν και αυτό το feature. Όταν όμως το παίρνεις βλέπεις ότι ήχο δίνει ΜΟΝΟ από το usb interface, δεν μεταδίδει τον ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή. Δηλαδή απλά υποκαθιστά την κάρτα ήχου, δεν μεταδίδει τον ήχο της κιθάρας στον υπολογιστή. Και άρα δεν μπορείς να ηχογραφήσεις.

 

Έχει κανείς το προϊόν αυτό και μπορεί να ηχογραφεί; Αν ναι με ποιον τρόπο;

 

Τα δωρεάν combos που δίνει έχουν ένα tape deck, αλλά όταν ηχογράφησα είδα με έκπληξη ότι για κάποιον λόγο ηχογραφεί την κιθάρα ΧΩΡΙΣ κανένα από τα εφφέ, και σε πολύ χαμηλή ένταση.

Το Guitar Rig 4 λέει ότι με το tape deck στο τέλος της σειράς μπορεί κανείς να ηχογραφήσει μαζί με τα εφφέ. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και πρέπει να διαβάσω λίγο το manual τι ακριβώς είναι αυτά τα tape deck διότι δεν έχω ιδέα.

Στο audacity φυσικά δεν φαίνεται usb audio device.

Τώρα, κάπου διάβαζα και αύριο θα το δοκιμάσω, τώρα δεν μπορώ, ότι εγκαθιστάς λέει το driver της συσκευής και εγκαθίσταται στο usb port αλλά στο συγκεκριμένο port αχρηστεύονται όλα τα άλλα audio drivers! Έτσι, λέει, βάζεις τη συσκευή σε άλλη θύρα και ανοίγεις το audacity και ενεργοποιείται με αυτόν τον τρόπο το asio4all και σου βγάζει και usb audio device οπότε μπορείς να ηχογραφήσεις..

 

Αν κάποιος ηχογραφεί κιθάρα με το συγκεκριμένο προϊόν ας γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος το συγκεκριμένο μαραφέτι; Είναι αρκετά φθηνό και παίζει με πολύ καλή απόκριση και καθαρότατο ήχο, αλλά το θέμα είναι πως να ηχογραφήσεις!

 

Στα διαφημιστικά λέει ότι έχει και εισδοχή ακουστικών για να μην ενοχλείς όταν παίζεις και λες οκ, προσθέσαν και αυτό το feature. Όταν όμως το παίρνεις βλέπεις ότι ήχο δίνει ΜΟΝΟ από το usb interface, δεν μεταδίδει τον ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή. Δηλαδή απλά υποκαθιστά την κάρτα ήχου, δεν μεταδίδει τον ήχο της κιθάρας στον υπολογιστή. Και άρα δεν μπορείς να ηχογραφήσεις.

 

Έχει κανείς το προϊόν αυτό και μπορεί να ηχογραφεί; Αν ναι με ποιον τρόπο;

 

Τα δωρεάν combos που δίνει έχουν ένα tape deck, αλλά όταν ηχογράφησα είδα με έκπληξη ότι για κάποιον λόγο ηχογραφεί την κιθάρα ΧΩΡΙΣ κανένα από τα εφφέ, και σε πολύ χαμηλή ένταση.

Το Guitar Rig 4 λέει ότι με το tape deck στο τέλος της σειράς μπορεί κανείς να ηχογραφήσει μαζί με τα εφφέ. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και πρέπει να διαβάσω λίγο το manual τι ακριβώς είναι αυτά τα tape deck διότι δεν έχω ιδέα.

Στο audacity φυσικά δεν φαίνεται usb audio device.

Τώρα, κάπου διάβαζα και αύριο θα το δοκιμάσω, τώρα δεν μπορώ, ότι εγκαθιστάς λέει το driver της συσκευής και εγκαθίσταται στο usb port αλλά στο συγκεκριμένο port αχρηστεύονται όλα τα άλλα audio drivers! Έτσι, λέει, βάζεις τη συσκευή σε άλλη θύρα και ανοίγεις το audacity και ενεργοποιείται με αυτόν τον τρόπο το asio4all και σου βγάζει και usb audio device οπότε μπορείς να ηχογραφήσεις..

 

Αν κάποιος ηχογραφεί κιθάρα με το συγκεκριμένο προϊόν ας γράψει.

 

Κανεις πρωτα εγκατασταση των drivers και το συνδεεις οταν στο ζητησει ο installer.Αλλοιως τα windows θα το αναγνωρισουν σαν απλο audio device  χωρις ASIO.

 

Οταν εγκαταστησεις τους drivers, μπορεις απ'το Guitar Rig να ορισεις το output,οποτε αν ορισεις το Behringer συνδεεις τα ηχεια σου με την εξοδο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος το συγκεκριμένο μαραφέτι; Είναι αρκετά φθηνό και παίζει με πολύ καλή απόκριση και καθαρότατο ήχο, αλλά το θέμα είναι πως να ηχογραφήσεις!

 

Στα διαφημιστικά λέει ότι έχει και εισδοχή ακουστικών για να μην ενοχλείς όταν παίζεις και λες οκ, προσθέσαν και αυτό το feature. Όταν όμως το παίρνεις βλέπεις ότι ήχο δίνει ΜΟΝΟ από το usb interface, δεν μεταδίδει τον ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή. Δηλαδή απλά υποκαθιστά την κάρτα ήχου, δεν μεταδίδει τον ήχο της κιθάρας στον υπολογιστή. Και άρα δεν μπορείς να ηχογραφήσεις.

 

Έχει κανείς το προϊόν αυτό και μπορεί να ηχογραφεί; Αν ναι με ποιον τρόπο;

 

Τα δωρεάν combos που δίνει έχουν ένα tape deck, αλλά όταν ηχογράφησα είδα με έκπληξη ότι για κάποιον λόγο ηχογραφεί την κιθάρα ΧΩΡΙΣ κανένα από τα εφφέ, και σε πολύ χαμηλή ένταση.

Το Guitar Rig 4 λέει ότι με το tape deck στο τέλος της σειράς μπορεί κανείς να ηχογραφήσει μαζί με τα εφφέ. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και πρέπει να διαβάσω λίγο το manual τι ακριβώς είναι αυτά τα tape deck διότι δεν έχω ιδέα.

Στο audacity φυσικά δεν φαίνεται usb audio device.

Τώρα, κάπου διάβαζα και αύριο θα το δοκιμάσω, τώρα δεν μπορώ, ότι εγκαθιστάς λέει το driver της συσκευής και εγκαθίσταται στο usb port αλλά στο συγκεκριμένο port αχρηστεύονται όλα τα άλλα audio drivers! Έτσι, λέει, βάζεις τη συσκευή σε άλλη θύρα και ανοίγεις το audacity και ενεργοποιείται με αυτόν τον τρόπο το asio4all και σου βγάζει και usb audio device οπότε μπορείς να ηχογραφήσεις..

 

Αν κάποιος ηχογραφεί κιθάρα με το συγκεκριμένο προϊόν ας γράψει.

 

Πρέπει να βάλεις τους drivers της behringer ή τo asio4all. Οχι και τα 2... Με το guitar rig ή τα ΝΙ combos μπορείς να βάλεις το tapedeck να ηχογραφεί στην έξοδο(output), δηλαδή στο τέλος του rig που έχεις φτιάξει. Τώρα γράφεις το καθαρό σήμα input της κιθάρας.

Για την έξοδο ακουστικών, ναι πρέπει να βάλεις εκεί τα ηχεία σου διότι η κάρτα ήχου δε θα παράγει ήχο(ή θα έχει πολύ latency αν παίξει παράλληλα).

Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και με προγράμματα όπως cubase, chainer VST host, revalver, amplitube,  mixcraft, audacity χωρίς πρόβλημα αρκεί να κάνεις τις κατάλληλες in/out και asio ρυθμίσεις σε κάθε πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έτσι, λέει, βάζεις τη συσκευή σε άλλη θύρα και ανοίγεις το audacity και ενεργοποιείται με αυτόν τον τρόπο το asio4all και σου βγάζει και usb audio device οπότε μπορείς να ηχογραφήσεις..

Παραφιλολογίες.

 

Μα πως να δουλέψει η κάρτα αφού δεν την εγκατέστησες;

Εγκατάστησε την κάρτα σου! Με τους δικούς της drivers. Το ASIO4ALL είναι για κάρτες noname ή όσες δεν έχουν δικούς τους drivers. Τότε θα εμφανίζεται σαν επιλογή σε όλα τα προγράμματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aμα συνδεσεις τα ηχεια του υπολογιστη στην υποδοχη των ακουστικων;

 

Ναι. Τι; Προφανώς θα έχω ήχο και αυτό κάνω. Μιλάω όμως για ηχογράφηση. Απλό ouput ήχου φυσικά και έχω, με τον τρόπο που αναφέρεις φυσικά.

 

 

Κανεις πρωτα εγκατασταση των drivers και το συνδεεις οταν στο ζητησει ο installer.Αλλοιως τα windows θα το αναγνωρισουν σαν απλο audio device  χωρις ASIO.

 

Οταν εγκαταστησεις τους drivers, μπορεις απ'το Guitar Rig να ορισεις το output,οποτε αν ορισεις το Behringer συνδεεις τα ηχεια σου με την εξοδο του.

 

 

Φυσικά και έκανα όπως τα ζητάει την εγκατάσταση. Δηλαδή λες για το Guitar Rig, το απλό, να συνδέσω ηχεία με το output του guitar to usb interface για να έχω τον ήχο. Ε ναι, προφανώς. Απλά λέω ότι ενδιαφέρομαι για ηχογράφηση. Δηλαδή ο ήχος του Guitar Rig να έβγαινε πχ μέσα στον υπολογιστή, ώστε να το ηχογραφήσεις με κάποιο προγραμματάκι ως "what you hear/stereo mix". Στο διαφημιστικό του behringer guitar to usb interface λέει, το συνδέεις και παίζεις/ηχογραφείς που είναι παραπλανητικό/διαφημιστικό κόλπο. Διότι ενώ δείχνει την είσοδο για ακουστικά, έχεις την εντύπωση ότι έχει ΚΑΙ είσοδο για ακουστικά, ενώ έχει ΜΟΝΟ αυτήν, μόνο από εκεί θα έχεις ήχο και για ηχογράφηση πρέπει να ψάξεις τι άλλο μπρορείς να κάνεις, όπως κάνω εγώ τώρα.

 

 

Πρέπει να βάλεις τους drivers της behringer ή τo asio4all. Οχι και τα 2... Με το guitar rig ή τα ΝΙ combos μπορείς να βάλεις το tapedeck να ηχογραφεί στην έξοδο(output), δηλαδή στο τέλος του rig που έχεις φτιάξει. Τώρα γράφεις το καθαρό σήμα input της κιθάρας.

Για την έξοδο ακουστικών, ναι πρέπει να βάλεις εκεί τα ηχεία σου διότι η κάρτα ήχου δε θα παράγει ήχο(ή θα έχει πολύ latency αν παίξει παράλληλα).

Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και με προγράμματα όπως cubase, chainer VST host, revalver, amplitube,  mixcraft, audacity χωρίς πρόβλημα αρκεί να κάνεις τις κατάλληλες in/out και asio ρυθμίσεις σε κάθε πρόγραμμα.

 

 

Τι εννοείς για τους drivers. Και τα δύο τα έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή. Τα combos δεν ξέρω τι γίνεται, δοκίμασα και να γράψω με το tape στο output αλλά γράφει μόνο το καθαρό σήμα. Το μόνο που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής για ηχογράφηση είναι με το Guitar Rig και το tapedeck στο τέλος της σειράς, που ηχογραφώ κανονικά με όλα τα εφφέ. Ποιο είναι αυτό που μπορώ να χρησιμοποιήσω με τα άλλα προγράμματα που λες; Το interface; Ναι, προφανώς θα μπορώ, το θέμα είναι ποιο θα μπορεί να μου δώσει ήχο/ηχογράφηση μέσα από το πρόγραμμα και όχι μόνο μέσα από την είσοδο ακουστικών του interface.

 

 

Παραφιλολογίες.

 

Μα πως να δουλέψει η κάρτα αφού δεν την εγκατέστησες;

Εγκατάστησε την κάρτα σου! Με τους δικούς της drivers. Το ASIO4ALL είναι για κάρτες noname ή όσες δεν έχουν δικούς τους drivers. Τότε θα εμφανίζεται σαν επιλογή σε όλα τα προγράμματα.

 

 

Κι όμως φίλε, το δοκίμασα. Έβαλα το usb σε άλλη θύρα από αυτήν που εγκατέστησα το driver της behringer και έγινε ακριβώς αυτό. Στο audacity βγάζει ως επιλογή audio interface εκτός από windows direct sound και ΜΜΕ και τρίτη επιλογή Usb audio device που δεν τη βγάζει όταν συνδέω το interface στη θύρα που έκανα εγκατάσταση. Βέβαια δεν λειτουργεί κανένα output ήχου οπότε άχρηστο μου είναι.

 

Πάντως όπως είπα μέχρι στιγμής παίξιμο με output από τη θύρα ακουστικών κανονικά με κάθε πρόγραμμα. Ηχογράφηση με εφφέ μόνο με το tapedeck του τέλους της σειράς στο Guitar Rig. Όχι ότι δεν αξίζει αυτό, αλλά τα λαμόγια λένε "συνδέεις και ηχογραφείς" και καλά...  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου