Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αν παραγγειλεις τετοιο οργανο, το θεμα δεν ειναι τοσο τα specs, οσο το τι σε βολευει εσενα. η ποιοτητα θα ειναι δεδομενη (πληρωνοντας βεβαια ακριβα το ονομα της fender και του τεχνιτη), απλα θα πρεπει να εισαι σιγουρος για το τι λαιμο, ταστιερα, μαγνητες, ξυλα κ.τ.λ. θελεις..

 

τι ηχους θελεις ας πουμε? vintage η modern? τι μουσικη παιζεις συνηθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν παραγγειλεις τετοιο οργανο, το θεμα δεν ειναι τοσο τα specs, οσο το τι σε βολευει εσενα. η ποιοτητα θα ειναι δεδομενη (πληρωνοντας βεβαια ακριβα το ονομα της fender και του τεχνιτη), απλα θα πρεπει να εισαι σιγουρος για το τι λαιμο, ταστιερα, μαγνητες, ξυλα κ.τ.λ. θελεις..

Mα αυτό ακριβώς λέω. Εάν γνωρίζω τι θέλω (λαιμο, ταστιερα, μαγνητες, ξυλα) νάναι καλά η Warmoth και άλλοι καλοί παραγωγοί. Μην τρελλαθούμε, bolt on όργανα είναι!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ντε και καλά θες masterbuilt, εννοείται ότι καλύτερα να την παραγγείλεις μόνος σου, παρά να αγοράσεις μία έτοιμη.

 

Για χρόνους αναμονής και τέτοια δεν γνωρίζω.

Οπότε, όπως ανέφερε και ο Alter παραπάνω, μάζεψε εσύ τα χαρακτηρηστικά που σε βολεύουν (radius, τάστα, μαγνήτες, γέφυρα κλπ κλπ) και ψάχτην τη δουλειά. Ό,τι και να σου πούμε εδώ, αφορά περισσότερο τα δικά μας γούστα.

 

Τα οποία φυσικά δεν είναι και τα δικά σου. Γιατί αν είχες το δικό μου γούστο, τη Gilmour ΔΕΝ θα την πούλαγες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί,

 

υπολήπτομαι την εμπειρία και τις γνώσεις σας, τα χρόνια που ασχολείστε με το spor και άλλα τέτοια.

 

Νομίζω όμως ότι υπήρξε σαφής (επιτρέψτε μου) διευκρίνηση περί αγάπης για το custom shop

 

Δεν ζήτησα εναλλακτικές...μην πετάξει κανείς τα χρήματά του από εσας κι αν σας την σβουρίξει για strat.....πράξτε κατά το δοκούν.

 

Όσο για τον φίλο john page (φίλε μου zoo) τα λέμε εδώ και κανά χρόνο από το facebook, μόλις ετοίμασε τις νέες προσωπικές του κιθάρες κι αυτός john page guitars

και σε ότι αφορά το custom shop (ιδρυτικό μέλος του οποίου υπήρξε) άλλα μου λεει για τα masterbuilt όργανα του custom shop και μάλλον ξέρει κάτι παραπάνω από όλους εδώ μέσα Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟΣ.

 

Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν κολλήματα σεβαστά για τον καθένα...ναι θέλω το brand name ..logo ή όπως αλλιώς το λένε.

 

Ο John Page παραδέχεται στις πάμπολλες συζητήσεις μας ότι οι καινούριες κιθάρες του custom shop προσέχονται σαφώς πολύ περισσότερο από τα θεωρούμενα vintage όργανα σε ποιότητα ξύλων, τύλιγματα μαγνητών και γενικά τόσους και τόσους ελέγχους που η τεχνολογία σήμερα επιτρέπει, παλιά τους ενδιέφερε μόνο να βγάλουν όργανα από το εργοστάσιο κατά κύριο λόγο.

 

Προσωπικά δέχομαι σαν καλύτερο ένα vintage όργανο κυρίως για   την παλαιότητα του ξύλου και ότι αυτή συνεπάγεται ηχητικά ( και άλλοι παράγοντες που υπεισέρχονται όπως brazilian rosewood...υλικά στους μαγνήτες που άλλαξαν  ή τα κατήργησαν κατηγορόντας καρκινογόνα την μακροχρόνια έκθεση με αυτά κλπ.)

 

Το ίδιο το custom shop παραδέχεται ότι μπορεί ένα original 60s strat όργανο να παίζει θεικά αλλά με τα 20-30 χιλιάρικα που πρέπει να δαπανηθούν (και δεν είναι μόνο ότι δεν τα έχω...ούτε τα έδινα αν τα είχα...) αλλά στο ενα δέκατο της τιμής 2-3 χιλιάρικα η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα είναι τα ίδια εργαλεία, κάποιοι από την ίδια παλιά καλή ομάδα (abby ybbarah η γνωστή τυλίχτρια μαγνητών - θρύλος) ή κάποιοι εκπαιδευμένοι από τους παλιούς

 

Μπορούμε να μιλάμε ώερς επί ωρών για χίλια μύρια τέτοια θέματα....η mercedes της fender παντως είναι το c.s. ποιοί είμαστε στ αλήθεια εμείς που θα το επικρίνουμε? κι όπως ΚΑΙ στην μερσεντές (toyota corolla έχω ..για να μην παρεξηγούμαι πάλι( μέσα στην τιμή πληρώνεις και brand...σαφώς και δέχομαι ότι και στο custom shop τα σκας ένα μέρος και για το όνομα.

 

Και για να τα περιλάβω όλα...τα χέρια που τα πάτε? μήπως αν σας δώσω μια ultimate relic black 1960 θα παίξετε σαν τον john mayer?...(την επιλέγει όμως ...κι αυτό μου λέει πολλά προσωπικά κι ας μην παίξω ποτέ με τον Clapton...δεν τον είδα με καμια "vintage ...87?" φίλε zoo.

 

http://i.realone.com/assets/rn/img/5/5/3/3/13453355-13453357-large.jpg

 

(την είδαμε και την ακούσαμε στο προτελευταίο crossroads dvd)

 

http://www.themusiczoo.com/product/900/Fender-Custom-Shop-60-Stratocaster-Ultimate-Relic-Masterbuilt-by-Jason-Smith-Black-with-Gold-Hardware/

 

κι εδώ μας δίδεται η δυνατότητα να την αγοράσουμε..... (ναι καλα... ;D ;D ;D)

 

u dont like it? dont buy it   ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ

 

ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΖΗΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το χέρι στην καρδιά και βάσει των specs θα ήθελα τη γνώμη σας

..ναι θέλω το brand name ..logo ή όπως αλλιώς το λένε.

Όσο για τον φίλο john page, τα λέμε εδώ και κανά χρόνο από το facebook

Τότε, τι θέλεις από εμάς, αφού έχεις προσωπική επαφή? Αποφάσισε τα specs σου (γιατί μόνο εσύ ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλεις), μάζεψε τα λεφτάκια, μπές στην ουρά...και μεγειά!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε βλέπω πελαγωμένο, θα σου πω τι κάνω εγώ που έχω και ΄γω G.A.S.

Μέ ότι κιθάρα και να παίξω έχω τον ίδιο ήχο, οπότε επιλέγω για τις εκάστοτε αγορές μου αυτή: α) που μου αρέσει στο μάτι, β) αυτή που με βολεύει στο χέρι, γ)τη πιό ελαφριά. Με το α λίγο πιο πάνω από το 33,33333%

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο

 

Ο John Page παραδέχεται στις πάμπολλες συζητήσεις μας ότι οι καινούριες κιθάρες του custom shop προσέχονται σαφώς πολύ περισσότερο από τα θεωρούμενα vintage όργανα σε ποιότητα ξύλων, τύλιγματα μαγνητών και γενικά τόσους και τόσους ελέγχους που η τεχνολογία σήμερα επιτρέπει, παλιά τους ενδιέφερε μόνο να βγάλουν όργανα από το εργοστάσιο κατά κύριο λόγο.

 

φυσικα ΑΝΑΙΡΕΙ αυτο

 

 

Το ίδιο το custom shop παραδέχεται ότι μπορεί ένα original 60s strat όργανο να παίζει θεικά αλλά με τα 20-30 χιλιάρικα που πρέπει να δαπανηθούν

 

ΚΑΙ τα δυο ειναι βεβαια ΠΑΠΑΡΙΕΣ.

 

 

Προσωπικά δέχομαι σαν καλύτερο ένα vintage όργανο κυρίως για   την παλαιότητα του ξύλου και ότι αυτή συνεπάγεται ηχητικά ( και άλλοι παράγοντες που υπεισέρχονται όπως brazilian rosewood...υλικά στους μαγνήτες που άλλαξαν  ή τα κατήργησαν κατηγορόντας καρκινογόνα την μακροχρόνια έκθεση με αυτά κλπ.)

 

ελα σπιτι να σου βαλω vintage tele διπλα σε Warmoth που εχω φτιαξει να μου πεις αν ..ισχυουν τα παραπανω.... ;D ;D,επισης ΠΟΤΕ δεν κατηργησαν υλικα...μαγνητων για....καρκινογονους λογους... ;D καποια στιγμη το 1968 απλα αλλαξαν το ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ απο νιτρο σε πολυεστερα (φυσικα αυτη τη στιγμη υπαρχουν μαστορες στις ΗΠΑ που σου κανουν ΤΕΛΕΙΟ period correct nitro finish με 200 ΕΥΡΩ)

 

Το vintage οργανο (ειχα παρα πολλες vintage Fender & εχω ακομα) το παιρνεις ΜΟΝΟ για ενα λογο : THN EΠEΝΔΥΣΗ,ηχητικα και παικτικα ισχυει το "οτι σου κατσει"

 

Το cs ειναι και για μενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ deal (αν αγορασεις τα στοκ μοντελλα παραγωγης τους) & αν θες μια ORIGINAL FENDER,κατι ΠΟΛΥ λογικο για πολλους.Ομως τα Masterbuilt μοντελα (τα οποια απλα τα πληρωνεις χρυσα γιατι "βγαινεις" απο την normal σειρα παραγωγης ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ακριβα).

 

Απο εκει και περα bolt on κιθαρες του κερατα ειναι και οσο καλα ξυλα και μαγνητες και να βαζουν εγω μπορω να σου βρω 10 φορες καλυτερα ξυλα & μαγνητες στο 1/8 της τιμης :)

 

απο εκει και περα

 

φυσικα και αν θες masterbuilt NA ΠΑΡΕΙΣ Masterbuilt,μη βαυκαλιζεσαι ομως οτι η κιθαρα σου θα ειναι ...σπεσιαλ και η "καλυτερη" θα ειναι απλα μια θαυμασια στρατ (οπως και το 90% της σημερινης παραγωγης της Fender  απο τα 500 εως τα 3500 ευρω)

 

Μέ ότι κιθάρα και να παίξω έχω τον ίδιο ήχο

 

ΦΥΣΙΚΑ και αυτο ισχυει για ΟΛΟΥΣ.Και οσο πιο νωρις το καταλαβεις τοσο πιο...ευτυχισμενος εισαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το χέρι στην καρδιά και βάσει των specs θα ήθελα τη γνώμη σας

 

αυτη και μονο η φραση δειχνει το ποσο μπερδεμενος εισαι.

 

ΠΟΙΑ specs καλε μου ανθρωπε?

 

Για να σου πουμε τη γνωμη μας πρεπει να μας πεις τα specs που ζητας ΕΣΥ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου