Προς το περιεχόμενο

Αναπαλαίωση ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

randy_rhoads αν και έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με πετάλια  ,ενισχυτές δεν τολμάω να ανοίξω και ας έχω κάποιες γνώσεις. Πιστεύω τα σχόλια των παιδιών ήταν με σκοπό να αποτρέψουν να πάθεις κάποιο κακό.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μελετήσεις πολύ περισσότερο προτού συνεχίσεις το πρότζεκτ σου ώστε να σού λυθούν οποιεσδήποτε απορίες .  

Να μάθεις το κύκλωμα από το Α ως το Ω . να ξέρεις τι κάνει το κάθε τι και πού υπάρχουν κίνδυνοι.Άλλωστε έτσι θα ξέρεις τι να τροποποιήσεις και τι όχι .Μάθε τι κάνει ο κάθε πυκνωτής ,η κάθε αντίσταση.

 

Κάποιες απορίες μπορεί να σου λυθούν από εδώ μέσα αλλά εγώ προσωπικά  από την χαρά που λύθηκε κάποιο πρόβλημα  θα προχώραγα παραπέρα στο πρότζεκτ χωρίς να ξέρω και εκεί θα μπορούσε να γίνει ατύχημα.(γι'αυτό δεν πλησιάζω...)

 

Καλά τα μηχανήματα αλλά η υγεία μας είναι προτεραιότητα.

θα περιμένω με χαρά την συνέχιση του πρότζεκτ σου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άσχετο αλλά είναι "ανακαίνιση" και όχι "αναπαλαίωση".

 

Σχετικό: Μην παίζετε με τα ρεύματα αν δεν ξέρετε το παιχνίδι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώσο δύσκολο ήταν να λάβω μια τέτοια απάντηση? χαίρομαι που έπαιξε η πρόταση διάβασε και μετά συνέχισε! και φυσικά κάτι τέτοιο θα κάνω! έτσι και αλλιώς στο σπίτι έχω και το τερατάκι που είναι κάτω από τον marshall! sorry για το λάθος στον τίτλο φιλε audiokosta θα ψάξω να βρω πως να το αλλάξω! θα ψάξω να βρω τα manual του ενισχυτή αλλα παράλληλα είναι εύκολο να μου πείτε προς τα που να ψάξω για να αρχίσω το διάβασμα? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες...ειμαι άσχετος με το θέμα αλλά νομίζω πως ο τρόπος που λες κάποια πράγματα σε χαρακτηρίζει. Δεν νομιμοποιεί ΚΑΝΕΝΑΝ η όποια γνώση του να μιλάει ειρωνικά σαν να έπρεπε όλοι μας να γνωρίζουμε τα πάντα.... φανταστείτε  τον εαυτό σαν να πάει στον γιατρό και επειδή δν ξέρει τον αιμολυτικό στρεπτόκοκκο αυτός να σας απαντούσε ειρωνικά..αστείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτη η συμβουλή σου αλλα είμαι κάπως μακριά για να τον δώσω στον σότο να τον φτιάξει! να σου πω την αλήθεια δεν θα με πειράξει και πολύ αν χαλάσει ο ενισχυτής! για να μάθω πως να φτιάχνω υπολογιστές χρειάστηκε να κάψω μερικούς! τώρα αν η συμβουλή σου είναι να τον πετάξω, προτιμώ να τον διαλύσω πρώτα! να μάθω όσα μπορώ και μετά ναι! θα τον πετάξω! κανένας δεν γεννήθηκε με γνώση! άλλη την σπούδασαν και άλλη απλά την έμαθαν από εμπειρία ;) 

 

γεια σου φίλε μου, δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να σε βοηθήσω αλλά έχω να πω οτι άνθρωποι με τόσο ωραίο τρόπο σκέψεις σαν το δικο σου, ειναι άνθρωποι που πάνε μπροστά !!!

 

απ' οτι βλέπω πατας στο έδαφος και δεν προσπαθείς να κάνεις το ακατόρθωτο, προσεκτικός να είσαι μ' αυτά που σου λένε οι φίλοι από το φόρουμ αν είναι κάτι επικίνδυνο και θα βρεις την άκρη σου...

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συνεχίζω εφόσον έστω και ένα άτομο θέλει να μάθει νέα!! 2 μέρες μετά τον καθαρισμό μπορώ να πω ότι η περισσότερη βαβούρα έχει φύγει και παίζοντας με τα knobs όλη μέρα πείρε μπρός και αρχίζει να με κάνει να νοιώθω όπως ένοιωθα όταν είδα την Angelina Jolie πρώτη φωρα!! τα καθαρά του βεβαια δεν είναι και ότι καλύτερο αλλα όταν κλείνω τα tones από την κιθάρα μου είναι πολύ ωραία bluesy! αυτό που είναι τέλειο είναι το boost channel του! ωραίο ελαφρώς βρώμικο στα επίπεδα κλασσικού rock ενώ το gain knob είναι pull in-out με το out να βρωμίζει λίγο παραπάνω αλλα χωρίς να to πεις  distortion! σκεφτείτε ότι από μονος του μου κάνει κάτι από deep purple μέχρι guns η roses στα ρυθμικα! τον έχω είδη φορτώσει με το ht dual τις blackstar και μου πάνε τα γκάζια μέχρι και whitesnake-motley crue κλπ (ναι είμαι glamμας) ενώ όταν ανοίγω και το micro amp τότε δένει το γλυκό! ελπίζω αύριο να ανεβάσω και ένα βιντεάκι για να ακούσετε και να μου πείτε τις γνώμες σας αν θέλετε! πάντως για αυτό τον ήχο και με τα λεφτά που ξόδεψα μπορώ να πω ότι είναι δώρο του randy εξ ουρανού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε randy, ο ενισχυτής είναι έτοιμος να κλείσει 20ετία και βασιζόμενος στα συμπτώματα που περιγράφεις μάλλον ήταν παραμελημένος, οπότε οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές χρειάζονται σίγουρα ένα φρεσκάρισμα. Κρίμα είναι.. συμβουλή: πήγαινε σε έναν αξιόπιστο τεχνικό για ένα service, ο ενισχυτής θα αποδώσει πολύ καλύτερα (και με λιγότερο θόρυβο), ενώ θα δουλεύουν και όλα τα knobs όπως πρέπει. ;)

By the way, τα Mosfet έχουν πιο κοντινά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά με τις λυχνίες, σε σχέση με τα BJT τρανζίστορ. Από την άλλη, όλη η ουσία είναι στην υλοποίηση και κατά πόσο είναι καλοσχεδιασμένη. Δυστυχώς δεν έτυχε ποτέ να ακούσω το δικό σου ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recap στο τροφοδοτικό με όσο το δυνατόν ίδιους πυκνωτές ώστε να μην αλλάξει ο ήχος σου (αλλαγή στον ήχο θα έχεις με αλλαγή πυκνωτών στην προενισχυση κυρίως) και καινούρια pots αλλά με σωστή αντίσταση....όσο πιάνουν τα χέρια σου προχωρα!!! ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία απάντηση φιλε μου! μια ερώτηση! πως ξέρω ποίες αντιστάσεις να πάρω?

επειδή από αντιστάσεις και πυκνωτές δεν θα ακουμπήσω τίποτα, κατά πώσο παίζει το αν τον πάω σε τεχνικό να το ψάξει και να μην βάλει ότι του έρθει? μήπως θα ήταν καλύτερο να του τα πάω όλα έτοιμα? επίσης το manual του ενισχυτή όσο και να έψαξα δεν υπάρχει, το μονο που βρήκα σχετικά κοντά είναι στο forum τις marshall που ένας τυπάς έκανε το ίδιο αλλα με ελαφριές μόντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρεις σχέδιο η πληροφορίες στο ΝΕΤ καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν ειδικό και αυτός θα ξέρει τι να κάνει ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου