Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

αχ το μανάρι μου ...μου λείπει αλλά με τέτοια γκουμούτσα headstock... άι στο καλό.

ρε συ sf είναι όντως από τις καλύτερες η  (68) relic ALLA ενώ εσύ τη βρίσκεις με το μεγάλο headstock εμένα με απωθεί αισθητικά...περιμένω να δω καμπάνα παντελόνι από κάτω γεμάτο στράςς...

από την κατηγορία των videos του custom shop προτιμώ την 64 relic με ash

http://www.fender.com/customshop/videos/clip.php?height=280&width=320&modal=true&youtube_id=http://www.youtube.com/watch?v=Oo1QtM1D7dY&hl=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάς απο την σκοπιά του παίχτη ή του συλλέκτη??

 

Τί δεν σου έκανε πχ στην 57 vos και τί σε χαλάει σε μιά "απλή custom shop"*  strat ώστε να χρειάζεται αυτή η αναβάθμιση?

 

*δεν το περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα κάτι τέτοιο... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στον λίγο καιρό που παίζω, τη μεγαλύτερη αναβάθμιση στον ήχο της κιθάρας μου την είδα όταν έκατσα και μελέτησα κάπως πιο συστηματικά με ένα- δυο βιβλιαράκια.

 

Ούτε ο άλλος ενισχυτής έφερε τόση διαφορά, ούτε τα πεταλάκια ούτε τίποτα...

Και η strat μου παίζει και ακούγεται πολύ καλύτερα απ' ότι ένα χρόνο πριν, γιατί ΕΓΩ παίζω καλύτερα.

(και αυτή από την πλευρά της μ' έχει βοηθήσει γιατί είναι ένα καθόλα σωστό και πολύ εμπνευστικό όργανο)

 

:)  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύκλος του GAS

------------------

 

1. Η επιθυμία. Την είδα/άκουσα στο Youtube και έπαθα πλάκα. Θέλω κι εγώ μια τέτοια.

2. Η αναζήτηση. Υπάρχουν πολλές σαν κι αυτή, αλλά θέλω την ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Ρωτάω όλο τον κόσμο, μαγαζάτορες, φορουμίστες, κατασκευαστές, σοφούς γέροντες, guru. Μαθαίνω ποιά είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και την παραγγέλνω.

3. Η απόκτηση. Ήρθε. Τη χαϊδεύω, τη μυρίζω, τη γλείφω, την καθαρίζω προσεκτικά. Ακούγεται απίστευτα και είναι σαν να φτιάχτηκε για μένα. Τέλος.

4. Η συνειδητοποίηση. Και μ' αυτήν τα ίδια παίζω. Και μ' αυτήν το ίδιο ακούγομαι.

5. Οι ενοχές. Ίσως τελικά να μου χρειάζεται κάτι άλλο. Ίσως τελικά να αξιοποιηθεί καλύτερα στα χέρια κάποιου άλλου.

6. Αγγελίες Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύκλος του GAS

------------------

 

1. Η επιθυμία. Την είδα στο Youtube και έπαθα πλάκα. Θέλω κι εγώ μια τέτοια.

2. Η αναζήτηση. Υπάρχουν πολλές σαν κι αυτή, αλλά θέλω την ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Ρωτάω όλο τον κόσμο, μαγαζάτορες, φορουμίστες, κατασκευαστές, σοφούς γέροντες, guru. Μαθαίνω ποιά είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και την παραγγέλνω.

3. Η απόκτηση. Ήρθε. Τη χαϊδεύω, τη μυρίζω, τη γλείφω, την καθαρίζω προσεκτικά. Ακούγεται απίστευτα και είναι σαν να φτιάχτηκε για μένα. Τέλος.

4. Η συνειδητοποίηση. Και μ' αυτήν τα ίδια παίζω. Και μ' αυτήν το ίδιο ακούγομαι.

5. Οι ενοχές. Ίσως τελικά να μου χρειάζεται κάτι άλλο. Ίσως τελικά να αξιοποιηθεί καλύτερα στα χέρια κάποιου άλλου.

6. Αγγελίες Noiz.

 

Ειλικρινά, κορυφαίο!  ;)

 

Ωστόσο ναι, ο ρόλος ενός καλού οργάνου, ενισχυτή, πεταλακίου, καλωδίου, πένας, whatevah, είναι να μας εμπνεύσει να παίξουμε καλύτερα και πιο δημιουργικά. Όταν παύει να μας εμπνέει σημαίνει ότι, είτε το έχουμε ξεπεράσει (ή έχουμε αλλάξει κατεύθυνση). Όταν από την αρχή προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι αυτό είναι το όργανο για εμάς, ο παραπάνω κύκλος είναι αναπόφευκτος.  ::)

 

Πριν λίγο καιρό βρήκα ένα video στο youtube με τον Vernon Reid να μιλάει για την custom Parker του. Δείτε τι λέει, έχει ενδιαφέρον:

 

http://www.youtube.com/watch?v=-xB-vj6jF8Y

 

 

Edit:από το 2:21 και μετά, για τους βιαστικούς!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύκλος του GAS

Ωραιότατο post ;)

 

Tα χρήματα που θα χαθούν απο αυτή τη διαδικασία θα μπορούσαν κάλλιστα να

επενδυθούν σε ένα απολαυστικό ταξίδι γεμάτο διασκέδαση, ουσίες και πληρωμένο

έρωτα. Δεν χωράει αμφιβολία για το ποιό απο τα δύο θα μας ξελαμπικάρει και θα

μας 'γεμίσει' περισσότερο.

 

 

 

Δεν αναφέρεται σε κανέναν προσωπικά, απλά παρουσιάζω μια εναλλακτική.

Αν το θεωρείτε προκλητικό ή προσβλητικό διαγράψτε το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατο post ;)

 

Tα χρήματα που θα χαθούν απο αυτή τη διαδικασία θα μπορούσαν κάλλιστα να

επενδυθούν σε ένα απολαυστικό ταξίδι γεμάτοκαι πληρωμένο

έρωτα.

 

 

 

 

 

αυτα ειναι ...παρε με μαζι σου οταν ειναι εχω καποια λεφτα στην ακρη ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΛΑΡΑ αυτη

 

http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=21_34_145_159&products_id=5343

 

η μαλλον ΑΥΤΗ

 

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/fender/custom_strat/r48183/r48183.php

 

Γιατι το link που εδωσες εχει λαθος τα specs (οι μαγνητες δεν ειναι ΤS αλλα οι ΘΕΪΚΟΙ 1965 Custom Shop Pickups ),επισης εχει και αυτη round lam rw board & qs maple neck

 

η αλλη ειναι για τα ΜΠΑΖΑ μονο και μονο για αυτο

 

ο Χριστος και ο Αποστολος!!

 

αυτο δεν ειναι vintage strat αλλα πανηγυρι... ;D

 

 

Αχ ρε φιλε super funk

μάλλον σ αυτήν την masterbuilt 65 shishkov θα καταλήξω τελικά που δεν έχει και τελωνεία...αλλά ξέρεις κάτι επιδή μου στειλαν το αυθεντικό spec katalog σε pdf για την συγκεκριμένη κιθάρα είναι όντως texas specials....λαλακία ..λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ το μανάρι μου ...μου λείπει αλλά με τέτοια γκουμούτσα headstock... άι στο καλό.

ρε συ sf είναι όντως από τις καλύτερες η  (68) relic ALLA ενώ εσύ τη βρίσκεις με το μεγάλο headstock εμένα με απωθεί αισθητικά...περιμένω να δω καμπάνα παντελόνι από κάτω γεμάτο στράςς...

 

Ευτυχώς που υπάρχει κι' άλλος, γιατί το να σε φτιάχνει στο μάτι είναι ρε παιδί μου κάτι. (Είπαμε λίγο πάνω από 33.333333%).

 

...και πληρωμένο έρωτα.

 

Καλά σ' εκοψα εγώ ότι είσαι του αγοραίου.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου