Προς το περιεχόμενο

Jeff Beck strat-αλλαγη μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους

Εχω 2 χρονια περιπου την Jeff Beck signature strat.Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το playability αυτης της κιθαρας.Ειχα πριν μια '62 στρατ με πολυ καλο ηχο αλλα το radius με περιοριζε στο παιξιμο μου,για αυτο και πηγα στη JΒ.

Αλλα... οι ceramic noiseless που φοραει με εχουν κουρασει απο θεμα ηχου( very weak).

Σκεφτομαι λοιπον να αλλαξω μαγνητες και ειμαι μεταξυ των 57/62 που ειχα και στην παλια μου στρατ και των 1969 custom shop pickups ,που ομως τους εχω ακουσει μονο στο you tube ..μ αρεσει ο ηχος τους και με βαση τα reviews και οτι λεγετε, πρεπει να ειναι πολυ καλοι.

Εσεις οι πιο ψαγμενοι τι προτεινετε? εχει κανεις τους 1969?...και ακομα, τους μεν οι τους δε ..λετε να εχω σημαντικη διαφορα στον ηχο στη JB? να πλησιασω αρκετα δηλαδη σε πιο vintage strat sounds?..οπως ειχα με την 62αρα strat ?

 

thank you...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο vintage ηχος ειναι το ζητουμενο οι 69 ειναι οτι πρεπει. Σε σχεση με τους 57/62 να ξερεις οτι ειναι πολυ πιο λαμπεροι, πολυ πιο scoοped με σχεδον παντελη ελλειψη μεσαιων, με πολλα μπασα και πριμα, με κρυσταλλινα και διαυγη καθαρα αλλα και με εναν σχεδον unusable bridge μαγνητη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα... οι ceramic noiseless που φοραει με εχουν κουρασει απο θεμα ηχου( very weak).

 

γουοτ ντου γιου μην "very weak" ???

Αν εννοείς ότι είναι πολύ low output για σένα, τότε δε θα λύσεις το πρόβλημα αγοράζοντας vintage μαγνήτες.

 

Για να μη μιλάμε για output, αν σου λείπουν μεσαία πάρε κάτι πιο hot. Αν σου λείπουν πρίμα πάρε κατι vintage. Τι μουσική παίζεις;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση?

 

Το κυριο χαρακτηρηστικο της Jeff Beck δεν ειναι οι noiseless?

Δεν θελω να ειρωνευτω ή οτιδηποτε αλλο,απλα

επειδη το εχω ξαναδει να αγοραζει καποιος αυτη την κιθαρα και να πηγαινει να αλλαζει τους μαγνητες το λεω και πραγματικα δεν ξερω αν εχει καποια αλλη εμφανη διαφορα με τις υπολοιπες strat,γι'αυτο ρωταω...

 

Enlighten me!!!

 

Γιατι αν δεν υπαρχει καποια αλλη "χτυπητη" διαφορα,δεν ειναι χαζο να παιρνεις ενα οργανο που ο κυριος λογος δημιουργιας του ειναι ενα συγκεκριμενο χαρακτηρηστικο και μετα να αλλαζεις αυτο το χαρακτηριστικο?

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiatis...."χωρις μεσαια"...δεν ξερω ποσο καλο η κακο ειναι αυτο...μεσαια χρειαζομαστε ..το θεμα ειναι να ναι "γλυκα"..οχι ενοχλητικα..ευχαριστω για τη γνωμη σου παντως.

KST..δε νομιζω οτι αγοραζει καποιος μια κιθαρα μονο λογω μαγνητων...την αγοραζει ΚΑΙ για λογω μαγνητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριο χαρακτηρηστικο της Jeff Beck δεν ειναι οι noiseless?

 

οχι,ειναι το πολυ παχυ μπρατσο,το roller nut & τα  locking tuners,απο το μοντελλο εχουν περασει πολλοι και διαφοροι μαγνητες μεσα στα χρονια ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,ειναι το πολυ παχυ μπρατσο,το roller nut & τα  locking tuners,απο το μοντελλο εχουν περασει πολλοι και διαφοροι μαγνητες μεσα στα χρονια ....

 

A!OK!Ευχαριστω!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω την ειχα παρει γιατι ειναι στην ουσια μια Fender Plus. Σαν κατασκευη.

Αν ειχε και τους lace sensors με τους οποιους πρωτοβγηκε θα ηταν ακομα καλυτερη ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναi..... fender + πολυ plus για μενα stinky, σε σχεση με αλλες που κυκλοφορουν ...αλλα τους κεραμικους πρεπει να τους αλλαξω....με ποιους ομως???

Αν εχει αλλαξει κανεις σας μαγνητες στη JB, τι εχει βαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει αλλαξει κανεις σας μαγνητες στη JB, τι εχει βαλει?

 

Στην αρχή της έβαλα Bill Lawrence και ο ήχος έγινε αναιμικός.Είχε σκάσιμο,αλλά καθόλου όγκο στα βρώμικα.

Μετά της έβαλα Κinman Woodstock,αλλά ο ήχος σκλύρηνε πολύ και στα καθαρά ήταν πολύ "flat",λες και δεν έπαιζες με strat.

Tελικά ξαναέβαλα πάνω τους μανίσιους και ησύχασα.

Θα ήθελα πάντως να είχα δοκιμάσει και ένα σετ από Suhr μαγνήτες.Φημολογείται πως ο γερο-Jeff αυτούς χρησιμοποιεί τα τελευταία χρόνια.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου