Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα Μπάσου σε F#BEA και χορδές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Βάζω μπασοθέμα για φίλο και θέλω τη γνώμη/βοήθειά σας.

 

Ο φίλος μου έχει 2 μπάσα, ένα Squier Jazz Bass Vintage Modified και ένα Warwick Corvette Std 5 (Made In Germany, Model 2000) .

Θέλει λοιπόν (αρχικά σκέφτεται για το squier) να αλλάξει κούρδισμα και να πάει στο αναφερθέν F#BEA, ή αν γίνει στο 5χορδο θα είναι F#BEAD και προκύπτουν οι παρακάτω απορίες.

 

1) Τι χορδές παίζουν γι'αυτό το κούρδισμα? Εγώ του έχω προτείνει 85, 105, 130, 175, εσείς τι λέτε?

 

2) Αν γίνει η αλλαγή στο squier, θα αντέξει το μπράτσο τις τάσεις απ'τις χορδές, έστω και αν χαμηλώσουμε λίγο το action και φέρουμε τη βέργα ίσα-ίσα να μην ταστάρει (πολύ ;D)?

 

3) Αν γίνει η αλλαγή στο 5άρι θα πρέπει να μπει και μία D καντίνι, η 55αρα θα κουρδίσει κανονικά ή...?

 

4) Τις χορδές της Warwick για το Vampyre μοντέλο (που φτάνει μέχρι 175), που τις βρίσκουμε?

 

Αυτά για αρχή και βλέπουμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε βάζει ένα καποτάστο στο δεύτερο τάστο;  ;D :P

;D Καλό, αλλά θέλει πραγματικά να κατεβάσει τόσο το κούρδισμά του (αχ αυτοί οι τζαζίστες ;D ).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

William δεν λες καλύτερα στον φίλο σου να τα αφήσει τα μπασάκια ως έχουν...

 

Έχω ένα εφτάχορδο που ξεκινάει από F# (μάλλον 175, σαν κάβος πλοίου ένα πράγμα  ;D) και απλά αυτή η χορδή δεν ακούγεται, δεν σονάρει. Άσε που θες και... 18αρα καμπίνα για να ακούσεις αυτό το sub πράγμα  ;)

 

Δεν συζητώ το τι θα γίνει στο μπράτσο με αυτές τις τάσεις, μια ομορφιά...

 

άμα θέλει, να πάρει ένα εφτάχορδο (F#BEADGC) ή ένα κοντραμπάσο να βρει την χαρά του.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanks Terry, θα του το πω και απ'ότι κατάλαβα αυτός θέλει να βγάλει κάτι από κοντραμπάσο.

 

 

Εκ πείρας θα σου πω ότι πιο εύκολα θα βγάλει έναν υποτυπώδη ήχο κοντραμπάσου με ένα άταστο, παρά με τον τρόπο που προσπαθεί.

 

Η ακόμη καλύτερη λύση είναι ένα electric upright, που προσομοιώνει με αξιοπρέπεια το κοντραμπάσο και δεν έχεις να κουβαλάς το... μπαούλο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William δεν λες καλύτερα στον φίλο σου να τα αφήσει τα μπασάκια ως έχουν...

 

Έχω ένα εφτάχορδο που ξεκινάει από F# (μάλλον 175, σαν κάβος πλοίου ένα πράγμα  ;D) και απλά αυτή η χορδή δεν ακούγεται, δεν σονάρει. Άσε που θες και... 18αρα καμπίνα για να ακούσεις αυτό το sub πράγμα  ;)

 

Δεν συζητώ το τι θα γίνει στο μπράτσο με αυτές τις τάσεις, μια ομορφιά...

 

άμα θέλει, να πάρει ένα εφτάχορδο (F#BEADGC) ή ένα κοντραμπάσο να βρει την χαρά του.

 

 

Πάντως, εγώ δεν κατάλαβα και πολλά από αυτό. Νομίζω πως ο OP ρωτάει για το πώς θα ΑΝΕΒΑΣΕΙ ένα τόνο το κούρδισμα, όχι πώς θα κατεβάσει μια τέταρτη (F# χαμηλότερη από τη χαμηλή B? δε νομίζω...)

 

Οπότε, προφανώς εννοεί πως στο πεντάχορδο θα έβαζε μια πιο ψηλή από τη G, όχι μια πιο χαμηλή από τη B. Όντως η καλύτερη λύση θα ήταν το καποτάστο, γιατί αυτή η  τάση θα έκανε το μπράτσο... για τοξοβολία.

 

Το εφτάχορδο αυτό, αν το έχεις, πλζ, ανέβασε μια φωτογραφία!

Το κοντραμπάσο δεν κουρδίζεται χαμηλότερα από το ηλεκτρικό.

 

Νομίζω πως η ερώτηση είναι ποιές χορδές μπορεί να βάλει κάποιος για να ανεβάσει ένα τόνο το κούρδισμα του μπάσου, αλλά να είναι πιο "μαλακές", για να μη στείλει το μπράτσο για χόρτα... Εγώ δεν έχω υπόψη μου κάποιο σετ, αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πείρας θα σου πω ότι πιο εύκολα θα βγάλει έναν υποτυπώδη ήχο κοντραμπάσου με ένα άταστο, παρά με τον τρόπο που προσπαθεί.

 

Η ακόμη καλύτερη λύση είναι ένα electric upright, που προσομοιώνει με αξιοπρέπεια το κοντραμπάσο και δεν έχεις να κουβαλάς το... μπαούλο  ;D

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, πως θα βγάλει ήχο κοντραμπάσου κουρδίζοντας αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ δεν κατάλαβα και πολλά από αυτό. Νομίζω πως ο OP ρωτάει για το πώς θα ΑΝΕΒΑΣΕΙ ένα τόνο το κούρδισμα, όχι πώς θα κατεβάσει μια τέταρτη (F# χαμηλότερη από τη χαμηλή B? δε νομίζω...)

 

Οπότε, προφανώς εννοεί πως στο πεντάχορδο θα έβαζε μια πιο ψηλή από τη G, όχι μια πιο χαμηλή από τη B. Όντως η καλύτερη λύση θα ήταν το καποτάστο, γιατί αυτή η  τάση θα έκανε το μπράτσο... για τοξοβολία.

Όχι δεν θέλει να ανεβάσει ένα τόνο, αλλά να κατέβει 6, εξού και το ότι θα μπουν πιο χοντρές χορδές.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου