Προς το περιεχόμενο

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΝΤΑ της δεκαετίας που φεύγει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά οι Floyd είναι άλλη φάση. Ο ήχος τους είχε και πιο πολύ επίδραση σε κοινωνικό επίπεδο. The Wall οι Muse ακόμα δεν έβγαλαν :)

 

Radiohead

+100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι είπε ο Alejandro , αλλά αντί για muse βαζω radiohead και αντι για ντοματες, αμβροσία ;D

 

Λιγο αδικο για τους υπολοιπους 2ους (;D), μιας και οι radiohead ΕΙΝΑΙ  η μπαντα και της προηγουμενης δεκαετιας (αφανάτιστος), αλλά τι να κανουμε που ΚΑΘΕ επιλογή τους καθορίζει τη συνέχεια της μουσικής ιστορίας (tele, ondes martenot, in rainbows δωρεαν κλπ)

 

ΥΓ. θελω να ανεβασω και φωτο ΠΑΟΚ, αλλα ειμαι με αργη συνδεση, ασ ανεβασει καποιοσ που μπορει ;D ;D ;D

 

ΥΓ2. μεχρι να γραψω, το ειπαν αλλοι 10. Εχουν δικιο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

system of a down.μια ολοκληρη γενια νεων μουσικων υποβοσκει και ειναι ετοιμη να πεταχτη στηριζομενη σε αυτους.Και κατι μου λεει οτι οι DOWN(tou Anselmo)θα κανουν το stoner γνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mazoo & the Zoo χαλαρα.

Δε ξερω αν ησουν κυνικος SF παντως τα τραγουδια τους(πανεξυπνα) εχουν ΟΤΙ χρειαζεται ενας για τα πρωτα καλα βηματα στη ροκομπλουζ.

Αντιπαραθεση ΠΡΟΚΑΛΛΩ να βγαλετε την πεταλουδιτσα(ακορντα-αλλαγες.πλακα-πλακα.)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να δώσω και τους λόγους για τους Radiohead:

 

1. Μοναδική μπάντα που αλλάζει καθέ τρις και λίγο (θα μου πεις και οι U2 το κάνουν...)

2. Φωνή απίστευτη (αν και του Thom δεν του αρέσει...)

3. Επαφή με το κοινό τους (αν και έχουν κάνει και παπαριές με mixing contest που έπρεπε να αγοράσεις τα tracks, ενώ ο(ι) NIN τα είχαν τσάμπα...)

4. Πολιτικά και κοινωνικά πιστεύω στα τραγούδια τους και στην γενικότερη εικόνα τους (όπως πολλοί άλλοι).

5. Γουστάρουν Ελλάδα (το Ok Computer έχει κάποια στοιχεία, καθώς και αλλού...)

6. Η μουσική τους ΔΕΝ είναι η κλασσική χαζοροκιά (ναι, δε μου αρέσουν ούτε οι Led Zeppelin, ούτε οι Rolling Stones, κλπ. Δε μου αρέσει η κλασσική ροκ). Οι άνθρωποι ξέρουν μουσική! Και επιτέλους και μια μπάντα που παίζει ροκ, αλλά χωρις κόμπλεξ, μη τυχών μάθει κανείς που πήγαν σχολείο και ότι δεν καπνίζουν! Μια μπάντα που γράφει παραπάνω απο 3 ακόρντα (όπως πολλές άλλες).

7. Ασχολούνται και με άλλες τέχνες και δεν έχουν 100% απασχόληση με τους Radiohead (το κάθε μέλος), αλλά είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι θέλουν (ψιλό). Πχ. σόλο άλμπουμ, soundtrack, art concepts κοκ.

8. Έκαναν την κίνηση ματ (αν και όχι πρώτοι) με το να δώσουν το in Rainbows με 'ελεύθερη τιμή' για όποιον ήθελε. Φυσικά το όλο εγχείρημα ήταν ένα εκλπηκτικό marketing trick, αλλά και πάλι σημαίνει πολλά!

 

Για μένα οι Radiohead ΕΙΝΑΙ η κλασσική του 20/21ου αιώνα, και όχι τα άλλα που τόσο γουστάρω και γράφω (και λέω, και αναλύω, και μαλώνω, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

radiohead?

muse?

τι δουλεια κανουν τα παιδια?

της δεκαετιας?

τι ειπε ο Μay?

καλα δε ντραπηκε?

Freddie,καποιοι ξεπερασαν το Βohemian Rapsody... :-\

Συγxωρεστε με φιλοι,ειμαι απ αυτους τους αθλιους παλιομοδιτες που νομιζουν οτι το καλυτερο γκρουπ της δεκαετιας ειναι οι....ΑC/DC...και καλυτερη δεκαετια η '70...

Mε πληρη σεβασμο...απορω πως καποιες μετριοτητες περνιουνται για ιδιοφυιες τη σημερον ημερα...μαλλον θελω σεμιναρια...μαλλον δε θελω.Παω να βαλω το stormbringer να στανιαρω... 8)

Α!καλυτερο γκρουπ της δεκαετιας που αναμασαει αυτο που λατρευουμε οι αθλιοι,

ειναι οι GOV'T MULE.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου