Προς το περιεχόμενο

Fender Mexico Deluxe Bass


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eσενα marathon αν δε κανω λαθος δεν εχει active μαγνητες αλλα ηλεκτρονικα.

Eίναι αυτό

https://www.carvinworld.com/catalog/guitars/index.php?model=bk4a

δεν ξέρω τι φοράει (πρέπει να έχεις δίκαιο γιατί λέει active electornics) , απλά έχει πολλά "χειριστήρια" για να φτιάχνείς τον ήχο σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην ίδια κατηγορία είναι και το precision special. Σώμα precision, μπράτσο jazz και

με maple ταστιέρα αν σε ενδιαφέρει, μαγνήτες και απο τα δυο, κεραμικοί με active

ηλεκτρονικά επίσης. Υπάρχουν και 2 χρώματα με rosewood ταστιέρα στο dv247 σε

πιο χαμηλές τιμές.

http://www.dv247.com/guitars/fender-deluxe-active-precision-bass-special-blizzard-pearl-rosewood--40892

http://www.dv247.com/guitars/fender-deluxe-active-precision-bass-special-black-rosewood--40890

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται και active kai passive???

 

Επίσης το ίδιο το όργανο, πέρα απο τα ηλεκτρικά θεωρείται ΟΚ???

Το deluxe του τίτλου είναι μόνο για το ότι είναι active???

 

Σορρυ παιδια για τις πολλές ερωτήσεις, απλά συνειδητοπόιησα πως μάλλον έπρεπε να είχα γίνει μπασίστας πριν απο 10 χρόνια και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

Ποτέ δεν είναι αργά να δεις το φώς νέε μου.

 

Την απάντησή σου την έδωσε ο Odis.

 

Λογικό είναι να ακούγεται στην κάρτα καλύτερα στο αυτί του Marathon το active κύκλωμα καθότι εισάγει εναν pre με eq στην αλυσίδα και παραμετροποιεί τις ανάγκες του. Από την άλλη αν βάλει εξωτερικό πετάλι/eq στους passive μάλλον θα επιτύχει καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά αναμφίβολα παραμένει πολύ βολικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη αν βάλει εξωτερικό πετάλι/eq στους passive μάλλον θα επιτύχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Ναι αλλά θα σκύβω...και πονάει η μέση μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται και active kai passive???

 

 

Ειναι αυτο που λεμε για τα ηλεκτρικα. Σε αρκετα μπασα (αλλα και κιθαρες, Godin springs to mind) εχουμε ενα active preamp circuit, συνηθως ενα 3-band eq. Συχνα δινεται η δυνατοτητα στο χρηστη να απενεργοποιησει το εν λογω κυκλωμα και να χρησιμοποιησει τα pots ως κλασσικα passive volume & tone. Ετσι μπορεις να εχεις τα κλασσικα passive ηλεκτρονικα σου και σε περιπτωση που το θελησεις να ενεργοποιησεις το 3-band eq & boost with built in compressor η δε ξερω γω τι.

 

 

Οσον αφορα τους μαγνητες ομως, ειναι ή passive ή active. Οι active μαγνητες (οπως οι γνωστοι EMG) ειναι ουσιαστικα ενας μικροσκοπικος passive μαγνητης με ενσωματωμενο (μεσα στον ιδιο το μαγνητη) ενα κυκλωμα προενισχυσης. Αν πας να χρησιμοποιησεις εναν τετοιο μαγνητη ως passive, δηλαδη...χωρις να βαλεις τη μπαταρια του το "σημα" που θα παρεις θα ειναι αυτο του μικροσκοπικου passive μεσα στον μαγνητη σου. Θα ειναι λοιπον ενα τραγικα αδυναμο και ΜΗ αξιοποιησιμο σημα (δε νομιζω να ακουσεις και τιποτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια κατηγορία είναι και το precision special. Σώμα precision, μπράτσο jazz και

με maple ταστιέρα αν σε ενδιαφέρει, μαγνήτες και απο τα δυο, κεραμικοί με active

ηλεκτρονικά επίσης. Υπάρχουν και 2 χρώματα με rosewood ταστιέρα στο dv247 σε

πιο χαμηλές τιμές.

 

Όπως ίσως γνωρίζετε τα Special Fender με PJ pups είναι η αδυναμία μου  ;)

Για αυτό και έχω δύο.

 

Αλλά άμα αρχίσουμε τις προτάσεις, το παιδί στο τέλος θα πάρει melodica (επικερδής αυτήν την περίοδο).

 

Ναι αλλά θα σκύβω...και πονάει η μέση μου...

Στο τραπέζι του MAc ρε συ. Γιατί στο πάτωμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις προτάσεις αλλά με dv247 δεν ξανασχολούμαι, πάντως αυτά τα μοντέλα δεν τα είχα δεί.

 

Για καμμια καλίμπα το βλέπω melodica πήρα στην προηγούμενη μου ερώτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις προτάσεις αλλά με dv247 δεν ξανασχολούμαι, πάντως αυτά τα μοντέλα δεν τα είχα δεί.

Ηταν λινκς για τα μπάσα και όχι για το κατάστημα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ίσως γνωρίζετε τα Special Fender με PJ pups είναι η αδυναμία μου  ;)

Για αυτό και έχω δύο.........

 

Kι εμένα αλλά δεν εδέησα....

 

Και η δική μου πρόταση θα ήταν ένα τέτοιο μπάσο....

Ένα JB με  μαγνήτες Jazz πίσω και PB μπροστά το είχα ανέκαθεν καψούρα..... ήταν τρίχρωμο Sunburst made in Japan με μαύρα μεγάλα κλειδιά και pickguard tortuiose.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου