Προς το περιεχόμενο

Εξαιρετικα βιντεο για σετ απ stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να είμαι αναγκασμένος να κάνω tremolo dive μετά από bend/s για να "ξανακουρδίσω" δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικό-τουλάχιστον για τον τρόπο που έχω συνηθίσει να παίζω.

Κατά τα άλλα ενδιαφέροντα τα βιντεάκια του φίλου.

Θενξ SF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν λεει να κανεις τρεμολο dive οποτε κανεις bend . Αυτο γινεται μια φορα οταν αλλαζεις χορδες ή οταν κουρδιζεις. Δεν θα το κανεις καθε φορα που θα παιζεις. :)

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει να κανεις τρεμολο dive οποτε κανεις bend . Αυτο γινεται μια φορα οταν αλλαζεις χορδες ή οταν κουρδιζεις. Δεν θα το κανεις καθε φορα που θα παιζεις. :)

 

στο βίντεο έκανε δύο μπεντ ο ιταλός και ξεκουρδίστηκε τελείως η χορδή, και αμέσως έκανε tremolo dive και επανήλθε, άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είμαι αναγκασμένος να κάνω tremolo dive μετά από bend/s για να "ξανακουρδίσω" δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικό-τουλάχιστον για τον τρόπο που έχω συνηθίσει να παίζω.

Κατά τα άλλα ενδιαφέροντα τα βιντεάκια του φίλου.

Θενξ SF.

 

Προτιμάς να κουρδίζεις με το κλειδί;  :D

Πέρα απ την πλάκα, η στρατ μετά από αυτή τη γυμναστική ξεκουρδίζει αρκετά (ως ΠΟΛΥ) δύσκολα. Κάνεις bend άφοβα, και ΑΝ ξεκουρδίσει, τότε με ένα γρήγορο dive επανήλθε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βίντεο έκανε δύο μπεντ ο ιταλός και ξεκουρδίστηκε τελείως η χορδή, και αμέσως έκανε tremolo dive και επανήλθε, άρα;

 

τι αρα? δεν εχει αρα !

Η κιθαρα δεν ειχε σεταριστει , εκεινη την στιγμη την σεταρε ο ανθρωπος. το εκανε αυτο για να τεντωσει τελειως τις χορδες .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αρα? δεν εχει αρα !

Η κιθαρα δεν ειχε σεταριστει , εκεινη την στιγμη την σεταρε ο ανθρωπος. το εκανε αυτο για να τεντωσει τελειως τις χορδες .

 

Όχι δεν καταλαβες καλά  ;)

 

Τη σέταρε και την ξεκουρδισε επίτηδες με πολύ δυνατά bends ακριβώς για να δείξει ότι με το τρεμολο θα επανελθει, και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πειραξεις τα κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κιθάρα ΜΟΛΙΣ την είχε σετάρει

 

με δύο bends ξέφυγε τελείως, και επανήλθε μετά από tremolo dive

 

αν δεν έκανε tremolo dive, τότε όπως ο ίδιος έδειξε, θα έπαιζε με εντελώς ξεκούρδιστη χορδή

 

άρα είναι εύλογο το ερώτημα "αν πρέπει να κάνω tremolo dive αμέσως μετά από 1-2 bends, φέξε μου και γλίστρησα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάς να κουρδίζεις με το κλειδί;  :D

Πέρα απ την πλάκα, η στρατ μετά από αυτή τη γυμναστική ξεκουρδίζει αρκετά (ως ΠΟΛΥ) δύσκολα. Κάνεις bend άφοβα, και ΑΝ ξεκουρδίσει, τότε με ένα γρήγορο dive επανήλθε  ;)

 

Προτιμώ να κουρδίζω "στρετσάροντας" κι αν κάνω χρήση του τρέμολο,(λίγες φορές και επιλεκτικά στην περίπτωση μου) να την "ξανακουρδίσω" με  bends.

 

Με τη μέθοδο του Ιταλού στο βίντεο κάθε χορδή που bend-άρεται ξεκουρδίζει αρκετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

άρα είναι εύλογο το ερώτημα "αν πρέπει να κάνω tremolo dive αμέσως μετά από 1-2 bends, φέξε μου και γλίστρησα"

 

Με τη μέθοδο του Ιταλού στο βίντεο κάθε χορδή που bend-άρεται ξεκουρδίζει αρκετά..

 

Όχι ρε παιδιά, απλά παραείναι φρέσκια η χορδή στο βίντεο και (ξαναλέω) το έχει κάνει επίτηδες ακριβώς επειδή οι χορδές είναι τόσο φρέσκιες. Όταν τις στρετσαρεις (και με 1-2 bends) ΔΕΝ ξεκουρδίζει καθόλου. (Τη δική μου καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να την ξεκουρδίσω ακριβώς για τέτοιο τεστ, δεν είναι εύκολο  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά, απλά παραείναι φρέσκια η χορδή στο βίντεο και (ξαναλέω) το έχει κάνει επίτηδες ακριβώς επειδή οι χορδές είναι τόσο φρέσκιες. Όταν τις στρετσαρεις (και με 1-2 bends) ΔΕΝ ξεκουρδίζει καθόλου. (Τη δική μου καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να την ξεκουρδίσω ακριβώς για τέτοιο τεστ, δεν είναι εύκολο  Wink )

 

ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

Και παλι ειναι πολυ πιο πρακτικο να κανεις μια τρεμολια για να επαναφερεις μια χορδη που φευγει με ενα σηκωμα απο το να γυρνας τα κλειδια ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου