Προς το περιεχόμενο

Jam cafe


shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγαζία που κάνουν openjam nights υπάρχουν, όπως πχ το lazy και έχω δει 2 3 ακόμα.

Στη φάση με καφέ και όργανα δεν το έχω δει.

Αν πάντως περιοριστεί με ακουστικά όργανα γλυτώνει την τραγική ηχορύπανση από metalojazzowhatever αλλά κινδυνεύει να μαζευτούν παρέες και να παίζουν νυχθημερόν το να μ αγαπάς.

 

Παρ αυτά πιστεύω πως αυτά που λέει ο kstilldrunk ειδικά και λόγω και μεγέθους μαγαζιού είναι η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω το μακρυ και το κοντο μου: Ειμαι εδω και 1μιση χρονο μελος ενος society του πανεπιστημιου μου που λεγετε Jazz Funk Soul society. Η κυρια δραστηριοτητα μας ειναι να διοργανωνουμε σε τακτικη βαση jam sessions στο μπαρ του students union. Απο φετος βγαινουμε και εκτος union, εχοντας οργανωσει τετοια jam και σε γνωστες pub της πολης (με ιδιαιτερη επιτυχια τολμω να πω).

Θα γραψω λοιπον μερικες αρχες που ακολουθουμε εμεις και που πιθανον θα σε βοηθησουν, αν και δεν μιλαμε για ακριβως το ιδιο σεναριο.

 

 

 

1) Θα χρειαστεις σκηνη, οπωσδηποτε. Ο λογος ειναι, εκτος του χωρου που πολυ σωστα αναφερθηκε, οτι αν το εχεις "χαλαρο" με τον καθενα στο τραπεζακι με την παρεα του να γρατσουναει ενα οργανο (no pun intended) θα οδηγηθεις, μεσα σε 5 λεπτα, με μαθηματικη ακριβεια στο παρακατω:

 

Τι γίνεται όταν πλακώσει παρέα κιθαριστών και αρχίσουν "να σου δείξω αυτό το ριφ" "να μου δείξεις αυτό το ριφ";

 

Το οποιο απεχει πολυ απο jam, ποσο μαλλον απο live μουσικη. Με το να εχεις σκηνη ουσιαστικα "αναγκαζεις" οποιον ανεβει να παιζει σοβαρα και μεσα στη "φορμα" των υπολοιπων μουσικων επι σκηνης. Η εννοια της σκηνης ισως λειτουργει και ως αποθαρρυντικο για τον τυπα που παιζει κιθαρα "παραλιας" και που θα προτιμησει να κατσει στο τραπεζακι του αντι να ανεβει και να ξεκινησει τα απαντα των Πυξ-Λαξ.

 

 

2) Εξοπλισμος: θα χρειαστεις φυσικα drums, ενισχυτες μπασου-κιθαρας, μικροφωνα, PA κλπ κλπ. Γνωμη μου: ΜΗΝ αραδιασεις κιθαρες και μπασα παντου στο μαγαζι. Ενθαρυννε τους πελατες να ερχονται φερνοντας μαζι τους την κιθαρα/μπασο/τρομπετα τους. Εχε μια κιθαρα και ενα μπασο καβατζα σε περιπτωση που ζητηθουν αλλα ενθαρυννε το bring your own. Ετσι γλυτωνεις και τα συνεχη service, χορδες και αλλα κοστη αλλα επισης προωθεις και τη σωστη φιλοσοφια του jam: Οσοι παιζουν, ηρθαν πραγματικα για να παιξουν και ηρθαν οργανωμενοι. Γλυτωνεις απο τον Τακη που θα πιασει μια κιθαρα που ειναι πεταμενη διπλα του για να εντυπωσιασει την Τασουλα απο το διπλανο τραπεζακι, γλυτωνεις απο τον βαριεστημενο που θα πιασει μια ευκαιρη κιθαρα για να εχει κατι να απασχολιεται.

 

 

3) Εχε ρεπερτοριο: Οχι αυστηρο βεβαια. Εχε μια συλλογη απο διαφορα ευρεως γνωστα standards (πχ απο jazz θα πεταξεις ενα Autumn Leaves, Summertime, Blue Bossa, So what, απο funk ενα Pass the Peas, Pick up the pieces, The chicken κλπ). Το ποσα/ποια και απο τι ειδος/ειδη μουσικης θα ειναι ειναι δικη σου αποφαση. Φυσικα και καθε τοσο θα εχεις και μια καινουρια αυθορμητη προσθηκη και φυσικα δε θα λειψουν τα "Παμε μια μπλουζια σε B minor".Θα εχεις ομως και μια βαση γνωστων κομματιων, με chord guides για να παρακολουθουν ολοι. Επισης μια καλη ιδεα ειναι να εκτυπωσεις μια λιστα αυτων των κομματιων που να υπαρχει διαθεσιμη στο bar, σε μορφη μικρου leaflet/διαφημιστικου. Ετσι ο πραγματικα ενδιαφερομενος να jamαρει θα ξαναερθει στο μαγαζι σου, εχοντας πιθανοτατα ψιλομελετησει και απο πριν μερικα κοματια που θα ηθελε να παιξει με αλλους μουσικους.

 

 

4) Keep it flowing. Αν θες να μην εχει αποκλειστικα μουσικους για πελατες, θα πρεπει να βεβαιωθεις οτι η μουσικη παιζει συνεχεια. Τελειωνει το κομματι, δωσε 3-4 λεπτα να γινουν οι αλλαγες στους παικτες και να επιλεχθει το επομενο κομματι και αυτο ηταν. Αν εχεις μιση ωρα διαλλειμμα απο jam σε jam κλαφτους πελατες. Keep the music playing.

 

 

5) Εχε ενα "πυρηνα" φιλων, τακτικων θαμωνων και συνεργατων που μπορουν να επανδρωσουν τη σκηνη (η κυριως, ενα rhythm section) ανα πασα στιγμη. Δεν θες να βρεθεις στη μεση της βραδιας και να εξαφανιστουν ολοι οι drummer/ μπασιστες. Εχε λοιπον αυτα τα 2-3-5 ατομα που θα μπορουν να ξεκινησουν το jam μεχρι να παρει μπρος και η υπολοιπη πελατεια, τα ατομα που θα μπορεσουν να κρατησουν το jam σε μια δυσκολη ωρα (ελλειψη παικτων ή μαλλον αφθονια "παικτων" της κακιας ωρας). Θα εχεις ετσι και μια πειθαρχια στη σκηνη (αλλο να ανεβαινει καποιος και να του την λεει για τον x y λογο το "κακο αφεντικο" και αλλο να του τη λενε οι υπολοιποι μουσικοι επι σκηνης - μακραν πιο αποτελεσματικο και δε ξυνιζεις και κοσμο ). Σιγα σιγα οσο γινεται γνωστο το μαγαζι και αποκτα περισσοτερη τακτικη πελατεια, οσο νυχτωνει και ερχεται περισσοτερος κοσμος ο "πυρηνας" δικων σου μουσικων θα σου χρειαζεται ολο και λιγοτερο - μεχρι να γινει αυτο ομως, να εχεις εμπειρους μουσικους καβατζα at all times.

 

 

 

Θα επανερθω ισως και με αλλα "hints". Και αν πιασει το μαγαζι, δε θα μαζευεις μονο μουσικους : στο society εχουμε παρα πολυ κοσμο που ερχεται στα jam χωρις να σκοπευει να παιξει, ερχονται απλα με την παρεα τους για να πιουν ενα ποτο σε μια χαλαρη ατμοσφαιρα με live μουσικη...οποτε αν προσφερεις αυτη την ατμοσφαιρα, δεν υπαρχει λογος να περιοριστεις σε μουσικη πελατεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη κοίτα πόσα νεα πραγματα συμβαίνουν γύρω μας με την απλή διαδραση του κόσμου...

 

Σιγουρα συμβαινουν  πολλα και ωραια νεα πραγματα....Απλα τουλαχιστον για εμενα μια "ερευνα αγορας" που καναμε(γιατι οπως ειπα εχουμε σκεφτει με καποιους γνωστους μου ενα παρομοιο μαγαζι) δεν ηταν καθολου ενθαρρυντική...

 

Μαγαζία που κάνουν openjam nights υπάρχουν, όπως πχ το lazy και έχω δει 2 3 ακόμα.

 

 

 

Νομιζω ο shadow δεν μιλαει για μαγαζι με Openjam nights αλλα περισσοτερο για open jam ολη τη μερα...Απλα ενα καφε με οργανα μεσα στα οποια θα εχουν προσβαση ολοι

 

 

Αν πάντως περιοριστεί με ακουστικά όργανα γλυτώνει την τραγική ηχορύπανση από metalojazzowhatever αλλά κινδυνεύει να μαζευτούν παρέες και να παίζουν νυχθημερόν το να μ αγαπάς.

 

 

Γιατι??Τα ακουστικα οργανα δεν κανουν θορυβο??Αν παιζει ας πουμε το "να μ'αγαπας" παραληλα με το "soldier of fortune" θα εχεις ευηχο αποτελεσμα??

αλλά κινδυνεύει να μαζευτούν παρέες και να παίζουν νυχθημερόν το να μ αγαπάς.

 

 

 

+1000...

 

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται πως η ιδέα θα  πιάσει αν και εφόσον μετασχηματιστεί από

 

"μπαρ/καφέ όπου μπορείς και να παίξεις μουσική"

 

σε

 

"προβάδικο όπου μπορείς και να πιείς ένα ποτό ή καφέ"

 

έχοντας δηλαδή πρώτα τη συγκρότηση και το πρόγραμμα του προβάδικου και μετά το ποτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...


 

DISCLAIMER

 


TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ THREAD ΜΟΛΙΣ ΞΕΘΑΦΤΗΚΕ. ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΟΥ POSTΑΡΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

 

 

 

Tελικα τι εγινε με το μαγαζι? Αποφασησες να το προχωρησεις, ειναι στασιμο, το παρατησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ THREAD ΜΟΛΙΣ ΞΕΘΑΦΤΗΚΕ. ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΟΥ POSTΑΡΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Εντάξει δεν αναστήθηκε και μούμια. 2 μήνες παλιό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν αναστήθηκε και μούμια. 2 μήνες παλιό είναι...

 

Το ξερω, αλλα ποσο πιο ομορφο φαινεται το ποστ μου με ολο αυτο το diclaimer? Οχι πες μου  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια υπηρχε ενα μαγαζακι καπου πισω στο χιλτον hi-hat (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα).Ειχα δει απιστευτα jam εκει,ειχε μια μικρη σκηνη,και συνηθως επαιζαν Δευτερες που ειχαν ρεπο τα σκυλαδικα,ειχα δει σχεδον ολους τους μεγαλους της jazz-blues.O καθενας κουβαλουσε το οργανο του...ηταν πολυ ωραια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα, πριν μερικά χρόνια είχα και εγώ μια ίδια έτσι μια ωραία πρωΐα άρχισα με ένα φιλαράκι να ψάχνουμε τη φάση. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαμε το χώρο γιατί θέλαμε να είναι και στην Γλυφάδα τρομάρα μιας και τότε ένα καταγώγιο είχε για live και ακόμα το ίδιο νομίζω οτι έχει, καλά να είναι όμως τα παιδιά που υπάρχει κι αυτό.

 

Έτσι αφού τα συμφωνήσαμε και σφίξαμε και τα χέρια που λένε ξεκινήσαμε τις υπόλλοιπες γραφειοκρατικές διαδικασίες οι οποίες είναι αρκετα σπασαρ...κες, ευτυχώς όμως για καλή/κακή μας τύχη μας γλύτωσε από τη γραφειοκρατία η "νύχτα" η οποία προσέφερε σε ενά πολύ ανταγωνιστικό πακέτο (πληρώνεις ή στο καίμε) τις υπηρεσίες της, φαντάσου δεν είχαμε προλάβει να φτιάξουμε καν τα συμβόλαια με τον άνθρωπο, ευτυχώς. Έτσι μιας και οικογενειάρχες είμαστε προτιμήσαμε να κρατήσουμε τα άκρα που μας έχει προσφέρει απλόχερα η φύση και εννοείται και την ψυχική μας ηρεμία.

 

Οπότε καλά κάνεις και σκέφτεσαι την νύχτα αλλά καλό θα ήταν να σκεφτείς και τη "νύχτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου