Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig 4 + FCB 1010


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δουλέψει κανείς με το συγκεκριμένο setup? (ή και με άλλο midi foot controller). Δούλευα ΑΨΟΓΑ με το Guitar Rig 3 μαζί με το Behringer FCB 1010 controller. Στο GR3 μπορούσες να κάνεις GLOBAL assign (πχ το RK Switch του Guitar Rig με το Foot Switch 1, το RK Switch 2 με το Foot Switch 2 κ.ο.κ) άσχετα με το effect που χρησιμοποιούσε το κάθε preset. Στο GR4, το assignment αποθηκεύεται μαζί με το preset και ΜΟΝΟ με αυτό. Στο επόμενο preset πρέπει ΠΑΛΙ να κάνεις assignments στα pedal του midi controller (ακόμα και αν χρησιμοποιείς το ίδιο effect).Δεν έχω βρει κάποιο τρόπο για GLOBAL setup.

 

To έχει αντιμετωπίσει κανείς σας; Ιδέες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

εγώ δουλεύω με το FCB1010 και το revalver MKIII της peavey, αλλά χρησιμοποιώ διάφορα πετάλια και εφφέ από το guitar rig (whammy pedal & octaviser etc). Μετά από πολλά πειράματα κατέληξα να φορτώνω το revalver το guitar rig το amplitube, καθώς επίσεις και όλα τα εφέ μέσω του MainStage της apple. Με αυτό το τρόπο μπορώ να δημιουργήσω ξεχωριστό κανάλι για κάθε εφε που χρειάζομαι, το μόνο μειονέκτημά, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι, είναι ότι χρειάζεται mac και χρειάζεται το Logic Pro. Το αποτέλεσμα είναι πολύ λειτουργικό..

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

εγώ δουλεύω με το FCB1010 και το revalver MKIII της peavey, αλλά χρησιμοποιώ διάφορα πετάλια και εφφέ από το guitar rig (whammy pedal & octaviser etc). Μετά από πολλά πειράματα κατέληξα να φορτώνω το revalver το guitar rig το amplitube, καθώς επίσεις και όλα τα εφέ μέσω του MainStage της apple. Με αυτό το τρόπο μπορώ να δημιουργήσω ξεχωριστό κανάλι για κάθε εφε που χρειάζομαι, το μόνο μειονέκτημά, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι, είναι ότι χρειάζεται mac και χρειάζεται το Logic Pro. Το αποτέλεσμα είναι πολύ λειτουργικό..

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Απαιτεί το Logic Pro  :(

 

Anyway, thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφερων παιδια αλλα  απο οτι καταλαβα χρειαζεται και η μαμα πεταλιερα του quitar rig και μου εχει σπασει  ;D  βασικα  υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει  με την BEHRINGER FCB 1010  χωρεις το πεταλι του quitar rig μπα ε ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει, αλλά θέλει να σώζεις κάθε φορά το assignment στο preset (εγώ δεν βρήκα άλλο τρόπο).

 

Πιθανολογώ ότι τα switches  της μαμα πεταλιέρας στέλνουν κάποιο midi cc. Ίσως υπάρχει κάπου στο internet η λίστα με τα midi commands που δέχεται το guitar rig από την πεταλιέρα του (πάντα με την προϋπόθεση να δέχεται midi cc). Έτσι μετά μπορείς να θέσεις τα ίδια commands στην FCB 1010 και μετά -λογικά- θα δουλεύει σωστά.

 

Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Στο μεταξύ όποιος γνωρίζει κάτι....please say it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια πιθανή λύση.

 

Στο Guitar Rig 4 τα assignments αποθηκεύονται με το preset ΕΚΤΟΣ αν επιλέξεις LOCK στο assignment που κάνεις. Tο LOCK υπερισχύει έναντι των ρυθμίσεων του preset. Επίσης ένα καινούριο στοιχείο στο GR4 είναι η δυνατότητα να θέτεις πολλαπλές ρυθμίσεις σε ένα switch (μέχρι 8 ).

 

Στην original πεταλιέρα του GR4 τα switches αλλάζουν κάθε φορά ανάλογα με το preset. (πχ στο foot switch 1 μπορείς να ελέγχεις το distortion σε ένα preset ή το chorus σε κάποιο άλλο). Αυτό δεν μπορεί να γίνει με κάποια άλλη πεταλιέρα (να αλλάζει το assignment δυναμικά)

Με το δυνατότητα lock μπορείς να θέσεις το on/off του distortion στο foot switch 1. Αν το preset που φορτώνεις έχει distortion θα δουλεύει το foot switch, αν όχι δεν θα δουλεύει. Μια λύση λοιπόν είναι να βάλεις στη θέση 1 τα distortion effects της επιλογής σου(υπενθυμίζω μέχρι 8 ). Στη θέση 2 modulation εφφέ στη θέση 3 τα delay κ.ο.κ. Εγώ πχ στο expression pedal 1 έβαλα όλα τα πιθανά  wah (4) και στο foot switch 1 έβαλα modulation effects.

 

Το αρνητικό (αν το θεωρεί κάποιος αρνητικό) αυτής της επιλογής είναι ότι αν ένα preset έχει πχ chorus και phaser στο ίδιο preset και τα έχετε κάνει assign στο ίδιο foot switch θα γίνονται on/off και τα δύο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου