Προς το περιεχόμενο

Αναπαλαίωση ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum! θα ήθελα τα φώτα σας για την αναπαλαίωση του καινούριου μου ενισχυτή! Τον βρήκα μεταχειρισμένο για 80 λίρες και δεν το πολυσκέφτηκα (ούτε καν τον δοκίμασα για να είμαι ειλικρινείς! )

Eίναι ο lead 100 mosfet και όπως μπορώ να καταλάβω από το serial πρέπει να είναι του 84 <3

Sτα τι αυτά! τον κότσαρα στην καμπίνα και ακούω μια τρελή βαβούρα σχεδόν στα ίδια επίπεδα που ακούω και τον ήχο μου!

όταν ακουμπάω τα "ποντεσιομετρα" είναι σαν να ρίχνω πυροτεχνήματα (και δεν είναι και πάσχα ακόμα) και επίσης ακούω κάτι που εύχομαι να μην είναι σοβαρό! βασικά ακούω έναν Θορυβο που αλλάζει κάθε 10-15 δευτερόλεπτα τόνο και ένταση και πολύ φοβάμαι ότι είναι η τάση του ρεύματος!

έψαξα online και βρήκα μερικές λύσεις! παράγγειλα ένα contact cleaner για να τον ανοίξω και να τον καθαρίσω και από μέσα όπως και μερικά 600 aria γυαλόχαρτα για τις υποδοχές, αλλα ως γνωστών από εδώ μέσα έχω μάθει αρκετά για το πως να φτιάχνω τι, οποτε η γνώμες σας θα είναι πάνω από "καταλογισιμες"! θα ανεβάσω τώρα και μια photo του και θα προσπαθήσω να κάνω και ένα video με όλα αυτά που ακούω και ελπίζω να το κάνω και ως "πριν και μετά" με ένα αφού τελειώσω! a και να θεωρείτε δεδομένο το ότι θα παίξουνε μαύρες και άσπρες μονότικες στο tolex!! :P

1464770_10152482191369126_1527667931_n.thumb.jpg.42158d210ac542421479652a7839e059.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεγειές!

Τα ποτενσιόμετρα έχουν πιθανότατα σκόνη και ένα contact cleaner χωρίς λάδι θα τα καθαρίσει. Αν μετά από ψέκασμα και γύρισμα συνεχίσουν να κάνουν τρελά, ίσως μερικά θέλουν αλλαγή.

Ο βόμβος προέρχεται πιθανότατα από παλιούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού. Χάνουν τη χωρητικότητά τους με τον καιρό και δε φιλτράρουν καλά τα 50ΗΖ hum της ΔΕΗ.

Αν ο ενισχυτής είναι της ηλικίας αυτής, καλό είναι να γίνει ένα re-cap με νέους καλούς πυκνωτές. Σημαντικό είναι να αλλαχθούν με πυκνωτές αντίστοιχης χωρητικότητας ή μεγαλύτερης, ίσης ή μεγαλύτερης τάσης και ν'αντέχουν θερμοκρασίες πάνω από 85 ή (ακόμη καλύτερα) 105 βαθμούς Κελσίου.

 

Καλό restoration!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! είδα ότι δεν υπήρχε ενδιαφέρον για το άρθρο οποτε δεν το συνέχισα! λοιπών ο ενισχυτής καθαρίστηκε! (μιλάμε για 2 δάχτυλα σκόνη στο εσωτερικό του και υποψίες lak).

αγόρασα και το foot switch (δεν έχει στο panel κουμπιά για αλλαγή καναλιού) και πλέων μπορώ να πω ότι έχει αρχίσει να ακούγεται σαν marshall βεβαια με τα προβληματάκια να υπάρχουνε ακόμα! το ένα κύριο πρόβλημα είναι ο θόρυβος! παρατήρησα ότι όταν βάζω το βύσμα του foot switch σταματάει όταν το έχω κάπου στα μέσα τις υποδοχής αλλα όταν το τερματίζω ξεκινάει σε άλλο τόνο! επίσης διπλα στην υποδοχή του foot switch είναι το tone knob το οποιο το καθάρισα αλλα εξακολουθεί να μου κάνει την ίδια φασαρία! επίσης το bass knob η είναι διακοσμητικό η δεν δουλεύει! και επιπλέον το τελευταίο που το έχω συναντήσει σε άπειρους ενισχυτές είναι ότι όταν τον ανάβεις κάνει ένα μπαμ και μετά μπορείς να παίξεις! αλλα ποτε δεν είχα παραπάνω προβλήματα με τέτοιους ενισχυτές και για αυτό δεν το έψαξα!

καμια συμβουλή για το ποιο θα είναι το επόμενο βήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! είδα ότι δεν υπήρχε ενδιαφέρον για το άρθρο οποτε δεν το συνέχισα! λοιπών ο ενισχυτής καθαρίστηκε! (μιλάμε για 2 δάχτυλα σκόνη στο εσωτερικό του και υποψίες lak).

αγόρασα και το foot switch (δεν έχει στο panel κουμπιά για αλλαγή καναλιού) και πλέων μπορώ να πω ότι έχει αρχίσει να ακούγεται σαν marshall βεβαια με τα προβληματάκια να υπάρχουνε ακόμα! το ένα κύριο πρόβλημα είναι ο θόρυβος! παρατήρησα ότι όταν βάζω το βύσμα του foot switch σταματάει όταν το έχω κάπου στα μέσα τις υποδοχής αλλα όταν το τερματίζω ξεκινάει σε άλλο τόνο! επίσης διπλα στην υποδοχή του foot switch είναι το tone knob το οποιο το καθάρισα αλλα εξακολουθεί να μου κάνει την ίδια φασαρία! επίσης το bass knob η είναι διακοσμητικό η δεν δουλεύει! και επιπλέον το τελευταίο που το έχω συναντήσει σε άπειρους ενισχυτές είναι ότι όταν τον ανάβεις κάνει ένα μπαμ και μετά μπορείς να παίξεις! αλλα ποτε δεν είχα παραπάνω προβλήματα με τέτοιους ενισχυτές και για αυτό δεν το έψαξα!

καμια συμβουλή για το ποιο θα είναι το επόμενο βήμα?

Πέταμα ή για να σοβαρευτούμε σε κανα παλικαρι που του αρεσει να σχοληθει μπας και στον συνεφερει σαν τον Θανο που σου εγραψε πιο πανω...Εσυ το μονο που θα καταφερεις μεσω μνμτων στο νοιζ και ιντερνετ θα ειναι να τον καταστρεψεις ΤΕΛΕΙΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτη η συμβουλή σου αλλα είμαι κάπως μακριά για να τον δώσω στον σότο να τον φτιάξει! να σου πω την αλήθεια δεν θα με πειράξει και πολύ αν χαλάσει ο ενισχυτής! για να μάθω πως να φτιάχνω υπολογιστές χρειάστηκε να κάψω μερικούς! τώρα αν η συμβουλή σου είναι να τον πετάξω, προτιμώ να τον διαλύσω πρώτα! να μάθω όσα μπορώ και μετά ναι! θα τον πετάξω! κανένας δεν γεννήθηκε με γνώση! άλλη την σπούδασαν και άλλη απλά την έμαθαν από εμπειρία ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καίγονται οι υπολογιστές, δεν καίγεσαι κι εσύ.

Δεν ισχύει το ίδιο και με τους ενισχυτές...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα αν εσυ πιστεύεις οτι θα πάρεις δίπλωμα ηλεκτρονικού και επισκευαστή ενισχυτών μεσω υπολογιστή εισαι βαθειά νυχτωμένος....

Αυτά τα λένε πιο νωρίς να μην χάνουμε κι εμείς το χρόνο μας σε ΑΚΥΡΑ θέματα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή? εννοείτε ότι δεν θα μπω προσωπικά στην διαδικασία να αλλάξω ηλεκτρονικά αλλα υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω εγώ? ας πούμε τα knobs πώσο δύσκολο είναι να αλλαχτούν? για recap εννοείτε ότι θα πάω σε κάποιων ειδικό! αρκεί να ξέρω ότι αυτό είναι το πρόβλημα! αυτό που θα ήθελα πχ από αυτόν τον ενισχυτή είναι να μην χάσω τον ήχο του (κάπου διάβασα ότι με το recap μπορείς να αλλάξεις τον χαρακτήρα του, να τον κανεις ποιο hi gain κλπ, κάτι που δεν με ενδιαφέρει) για να είμαι ειλικρινείς ο λόγος που τον πείρα είναι ότι στα reviews που διάβασα πολλοί τον χαρακτήρισαν ως ο jcm 800 χωρίς λάμπες! γενικά δεν είμαι fan τον "λαμπατων" ενισχυτών οποτε μου ακούστηκε σαν λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σατανά δεν είπα κάπου ότι θα πάρω κάποιο δίπλωμα η κάτι τέτοιο! είπα απλά ότι θα το παιδέψω μονος μου και αν δεν καταφέρω κάτι θα τον στείλω στα σκουπίδια! γενικά εκτος από ειρωνικό υφάκι έχεις κάτι άλλο να προσφέρεις? αν όχι αρχίζουν οι απόψεις σου να μου είναι περιττές! είπα να γράψω στο noiz και να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί παρακολουθώ καιρό το forum και τα άρθρα, χωρίς να γράφω ιδιαιτερα πολλές απόψεις αλλα μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος με το τι μπορούν να κάνουν εδώ μέσα τα περισσότερα μελόι, όπως και οι περισσότερες γνώμες πάνω σε νέα πράγματα (πχ καινούριες κυκλοφορίες, προτάσεις για νεο εξοπλισμό κλπ). αν το μονο που μπορώ εγώ να εισπράξω εδώ μέσα είναι ειρωνικά σχόλια τότε καλύτερα να την κάνω και αν μπορούν οι admin να σβήσουν το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου