Προς το περιεχόμενο

Μήπως υπερεκτιμήσαμε το One Spot?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα ακούσει ότι το one spot είναι τελείως αθόρυβο και ότι μπορεί να τροφοδοτήσει πάρα πολλά πετάλια. Δηλαδή είναι η σωτηρία του κιθαρίστα..

Τα πράγματα δεν είναι όμως ακριβώς έτσι...

 

Να ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι από τα 4 one spot που είχαμε αγοράσει με φίλους μαζί, τα δύο κάηκαν μέσα σε ένα χρόνο(σε διαφορετικά σπίτια, μην μου πείτε ότι φταίει το ρεύμα.) Και με σχεδόν ελάχιστη χρήση γιατί εγώ ήμουν φαντάρος και ο φίλος μου το χρησιμοποιούσε μία φορά τη βδομάδα.

 

Πέρα από αυτό που εντάξει ας πούμε ότι μπορεί να τύχει, τελικά αυτό με το ότι είναι αθόρυβο δεν ισχύει. Βάζοντας ένα supervibe chorus στα εφέ μου άρχιζε να κάνει θόρυβο. Βάζοντας και την πεταλιέρα zoom 3000 στα εφέ γινόταν ο χαμός! Συνεπώς με τους συνδυασμούς digidelay+supervibe=υπερβολικός θόρυβος. Supervibe+zoom 3000=υπερβολικός θόρυβος. Τελικά για να λύσω το πρόβλημα χρησιμοποιούσα δύο one spot αλλά όπως είπα το ένα μου κάηκε και με άφησε σύξυλο! Και δεν το χρησιμοποίησα καθόλου εκτός σπιτιού.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα πει σε κάποιο παλαιότερο post νομίζω περί Voodoo lab vs One Spot. Πάντως για τα λεφτά του είναι πολύ καλό...!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω,ΤΣΕΚΑΡΕ τα ηλεκτρικα σου & τα καλωδια.

 

Χρησιμοποιω το One spot ΣΥΝΕΧΕΙΑ εδω και 3 χρονια σε ατελειωτες προβες,συναυλιες,τουρνε & ηχογραφησεις ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ θορυβο (και εχω & το digidelay & 15 πεταλια!),ισως το προβλημα να ειναι το ΖΟΟΜ ? :lol: (η απλα χρειαζεται περισσοτερο ρευμα απο αυτο που μπορει να δωσει το One spot?)

 

Επισης τουλαχιστον 5 πολυ γνωστα γκρουπ μετα απο δικη μου παροτρυνση χρησιμοποιουν το One spot & επισης μετα απο 3 χρονια και τρομερη "δουλεια" δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα η θορυβο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα.

Το χρησιμοποιώ ανελλιπώς εδώ και ένα χρόνο σε 7 πετάλια ταυτόχρονα (1 εκ των οποίων είναι το DigiDelay το οποίο είναι πραγματική "ρουφήχτρα")...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω' date='ΤΣΕΚΑΡΕ τα ηλεκτρικα σου & τα καλωδια.

 

Χρησιμοποιω το One spot ΣΥΝΕΧΕΙΑ εδω και 3 χρονια σε ατελειωτες προβες,συναυλιες,τουρνε & ηχογραφησεις ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ θορυβο (και εχω & το digidelay & 15 πεταλια!),ισως το προβλημα να ειναι το ΖΟΟΜ ? :lol: (η απλα χρειαζεται περισσοτερο ρευμα απο αυτο που μπορει να δωσει το One spot?)

 

Επισης τουλαχιστον 5 πολυ γνωστα γκρουπ μετα απο δικη μου παροτρυνση χρησιμοποιουν το One spot & επισης μετα απο 3 χρονια και τρομερη "δουλεια" δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα η θορυβο...[/quote']

 

Όλα καλά είναι τα καλώδια τα έχω τρεκάρει..Το zoom 300mA θέλει οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα νομίζω. Τέλος πάντων ίσως να είμαι ατυχος με τον συνδυασμό πεταλιών που έχω...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά που το χρησιμοποίησα σήμερα πρώτη φορά όχι μόνο δεν είχα θόρυβο αλλά παρατήρησα και βελτίωση στο ήχο 8O

 

Εlavd τον γλιτώνεις τον βομβαρδισμό :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εlavd τον γλιτώνεις τον βομβαρδισμό :wink:

Χε χε :D:D

Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε ;)

Πλέον, ο μόνος λόγος για να ανέβεις στα Γιάννενα είναι το τσίπουρο και το Πανεπιστήμιο το οποίο τείνει να γίνει θηλέων... ;););) :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου