Προς το περιεχόμενο

Remastered έκδοση σε παλιό μου κομμάτι. Γνώμες;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τό'χα ξανανεβάσει πρίν 2,5 χρόνια αλλά η μίξη-παραγωγή του δεν.... :P   

  Τότε γράφτηκε και ανέβηκε σαν backing track, δεν άντεξα βέβαια και έγραψα μερικά σόλο πάνω του και το ανέβασα και γεμάτο......Δεν δίνω το link του στο Noiz γιατί ντρέπομαι.... :-[ ::) ;D 

 

  Σήμερα το ανεβάζω, μετά από πολλές αλλαγές στη μίξη καί όχι μόνο ;), με σκοπό να μου πείτε πως ακούγεται στα δικά σας αυτιά, γιατί με τα δικά μου (και με τον μουσικό εξοπλισμό μου :P :P :P :P :P) δεν βγάζω άκρη!  Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

  [soundcloud]https://soundcloud.com/fotistsigos/desert-dance[/soundcloud]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φώτιε, κάπου εδώ πλέον ξεπέρασες τον εξοπλισμό σου...

η τεχνική βελτίωσή σου τον λίγο καιρό που ακούω παραγωγές σου είναι εντυπωσιακή!!!...

 

μπράβο ορέ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για τα του ήχου απεφάνθη ο ειδικός από πάνω. Να σου πω, είναι τόσο

μεγάλη η βελτίωση που ακόμα και γω το καταλαβαίνω. ..

Και το τεμάχιο πολύ ωραίο. Θα ταν καλύτερο, φυσικά, με άταστη. ;D

 

Πάγαινε ν ακούσεις μια μπαντάρα που λέγεται Consider the Sourse-μιας

και σου αρέσουν οι καρσιλαμάδες. ;D Δες και live αλλά άκου και ηχογραφήσεις.

Ίσως πάρεις και ιδέες για πιο δημιουργική χρήση του panning.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό από όλες τις απόψεις... Μπράβο filow...

 

Πάγαινε ν ακούσεις μια μπαντάρα που λέγεται Consider the Sourse

 

Πωωωω τι είναι αυτοί ρε συ...;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτιε, κάπου εδώ πλέον ξεπέρασες τον εξοπλισμό σου...

  Νικόλαε, εάν σκεφτείς τι περιλαμβάνει ο εξοπλισμός μου,  δεν είναι και πολύ δύσκολο να τον "ξεπεράσω".... :P    Κάνω πάντως φιλότιμες προσπάθειες να τον αναβαθμίσω  (Πόντιας θέλοντος..... :-[ :-X)           

Θα ταν καλύτερο, φυσικά, με άταστη. ;D

  Ναι καλά Ernesto....Εδώ με την ένταστη 8) και φαλτσάρω, που να πιάσω και σκέτο-νέτο ξύλο.... :P :-\

Πάγαινε ν ακούσεις μια μπαντάρα που λέγεται Consider the Sourse-μιας

και σου αρέσουν οι καρσιλαμάδες. ;D Δες και live αλλά άκου και ηχογραφήσεις.

Ίσως πάρεις και ιδέες για πιο δημιουργική χρήση του panning.  ;)

    :o :o :o          Πέρα όμως από το  :o για τους Consider the Sourse, υπονοείς κάτι για το panning μου;                                                     

    Παύλε, Μήτσε και Κώστα, είστε πολύ καλοί και, πρέπει να ομολογήσω, με πολύ καλό γούστο και αυτί στην μουσική..... :D  Thanks a lot :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Νικόλαε, εάν σκεφτείς τι περιλαμβάνει ο εξοπλισμός μου,  δεν είναι και πολύ δύσκολο να τον "ξεπεράσω".... :P         

 

αμ δε Φώτιε... η μετριοφροσύνη θα σε φάει... :P

θες δε θες, όσο πιο κακός είναι ο εξοπλισμός σου και οι συνθήκες χειρισμού του, τόσο πιο ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να ξεπεράσεις τα όρια που σου θέτει... προϋποθέτεται εμπειρική δημιουργική υπέρβαση  η οποία ποτέ δεν παύει να είναι θαυμαστή...

 

βέβαια μη χαίρεσαι ιδιαίτερα, γιατί η αλλαγή προς το καλύτερο μέρους του εξοπλισμού, δεν θα σημάνει απριόρι βελτίωση και του ήχου που αυτή την στιγμή έχεις πετύχει με τον υπάρχοντα (τουλάχιστον άμεσα)...

πάντα ελοχεύει ο κίνδυνος και για χειρότερα αποτελέσματα, ακόμα και για αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να κάνεις κτήμα σου νέες "ιδιαιτερότητες και αδυναμίες"... οπότε μην διακινδυνεύσεις ελαφρά τη καρδία, με μόνο κίνητρο τον ενθουσιασμό, πολεμικές συγκρούσεις με την πόντια...  8)

 

σου παραθέτω και μια πρόσφατη απάντηση μου σε άλλον φίλο εδώ που είναι ταμάμ και στην περίπτωσή σου πλέον, υποθέτοντας όμως ότι εσένα ο ήχος πάντα θα σε "τρώει" σαν παράλληλο δημιουργικό παιχνίδι που πολλές φορές μπλέκεται και γίνεται ένα με την ίδια την μουσική που καλείται να εξυπηρετήσει (και σε καταλαβαίνω γιατί αυτή την "σχέση" βίωσα από την εφηβεία μου κιόλας)...

 

σαν demo δεν επιδέχεται σοβαρών τεχνικών παρατηρήσεων... είναι όντως μια χαρά και υπηρετεί άψογα τον ρόλο του (οι ευπρόσδεκτες μεν υποκειμενικές δε επισημάνσεις που τυχόν σου γίνουν, περί χρήσης effect ας πούμε, θέλουν προσοχή και "φίλτρο" εκ μέρους σου για να μην γίνουν "αντιπαραγωγικές" κόντρα στο προσωπικό σου αισθητήριο στα πλαίσια της αναζήτησης του "δικού" σου ήχου)...  ;)

 

το επόμενο στάδιό του είναι το "pro touch" σε όλα τα στάδια παραγωγής (plan, recording, editing, mix, mastering) για να ανέβει "επίπεδο", αλλά είναι κάτι που ξεπερνά τα όρια του δωματίου και της γνώσης που απαιτείται να κατέχεις για να λειτουργήσεις απλά και "δημιουργικά" μέσα σε αυτό...

 

μην τα πολυλογώ, πιστεύω ότι βρίσκεσαι τεχνικά σε αυτό το level που πλέον επί το πλείστον η η δημιουργική σου ανησυχία πρέπει να διοχετεύεται στη μουσική σου (παρεμπιπτόντως ωραίο και το κομμάτι) γιατί την καταγραφή της στο επίπεδο της "ιδέας - επίδειξης" την κατέχεις σε ικανοποιητικό βαθμό (εκτός αν στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχεις το να ασχοληθείς σοβαρά με την ηχοληψία πέραν του "φτιάχνω demo" οπότε αλλάζει το πράμα)...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

          Πέρα όμως από το  :o για τους Consider the Sourse, υπονοείς κάτι για το panning μου;                                                   

 

Μου αρέσει που ο τυπάκος βάζει τα διάφορα θέματα σε διαφορετικά σημεία του στέρεο φάσματος, χρησιμοποιεί έτσι το panning κάπως ενορχηστρωτικά. Ίσως και τα δικά σου κομμάτια που είναι συνήθως πολυθεματικά να κέρδιζαν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλοντας να είμαι εποικοδομητικός θα έλεγα ότι αρχικά παραβλέπουμε το γεγονός ότι από μίλια "φωνάζει Φώωωωτης", και τον καρσιλαμά (έπεσε μπόλικος τελευταίως) δεν θα πω ότι ο εξοπλισμός ξεπεράστηκε. Ίσως να ξεπεράστηκε, αλλά θεωρώ ότι ο ηχολήπτης και ο μαστεράς του Φώτη (αυτούς τους δυό λέω) έχουν μια συγκεκριμένη τάση να δίνουν ίδια τελική αίσθηση στα κομμάτια του συνθέτη. ;D

 

Βασικά θάβουν το μπάσο, και δεν πανάρουν τα όργανα (κιθάρες λέγονται) έτσι ώστε να τονιστεί ο διαφορετικός τους ρόλος. Όλα είναι περίπου στο κέντρο, δειλά ξεφεύγουν από εκεί και επίσης τονικά ελάχιστα ξεχωρίζουν.

Προσωπικά δεν θα άφηνα δυό κιθάρες που η μια δίνει σκυτάλη στην άλλη με 5-10% πανάρισμα και σχεδόν ίδιο ήχο και ένταση.

Και είναι κρίμα γιατί έχει πολλές κιθάρες και θεματάκια που δενουν μεταξύ τους όμορφα.

Τα μινόρε δεν μου άρεσαν, αλλά το προσπερνώ. Μου λείψαν τα βασικά ισχυρά θέματα, καθώς μικρά σολοειδή θέματα που εναλλάσσονται υπάρχουν πολλά.

Ήχος και στυλ από όψιμο Blackmore επικρατεί και αυτό είναι κομπλιμέντο (και τα άλλα είναι  ;D)

Δεν ξέρω πως ήταν το παλιό κομμάτι. Αυτό είναι σχεδόν άρτια στημένο, εκτός από τις παραπάνω γκρίνιες. Επίσης τελειώνει μπάμ και κάτω, και το πλήκτρο είναι αρκετά σκυλέ ή πρώιμο doors ή οτιδήποτε εκείνης της εποχής). Επίσης καμιά ακουστική εκεί γύρω δεν υπάρχει να γλυκάνει το σύνολο?

Ας σταματήσω εδώ γιατί θα μου βγεί το όνομα.

Γενικά θα έλεγα πολύ καλή προσπάθεια. Μπράβο Φώτη. (ξέρω χρωστάω μερικά ακούσματα στα άλλα, αλλά είμαι σε ζόρικη φάση.)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου