Προς το περιεχόμενο

Remastered έκδοση σε παλιό μου κομμάτι. Γνώμες;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το βρήκα καλύτερο γιατί κατάλαβα καλύτερα τα διάφορα θέματα, σόλα κλπ, καθώς είναι σε διαφορετικά σημεία του στέρεο. Μου φάνηκε πιο σαφές και πιο ενδιαφέρον. Σαφώς και δίνεις την πρέπουσα βαρύτητα στην ανάλυση του Νίκου- ο άνθρωπος ξέρει για τι πράγμα μιλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το βρήκα καλύτερο γιατί κατάλαβα καλύτερα τα διάφορα θέματα, σόλα κλπ, καθώς είναι σε διαφορετικά σημεία του στέρεο. Μου φάνηκε πιο σαφές και πιο ενδιαφέρον. Σαφώς και δίνεις την πρέπουσα βαρύτητα στην ανάλυση του Νίκου- ο άνθρωπος ξέρει για τι πράγμα μιλάει.

  Για την τρύπα, για την τρύπα όμως τι έχεις να πεις...; πλάκα κάνω.... ;D 

  Πάντως, πέρα από την πλάκα κι εμένα μ'άρεσε πιο πολύ η τωρινή βέρσιον. Όσο για την τρύπα, εγώ γιατί δεν την ακούω ρε γαμώτο...;  :-\ :-X       

  Ά ρε Νίκο, ά ρε Νίκο.....!  :-*  Εκεί που είπα "τώρα κάτι κάνω", φτου κι απ'την αρχή (σχεδόν....)  :-[ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αγαπημένοι μου φίλοι... δεν βαθμολογείται κανείς... εγώ κάποιες φορές είμαι υποχρεωμένος (και αισθάνομαι και άσχημα) να "ξενερώνω" φίλους που θεωρώ (πολλές φορές μάλλον κακώς) ότι αναζητούν το κάτι παραπάνω... 

δυστυχώς οι βιωμένες "προσλαμβάνουσες" του καθενός απέχουν τόσο, ώστε εκ του μακρόθεν και μιλώντας για τον ήχο να είναι έως και απίθανο να συνεννοηθούμε επ ακριβώς σε έννοιες με "θολά" σημεία αναφοράς (πράγμα όμως φυσιολογικότατο... δεν μιλάμε για ένα καναπέ, που τον είδαμε μαζί, κρίναμε και οι δύο ότι το χρώμα του είναι το μπλε ας πούμε, οπότε και κάθε φορά που μιλάμε για κάτι μπλε, φέρνουμε αυτόματα στο μυαλό μας την ίδια εικόνα ως μια "αντικειμενική" πλέον θεώρηση για οποιαδήποτε σύγκριση)...

 

κάποια στιγμή ελπίζω να μπορέσω να οργανώσω μια "μπυροποσία", όπου μπροστά σε ένα πραγματικά καλό αναπαραγωγικό σύστημα, θα γίνουν συγκριτικά test με reference παραγωγές από την μία και demo φίλων από την άλλη, συζητώντας παράλληλα περί ήχου αλλά με  "απτά" πλέον παραδείγματα για το ποιες είναι αυτές οι "ποιοτικές λεπτομέρειες" έστω κάποιες φορές, που κάνουν την πραγματική ΔΙΑΦΟΡΑ...

 

κι αυτό όχι τόσο γιατί θα μπορέσει ποτέ κανένας μας σπίτι του να τις προσεγγίσει, αλλά γιατί το "εικονικό" reference που κουβαλάμε ως στόχο, καθορίζει και τα δικά μας όρια στις αναζητήσεις (πέραν του εξοπλισμού)... και φυσικά ΔΕΝ μπορώ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΣΩ κάτι που ΔΕΝ (έτυχε να) ΓΝΩΡΙΖΩ...  ;)

 

και θα πρεπε να εννοείται Φώτιε ότι δεν έχεις να ξανακάνεις τίποτα από την αρχή... ΕΙΔΙΚΑ αν σ' αρέσει το παρόν... το "παιχνίδι" είπαμε δεν τελειώνει για σένα... και καλά κάνει αφού έτσι το αισθάνεσαι... θα μπορούσε όπως σου είπα παραπάνω να μείνεις άνετα και στην προηγούμενη version ως μια χαρά demo... το κάτι "παραπάνω" που σε τρώει όμως κάθε φορά να πετύχεις δεν πρέπει να σε προβληματίζει τόσο γιατί δεν "τελειώνει" χωρίς την τελική δική σου γνώμη... κι αυτή είναι η ζητούμενη... σε αυτό το επίπεδο...

 

και μην ξεγελιέσαι.. η δική μου γνώμη και η γνώμη του Σπύρου, έρχονται μεν από διαφορετική σκοπιά αλλά ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΙΜΕΣ ως "αίσθηση" σε ένα φόρουμ που μιλάμε ως παρέα και όχι τεχνικά... γιατί σε  αυτό το επίπεδο παραγωγής στο σπίτ', αυτό που μετράει δεν είναι πάντα η ΞΕΡΗ τεχνική προσέγγιση, αλλά η δική σου αίσθηση που καμιά ανάγκη δεν έχει σώνει και καλά να ακολουθήσει τυφλά την τεχνική... ;) :angel:

 

Όσο για την τρύπα, εγώ γιατί δεν την ακούω ρε γαμώτο...;  :-\ :-X        [/left]  Ά ρε Νίκο, ά ρε Νίκο.....!  :-*  Εκεί που είπα "τώρα κάτι κάνω", φτου κι απ'την αρχή (σχεδόν....)  :-[ ;D

 

από την στιγμή που και με το reference σε αντιπαράθεση (ελπίζοντας να μην ψάχνεις κάτι τέτοιο με τα ακουστικά) δεν μπορεί να φτάσει στα αυτιά σου η διαφορά στην "κατανομή" και στην "ασυνέχεια" της "ενέργειας" (πάντα μιλάμε για την "ποιοτική λεπτομέρεια" που όμως ειδικά σε καλά αναπαραγωγικά συστήματα είναι καθοριστική), μια που και μέχρι τώρα έχεις δείξει ότι ως αντίληψη "τοχεις", το συμπέρασμά μου είναι ότι απλά το στεροφωνικάκι σου σου  έβαλε κάπου εδώ τα "όρια" που λέγαμε... και  δυστυχώς πως να "διορθώσεις" (και μάλιστα στην ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ) κάτι που "δεν ακούς" λόγω συνθηκών (δεν έχεις φτάσει και τα ήντα) ... O0

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράφεις τέτοια "σεντόνια" (χαρά στο κουράγιο σου ρε Νίκο...) με σκοπό την βοήθειά μου σε ότι αφορά τις ηχογραφήσεις! Το ξέρω το έχω ξαναγράψει, αλλά δεν μπορώ να μην πω (ξαναμανά) ότι νιώθω υποχρεωμένος!   

  Σου χρωστάω "μερικές" μπύρες.... ;) :)

                                     

  Όσον αφορά την αναφορά στην ηλικία μου, έχω ακόμα πολύ για τα 'ήντα.... 8)    9 μήνες.... :-X     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρώτα πρώτα ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράφεις τέτοια "σεντόνια" (χαρά στο κουράγιο σου ρε Νίκο...) με σκοπό την βοήθειά μου σε ότι αφορά τις ηχογραφήσεις! Το ξέρω το έχω ξαναγράψει, αλλά δεν μπορώ να μην πω (ξαναμανά) ότι νιώθω υποχρεωμένος!   

  Σου χρωστάω "μερικές" μπύρες.... ;) :)

                                     

  Όσον αφορά την αναφορά στην ηλικία μου, έχω ακόμα πολύ για τα 'ήντα.... 8)    9 μήνες.... :-X     

 

να μην αισθάνεσαι καθόλου υποχρεωμένος... να σαι σίγουρος ότι αν δεν θεωρούσα (καλώς ή κακώς) ότι ένα γραπτό θα μείνει και θα το διαβάσουν και κάποιοι άλλοι που ίσως τους ενδιαφέρει, θα σε έπαιρνα ένα τηλεφωνάκι και το "σεντόνι" θα μεταφραζόταν σε 5 λεπτάκια χαλαρού ξεκούραστου μπλα μπλα...  :P ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Νίκος καλά κάνει και βάζει σεντόνια εδώ, γιατί όλο και κάποιος άλλος θα βοηθηθεί. Αλλωστε φόρουμ είναι δεν είναι κατ ιδίαν συμβουλές. ;D

Πάντως όσον αφορά στην τρύπα, Φώτη στο είχα πεί και άλλη φορά. Δεν μπορείς για πολύ ακόμα να επαφίεσαι σ αυτά που σου προσφέρει το στερεοφωνικό σου (που έστω είναι ένα α home cinema)  ή ένα ζευγάρι φτηνά ακουστικά.

Σου είχα πεί παλιότερα ότι πολλές φορές ακούω τις μείξεις μου με τουλάχιστον 2-3 διαφορετικά ζευγάρια ακουστικά από αυτά που έχω, αλλά και από τα μονιτοράκια που έχω, αλλά και από το "καλό" σύστημα που στήθηκε μετά από πολύ ψάξιμο και προσπάθειες με diy ηχεία και ενισχυτή σε καθαρή τάξη Α σε σχέδιο του Nelson Pass (F5 Firstwatt).

(Παρένθεση, δεν αραδιάζω μηχανήματα ούτε είναι κάποιο σύστημα μπουτίκ. Είναι απλά ένα σύστημα που έχω κύρια αφιερώσει χρόνο - όταν είχα)

Ούτε λεω ότι κάποιος σώνει και καλά πρέπει να έχει ένα σύστημα πολλών χιλιάδων για να κάνει ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις.

Όμως δεν γίνεται πλέον, διότι ήδη έχεις φτάσει σε ένα σημείο που λέγαμε ότι ξεπέρασες τα μηχανήματά σου, να ακούς το τελικό αποτέλεσμα στο στέρεο του σπιτιού.

Για αυτό δεν ακούς την τρύπα, ή την όποια τρύπα.

Αν δεν μπορείς στο σπίτι σου να έχεις σωστή συμμετρία στο στήσιμο των ηχείων, ώστε να κάθεσαι στο sweet spot και τα ηχεία να εξαφανίζονται στο χώρο και να έχεις μπροστά σου καθαρή εικόνα του soundstage που έχεις δημιουργήσει, τότε δεν μπορείς να επέμβεις αποτελεσματικά.

Μια πρώτη λύση είναι να προσπαθήσεις να ξεκινήσεις με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά - που εννοείται οδηγούνται σωστά- ή να ξοδέψεις λίγα χρήματα σε ένα καλό ζευγαράκι προσιτών αυτοενισχυόμενων NF μόνιτορ.

Αυτό για μένα είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις.

Όλα τα άλλα τα έχεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξοδέψεις λίγα χρήματα σε ένα καλό ζευγαράκι προσιτών αυτοενισχυόμενων NF μόνιτορ.

Αυτό για μένα είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις.

  Και για μένα Δημήτρη και για μένα....!  Εδώ και πολύ καιρό λέω να προβώ στην αγορά τους, αφού (χωρίς πλάκα) έχω έτοιμο και το κείμενο που θα στείλω με pm στον Npap, ζητώντας την γνώμη του για εκεί γύρω στα 150 Eu τιμή ζευγαριού ( ::) :-[ :-X), monitors και όλο αναβάλλεται....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να του το στείλεις και να σου πει, θα έλεγα να στρεσσάρεις λίγο τα όρια πάνω από τα 200 και να δεις τα fostex pm04.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου